Nasze projekty

Nie będzie w tym roku Pielgrzymki Dominikańskiej na Jasną Górę

Wyruszająca co roku z Krakowa piesza Pielgrzymka Dominikańska na Jasną Górę w tym roku się nie odbędzie - poinformował przeor klasztoru dominikanów w Krakowie o. Piotr Ciuba OP. Odbędzie się natomiast bez zmian Piesza Pielgrzymka Archidiecezji Krakowskiej.

„Zważywszy na realia organizacyjne naszej pielgrzymki (m. in. duża część noclegów na kwaterach prywatnych, w szkołach i budynkach użyteczności publicznej) spełnienie wszystkich wymagań formalnych związanych z organizacją pielgrzymek wydaje się w naszej ocenie nieosiągalne. Przede wszystkim jednak nie chcemy narażać na szwank Waszego zdrowia i życia” – napisał do pielgrzymów przeor.

Dodał, że podjęcie tak drastycznej decyzji było dla zakonu bardzo trudne. „Zdajemy sobie jednak sprawę, iż biorąc pod uwagę charakter Pielgrzymki Dominikańskiej i obecną sytuację epidemii jest to decyzja konieczna i jedyna możliwa” – wyjaśnił.

Z Krakowa niezmiennie wyjdzie w tym roku natomiast Pielgrzymka Archidiecezji Krakowskiej, idąca pod patronatem metropolity abp Marka Jędraszewskiego. Będzie podzielona na kilka grup zależnie od dzielnicy miasta, każda zaś z nich może liczyć maksymalnie 150 osób. Aby spełnić stawiane przez służby wymogi sanitarne obowiązujące w czasie epidemii organizatorzy m.in. rezygnują ze zbiorowych posiłków na trasie (każdy pielgrzym musi wyżywić się sam), zalecają noclegi w jednoosobowych namiotach i zakup indywidualnych pryszniców turystycznych oraz nakazują noszenie maseczek podczas marszu, chyba, że pątnicy zachowają między sobą min. 2-metrowy dystans. Ponadto każdej grupie będzie towarzyszyć karetka a pielęgniarki będą codziennie rano mierzyć wszystkim temperaturę. Osoby ze wskazaniem przewyższającym 37 stopni będą odsyłani do domu.

Reklama
Reklama

„Trudne okoliczności aktualnej sytuacji epidemii w kraju i na świecie jeszcze bardziej powinny wzmocnić naszą modlitwę do Pana Boga. Historia Polski i świata wskazuje, że wiele razy w najbardziej trudnych chwilach ludzie zwracali się w modlitwie do Pana Boga i została ona wysłuchana” – napisano w informacjach do pielgrzymów.

ad/Stacja7

Reklama
Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite