Nasze projekty

Bp Solarczyk po ponad 20 latach kończy pracę katechety. „Jest trochę smutku”

"Jeżeli chodzi o uczniów, po ludzku jest trochę smutku, ale taka jest rzeczywistość” - mówił w Poranku "Siódma9" bp Marek Solarczyk, który przez 27 lat pracował w jednym z warszawskich liceów, jako katecheta. W rozmowie z red. Michałem Kłosowskim opowiedział o wyzwaniach związanych z posługą ordynariusza radomskiego.

fot. Flickr Episkopat

Bp Solarczyk został mianowany przez papieża Franciszka nowym biskupem diecezji radomskiej. Zastąpi na tym urzędzie bp. Henryka Tomasika, który po ukończeniu 75 lat przeszedł na emeryturę.

Diecezja radomska to miejsce wielkiego dziedzictwa wiary i duchowego bogactwa Kościoła – powiedział. Biskup pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej 8 stycznia kanonicznie obejmie diecezję radomską po przejściu przez bp. Henryka Tomasika na emeryturę.

Jest pewne dziedzictwo, pewne doświadczenie i wiele nadziei. Oczywiście pojawia się także wiele tajemnic, które będziemy razem z ludźmi ze wspólnoty radomskiej – ale przede wszystkim z Panem Bogiem – odkrywać. Człowiek nie ma odpowiedzi i jasności we wszystkich sprawach, ale ostatecznie jest nadzieja i wiara, że z Bożą pomocą to wszystko uda się – podkreślił duchowny.

Reklama
Reklama

Bp Solarczyk będzie musiał zakończyć po 27 latach pracę katechety w VIII Liceum Ogólnokształcącym im. Władysława IV na warszawskiej Pradze. Jak zaznaczał duchowny, był ważny element jego dotychczasowej posługi.

Jeżeli człowiek wzrastał i przeżywał pewne sprawy i ma wspólnotę doświadczeń dobra z ludźmi, z którymi był, to tego nie da się po prostu wyrwać, zapomnieć. Taką szczególną wspólnotą są na pewno «władysławiacy» – zarówno absolwenci, jak i uczniowie. Jeżeli chodzi o uczniów, po ludzku jest trochę smutku, ale taka jest rzeczywistość – mówił bp Solarczyk.

Odpowiadając na pytanie o dotychczasowe dziedzictwo lokalnego Kościoła, biskup Solarczyk dodał, że teren obecnej diecezji radomskiej jest historycznie ważnym miejscem zarówno dla Polski, jak i Kościoła.

Reklama
Reklama

Nie bez powodu patronem diecezji jest św. Kazimierz, który w drugiej połowie XV wieku żył tutaj. Z Radomia wypełniał władzę w imieniu swojego ojca – króla. Oczywiste, że jeśli chodzi o sam Radom czy obecny obszar diecezji, to jest to przeogromne dziedzictwo wiary, historii i wielkiego bogactwa Kościoła – dodał Gość Poranka „Siódma9”.

Nowy biskup radomski

Franciszek mianował bp. Marka Solarczyka, dotychczasowego biskupa pomocniczego diecezji warszawsko-praskiej, nowym ordynariuszem diecezji radomskiej. Zastąpi on bp. Henryka Tomasika, który 4 stycznia skończył 75 lat i po przyjęciu rezygnacji przez papieża przeszedł na emeryturę.

Reklama

Bp Solarczyk obejmie kanonicznie diecezję w piątek 8 stycznia w radomskiej katedrze. Przed objęciem urzędu biskup nominat złoży wyznanie wiary oraz przysięgę wierności Stolicy Apostolskiej wobec Kanclerza Kurii i Kolegium Konsultorów. Ze względów pandemii ingres, czyli uroczyste objęcie diecezji przez nowego biskupa, odbędzie się w późniejszym terminie, który na razie nie został jeszcze podany publicznie.

ZOBACZ: Bp Marek Solarczyk nowym biskupem diecezji radomskiej

kh/Siódma9/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę