Nasze projekty

Ks. Kowalski: chrzest chrześcijański to celebracja miłości Ojca

"Chrystus wchodząc w wody grzechu, w zastępy ludzkiej grzeszności, solidaryzuje się z nami" - mówił ks. Marcin Kowalski w Poranku "Siódma9". Współautor książki "Jutro Niedziela" opowiedział o liturgii słowa, którą usłyszymy w kościołach w najbliższą niedzielę.

Ks. Kowalski przypomniał, że po niedzieli Chrztu Pańskiego przechodzimy w liturgii z okresu bożonarodzeniowego do zwykłego. To ważna cezura w życiu Jezusa, który nad jordanem rozpoczyna swoją misję. A my po celebrowaniu Jego wcielenia także zaczynamy swoją misję, czyli życia chrześcijanina w świecie – mówił.

W pierwszym czytaniu z Księgi Izajasza, które usłyszymy w niedzielę, Bóg „zaprasza Izraela, aby przyszli do Niego i dostali to co daje życie”. Bóg pyta Izraelitów, dlaczego za ciężko zarobione pieniądze kupują to co nie daje życia – powiedział biblista i dodał, że jesteśmy bardzo podobni do Izraelitów w zabieganiu o to co ziemskie, o to co składa się na nasze życie fizyczne. Jednak – jak podkreślił – „oprócz chleba, który kupujemy jest również chleb Słowa Bożego”. I właśnie do tego chleba, tego pokarmu, który możemy otrzymać od Boga zaprasza prorok Izajasz. Nie możemy go kupić, ponieważ to wyłącznie dar Boży, który otrzymujemy w chrzcie – zauważył ks. Kowalski.

Z kolei w liście św. Jana usłyszymy o wodzie, krwi i Duchu „dającym świadectwo o Nim”, które nawiązują również do chrztu, ponieważ przyjmujemy w tym sakramencie „Chrystusa jako prawdziwego Syna Bożego”. Chrztu, w którym Bóg obmywa nas nie tylko fizycznie, ale również duchowo z naszego grzechu, bo zanurzamy się w krwi Chrystusa, męce i zmartwychwstaniu. Otrzymujemy Jego Ducha, który mówi nam o tym kim jesteśmy, a jesteśmy dziećmi Bożymi – mówił współautor „Jutro Niedziela”.

Reklama
Reklama

Zwieńczeniem niedzielnej liturgii słowa jest opis chrztu Jezusa z ewangelii św. Marka. To właśnie nad brzegiem Jordanu Mojżesz zostawił Izraelitów. Oni w Pięcioksięgu zostają po drugiej stronie Jordanu, nigdy nie wchodzą do Ziemi Obiecanej – podkreślił ks. Kowalski i dodał, że bramą do Ziemi Obiecanej jest właśnie chrzest. Chrystus wchodząc w wody grzechu, w zastępy ludzkiej grzeszności, solidaryzuje się z nami. On tam wszedł i objawił się jako prawdziwy Syn Boży. To Objawienie przekazuje nam w chrzcie – powiedział ks. Kowalski.

Biblista zwrócił uwagę, że „nasz chrzest to nie tylko obmycie z grzechu i zdjęcie z nas win, które ciążą nawet na małym dziecku, ponieważ wszyscy jesteśmy częścią grzesznej ludzkości”. Chrzest chrześcijański to celebracja miłości Ojca. Nad Jordanem otworzyło się niebo i Ojciec wypowiedział piękne słowa: „Ty jesteś moim ukochanym Synem». Chrystus objawia się nam jako Syn i objawia, że każdy z nas ma Boga Ojca w Niebie. Wszyscy jesteśmy dziećmi Bożymi – podsumował.

ZOBACZ TEŻ: Bp Solarczyk po ponad 20 latach kończy pracę katechety. “Jest trochę smutku”

Reklama
Reklama

kh/Siódma9/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę