Nasze projekty

„Największym skarbem jest rodzina”. Pielgrzymka małżeństw na Jasną Górę

O tym, że gniazdo rodzinne to najważniejsza ze wspólnot i że każda inna – parafia, szkoła, zakład pracy, samorząd czy państwo – winna pełnić wobec niej rolę służebną, mówił na Jasnej Górze bp Romuald Kamiński. Biskup warszawsko-praski przewodniczył w niedzielę Mszy św. w ramach 36. pielgrzymki małżeństw i rodzin.

Ogólnopolska pielgrzymka małżeństw i rodzin na Jasną Górę przebiegała w tym roku pod hasłem „Największym skarbem jest rodzina” zaczerpniętym z nauczania kard. Stefana Wyszyńskiego.

– Coraz więcej jest rodzin otwartych na życie, łączących aktywność zawodową i społeczną z życiem małżeńskim i rodzinnym. Wciąż wyzwaniem pozostają rozwody, nie przyjmowanie potomstwa i konflikty rodzinne – tak ocenił kondycję polskich małżeństw bp Wiesław Śmigiel, przewodniczący Rady  Konferencji Episkopatu Polski ds. Rodziny.

Zdaniem bp. Kamińskiego obecnie najbardziej potrzebna jest zakrojona na szeroką skalę „ewangelizacja narodu przywracająca zgodne z nauką Kościoła, rozumienie kim jest człowiek, po co żyje, czym jest rodzina i jaki jest zamysł Boży wobec niej”.

Reklama

– Bez takiego nauczania całego społeczeństwa nie da się wyrobić w rodzinach, w każdym z nas, postawy, która będzie autentycznym umiłowaniem Boga, Ojczyzny, która będzie kazała przyjąć więcej dzieci w rodzinie, zachować trwałość rodziny, zabiegać o właściwą postawę moralną dzieci – mówił w homilii bp Kamiński. Podkreślał, że bardzo ważnymi ogniwami pomocy rodzinie są szkoła i media promujące wartości. – Jeśli gniazdo rodzinne potraktujemy jako najważniejszą ze wspólnot, niejako jak słońce w naszym układzie planetarnym, to wszystkie inne wspólnoty powinny być wobec niej służebne – dodał.

– Czas pandemii pokazał, jak ważne jest życie rodzinne i kontakt z drugim człowiekiem, czy wspólnotowa modlitwa. Przyszło nam żyć w trudnych czasach, i nie chodzi tu o biedę materialną. Musimy podjąć to wyzwanie – przekonywał bp Kamiński.

Podczas Mszy świętej na Jasnej Górze małżeństwa odnowiły swoje przyrzeczenia a nowi diecezjalni doradcy życia rodzinnego złożyli ślubowanie. Pielgrzymi modlili się także słowami Aktu Zawierzenia Rodzin i Małżeństw Matce Bożej Jasnogórskiej.

Reklama

Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin organizowana jest przez Krajowy Ośrodek Duszpasterstwa Rodzin przy Konferencji Episkopatu Polski. Jej celem jest przede wszystkim wzmocnienie polskich rodzin, zwrócenie uwagi na piękno powołania małżeńskiego, a także pomoc w przezwyciężeniu zagrożeń. W tym roku odbywała się w reżimie sanitarnym.

KAI/awo

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę