Nasze projekty

Muzyczne oblicze Wielkiego Tygodnia. Niezwykły koncert na warszawskim Nowym Mieście

Podczas koncertu "Recessit Pastor noster. Śpiewy Wielkiego Tygodnia" będzie można wysłuchać zarówno śpiewów łacińskich, jak i tradycyjnych polskich pieśni pasyjnych w barokowych wnętrzach franciszkańskiej świątyni.

fot. Fundacja Błogosławionego Władysława z Gielniowa/Facebook/Tacho Dimas/Cathopic

Wielki Tydzień od wieków przejmuje swoją dramaturgią. Tuż przed jego rozpoczęciem na warszawskim Nowym Mieście będzie można doświadczyć muzycznego wymiaru tego szczególnego czasu.

W przededniu Niedzieli Palmowej, w sobotę 1 kwietnia o godz. 18.00, we franciszkańskim kościele Stygmatów św. Franciszka Serafickiego przy ul. Zakroczymskiej w Warszawie Schola Cantorum Beati Vladislai działająca w ramach Fundacji Błogosławionego Władysława z Gielniowa wykona koncert „Recessit Pastor noster. Śpiewy Wielkiego Tygodnia”.

Uczestnicy będą mogli usłyszeć zarówno hymny łacińskie, jak i polskie pieśni nabożne. W zapoznaniu się z głębokim znaczeniem śpiewanych słów pomocne będą przygotowane przez organizatorów broszury. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Jego Ekscelencja Michał Janocha, biskup pomocniczy warszawski oraz przewodniczący Rady KEP ds. Kultury i Ochrony Dziedzictwa Kulturowego.

Reklama

Nierzadko zapominamy, że warstwa muzyczna nie jest dodatkiem do sprawowanych obrzędów, lecz jej integralną częścią, co przypomniał również Sobór Watykański II. Niestety często w rzeczywistości nie mamy możliwości chorału gregoriańskiego, który stanowi muzykę liturgiczną w sensie ścisłym – zauważa Piotr Ulrich, kantor i organista, a także Prezes Fundacji Błogosławionego Władysława z Gielniowa. Spotkanie z tymi śpiewami stanowiącymi część obrzędów Wielkiego Tygodnia przez wieki może być dla nas pomocne w odczytaniu wielu duchowych wątków liturgii tego czasu. Dzięki temu tydzień poprzedzający Wielkanoc może stać się dla nas jeszcze „większy” duchową potęgą modlitwy poprzednich pokoleń – dodaje muzyk.

W trakcie koncertu będzie można usłyszeć antyfony chorałowe zaczerpnięte z celebracji mszalnych Wielkiego Tygodnia oraz Ciemnych Jutrzni, które inspirowały wielkich kompozytorów minionych stuleci. Oprócz tego w repertuarze nie mogło zabraknąć pieśni nabożnych, takich jak na przykład Już cię żegnam najmilszy Synu Chrystusie, czy Płaczcie anieli.

Muzyka Wielkiego Tygodnia to piękna opowieść o tajemnicy Odkupienia. Składa się na nią przede wszystkim chorał gregoriański, własny śpiew liturgii rzymskiej oraz m. in. polskie pieśni nabożne. Spojrzenie na ostatnie dni Wielkiego Postu przez pryzmat tej muzyki pozwala nam zobaczyć pogłębiony obraz tego, jak można przeżywać ten czas – mówi Adam Rempała, jeden z kantorów Scholi Cantorum Beati Vladislai.

Reklama

Tegoroczny koncert „Recessit Pastor noster. Śpiewy Wielkiego Tygodnia” to już druga odsłona projektu przygotowanego przez Scholę Cantorum Beati Vladislai. Nazwa została zaczerpnięta z jednego z utworów, responsorium Ciemnej Jutrzni Wielkiej Soboty. Oprócz śpiewów, które zostały wykonane już w zeszłym roku, artyści opracowali i przygotowali także inne kompozycje w dawnym stylu. Niektóre z nich 1 kwietnia będzie można usłyszeć po raz pierwszy. Wstęp na koncert jest bezpłatny, a organizatorzy podkreślają, że występ stanowi po pierwsze formę duchowego rozważania, a nie tylko formę artystycznego wyrazu.

kh, mat. prasowe/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę