Nasze projekty

„Potrzebujemy spotkań, które dodają odwagi”. Rusza Letnia Akademia Pro-life

Letnia Akademia Pro-life to pięciodniowe warsztaty dla miłośników ludzkiego życia. "Życia trzeba bronić mądrze. Nie poprzestawać na emocjach, ale rozmawiać na argumenty" - mówią organizatorzy. Trzecia edycja Akademii wystartuje już 28 czerwca.

fot. gpointstudio/freepik.com

Pięciodniowe warsztaty i wykłady odbędą się w Krakowie w dniach od 28 czerwca do 2 lipca 2023 r. Organizatorzy zapraszają tych, którzy chcą pogłębić swoją wiedzę na tematy bioetyczne oraz obrony życia człowieka, a szczególne nauczycieli, wychowawców, katechetów i liderów wspólnot.

Podstawą Letniej Akademii są warsztaty. Pracujemy, korzystając z metod aktywizujących, które rozwijają kreatywność i umiejętność krytycznego myślenia, poszerzają naszą perspektywę i pogłębiają komunikację – mówi Magdalena Guziak-Nowak, dyrektor ds. edukacji PSOŻC. Uczymy się rozmawiać z tymi, którzy mają inne poglądy. Tu kluczowe są dwie rzeczy: wrażliwość i otwartość na drugiego człowieka, chęć wysłuchania go z szacunkiem oraz budowanie pozytywnego przekazu, by zachwycić pięknem życia. Czyli dialog i afirmacja człowieka – dodaje.

Czasem można odnieść wrażenie, że obrona życia człowieka jest ważna tylko dla garstki osób, aktywistów z fundacji i stowarzyszeń, a my, jako zwykli ludzie, nie możemy zbyt wiele zrobić. Stąd też inicjatywa Letniej Akademii Pro-life, czyli warsztatów dla obecnych liderów i tych, którzy chcą działać na rzecz ochrony ludzkiego życia. Potrzebujemy spotkań, które dodają odwagi, jednoczą nasze środowisko i pomagają budować nowe kontakty i relacje. Potrzebujemy wiedzieć, jak możemy skutecznie działać tam, gdzie mieszkamy – w naszej miejscowości, parafii czy gminie – podkreśla Marcin Nowak, organizator Letniej Akademii. Życia trzeba bronić mądrze. Nie poprzestawać na emocjach, ale rozmawiać na argumenty. Te najlepiej sprawdzić w praktyce, dlatego Akademia Pro-life ma charakter warsztatowy – dodaje.

Reklama

CZYTAJ: Pro-choice czy pro-life? Jaki jest Bóg?

„Odważyłam się i wyruszyłam w drogę”

Udział w Letniej Akademii Pro-Life to okazja do nawiązywania relacji z innymi pro-liferami i budowy sieci ludzi wspólnie działających na rzecz obrony życia człowieka. Trzy lata doświadczeń w organizacji warsztatów pokazują, że uczestnicy wspierają się nawzajem, dzielą doświadczeniami czy proszą o pomoc. Konkretnym owocem ostatniej Letniej Akademii są dwa Kluby Pro-Life, które założyły uczestniczki ubiegłorocznej edycji.

Mimo wielkiej fascynacji tematem obrony życia człowieka i ogromnej radości ze stawiania pierwszych kroków na tej drodze, miałam wiele wątpliwości. Tematyka pro-life nie była pozytywnie odbierana w moim otoczeniu – zarówno domowym, jak i szkolnym. Jestem studentką V roku medycyny. W tym środowisku niestety często mówi się o tzw. ,,prawach kobiet”, o ,,wolnym wyborze”, natomiast niewiele osób jest w pełni świadomych tego, że wybór kończy się tam, gdzie zaczyna się krzywda drugiego człowieka. Byłam z tym wszystkim sama, potrzebowałam wspólnoty. Zobaczyłam ogłoszenie o Letniej Akademii Pro-Life na facebooku i od razu się zapisałam. Zastanawiałam się, jak tam będzie, nikogo nie znałam. Mimo to odważyłam się i wyruszyłam w drogę – opisuje Sandra Wcisło, uczestniczka ubiegłorocznej edycji.

Reklama

Jak można zapisać się na warsztaty?

W tym roku na warsztatach uczestnicy będą rozmawiać m.in. o rozwoju dziecka od poczęcia i budowaniu trwałych postaw „za życiem” poprzez pozytywną edukację. Przyjrzą się problemowi manipulacji medialnych i zweryfikują argumenty za aborcją. Nie zabraknie też refleksji nad zawsze aktualnymi i budzącymi kontrowersje tematami takimi jak in vitro, antykoncepcja hormonalna czy zmiany kulturowe w dziedzinie płciowości.

ZOBACZ TEŻ: Urodził się z krótszymi rączkami, mimo to, zadziwia innych sprawnością! Niezwykła historia Nathana

Wśród zaproszonych gości, którzy spotkają się z uczestnikami, znajdują się profesjonaliści w swoich dziedzinach, m.in. dr n. med. Ewa Ślizień-Kuczapska – specjalista położnik-ginekolog, lek. med. Dorota Jarczewska – specjalista medycyny rodzinnej oraz dr Łukasz Cichocki – psychiatra i psychoterapeuta.

Reklama

Zapisy trwają do 2 czerwca i odbywają się poprzez formularz na stronie www.akademia.pro-life.pl. Akademia przeznaczona jest dla osób w wieku od 18 do 50 roku życia. Koszt uczestnictwa to 350 zł. Organizatorzy zapewniają zakwaterowanie i wyżywienie oraz potrzebne materiały. Współorganizatorem wydarzenia jest Polskie Stowarzyszenie Nauczycieli i Wychowawców.

materiały prasowe

Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka od 24 lat działa na rzecz obrony życia człowieka poprzez edukację, niesienie pomocy oraz podejmowanie inicjatyw modlitewnych. Misję realizuje poprzez organizowanie finansowego wsparcia dla rodzin wychowujących dzieci z niepełnosprawnościami w ramach Funduszu Dziecka Chorego. Wśród działań edukacyjnych znajdują się m.in. konkursy dla dzieci, młodzieży i akademicki, filmy edukacyjne, publikacje popularno-naukowe, konferencje, wystawy i spotkania z młodzieżą i dorosłymi.

materiały prasowe, pa/Stacja7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę