Nasze projekty

Bp Marek Solarczyk nowym biskupem diecezji radomskiej

Papież Franciszek mianował bp. Marka Solarczyka nowym ordynariuszem diecezji radomskiej. Zastąpi on dotychczasowego biskupa Henryka Tomasika, który skończył dzisiaj 75 lat.

Papież przyjął rezygnację biskupa Henryka Tomasika z posługi biskupa radomskiego, a nowym ordynariuszem mianował Marka Solarczyka, dotychczasowego biskupa pomocniczego diecezji warszawsko-praskiej – poinformowała w komunikacie Nuncjatura Apostolska w Polsce.

Kim jest nowy biskup diecezji radomskiej?

Marek Solarczyk urodził się 13 kwietnia 1967 roku w Wołominie, w rodzinie robotniczej . Dzieciństwo spędził w domu rodzinnym w Duczkach k. Wołomina. W latach 1973–1981 uczęszczał do Szkoły Podstawowej w Duczkach, a następnie do Technikum Samochodowego im. Czesława Orłowskiego w Warszawie. Szkołę średnią ukończył w 1986 roku egzaminem dojrzałości oraz egzaminem z przygotowania zawodowego uzyskując tytuł technika.

W tym samym (1986) roku wstąpił do Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Warszawie. 28 maja 1992 roku przyjął święcenia kapłańskie w katedrze św. Floriana.

Reklama
Reklama

PRZECZYTAJ TEŻ: Bp Solarczyk: Młodzież pyta jak i dla kogo żyć

Pracował jako wikariusz w parafii Św. Feliksa z Kantalicjo w Warszawie-Marysinie Wawerskim. W latach 1993-2003 był wikariuszem w parafii katedralnej. W czerwcu 2005 roku został mianowany wicerektorem Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Warszawsko-Praskiej w Warszawie–Tarchominie a w 2009 – proboszczem parafii katedralnej pod wezwaniem św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika.

Pracę naukową prowadził równolegle z pracą duszpasterską. W maju 1999 roku obronił doktorat na Papieskim Wydziale Teologicznym w Warszawie na podstawie pracy „Udział duchownych katolickich w pracach Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej pierwszej kadencji w latach 1922–1927”. Jest autorem ponad 20 artykułów naukowych, współautorem kilku opracowań o tematyce społeczno-historycznej i autorem książki o duchownych w parlamencie II Rzeczpospolitej.

Reklama

Katecheta, rzecznik prasowy, wykładowca 

Od 24 lat był nieprzerwanie nauczycielem religii w Liceum i Gimnazjum im. Króla Władysława IV przy ul. Jagiellońskiej w Warszawie. Pełnił funkcję rzecznika prasowego kurii Biskupiej i korespondenta Katolickiej Agencji Informacyjnej w latach 1993-1996.

Prowadził wykłady z historii Kościoła w Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Warszawsko-Praskiej i w Prymasowskim Instytucie Życia Wewnętrznego. Współpracował w zakresie dydaktycznym i badawczym z Wyższą Szkołą Humanistyczną w Pułtusku, Wydziałem Dziennikarstwa i Nauk Politycznych oraz Ośrodkiem Studiów Wschodnich na Uniwersytecie Warszawskim, z Archiwum Miasta Stołecznego Warszawy, Komisją Badania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu i innymi instytucjami odpowiadającymi za pielęgnowanie dziedzictwa przeszłości.

Od stycznia 2007 roku pełni funkcję wiceprzewodniczącego Komisji Historycznej Metropolii Warszawskiej do zbadania zasobów archiwalnych Instytutu Pamięci Narodowej dotyczącej osób duchownych, był członkiem diecezjalnej Komisji ds. Sztuki i Budownictwa Kościelnego, Komisji ds. Studiów oraz przewodniczącym Zespołu ds. Duszpasterstwa Ogólnego.

Został biskupem w 2011 roku

Święcenia biskupie przyjął dnia 19 listopada 2011 w Katedrze Warszawsko-Praskiej z rąk abp. Henryka Hosera SAC. Zawołaniem biskupim bp. Solarczyka są słowa: „Omnia possibilia sunt credendi” – „Wszystko jest możliwe dla tego, kto wierzy” zaczerpnięte z 9 rozdziału Ewangelii według św. Marka.

W strukturach Konferencji Episkopatu Polski jest m.in. przewodniczącym Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży, delegatem KEP ds. Powołań i przewodniczącym Krajowej Rady Duszpasterstwa Powołań.

Współpraca ze Stacją7

W październiku 2019 roku na Stacji7 bp Marek Solarczyk poprowadził na Stacji7 cykl rozważań różańcowych pt. „Wtajemniczeni”.

ZOBACZ: Wtajemniczeni. Rozważania z biskupem Markiem Solarczykiem

Zastąpi biskupa Henryka Tomasika

Henryk Tomasik urodził się 4 stycznia 1946 roku w Łukowie w rodzinie rolniczej. Studiował w Wyższym Seminarium Duchownym w Siedlcach. 31 maja 1969 roku w Siedlcach z rąk bp. Jana Mazura przyjął święcenia kapłańskie. Pierwszą placówką duszpasterską ks. Tomasika była parafia w Radoryżu Kościelnym, gdzie pełnił obowiązki wikariusza. W latach 1971-1974 odbył studia specjalistyczne na Wydziale Filozofii Chrześcijańskiej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Tam też w 1984 roku obronił doktorat z filozofii teoretycznej. Od 1974 roku ks. Tomasik wykładał filozofię i etykę w siedleckim seminarium. Był duszpasterzem akademickim oraz kapelanem siedleckiego Klubu Inteligencji katolickiej, którego był założycielem.

21 listopada 1992 r. został mianowany biskupem pomocniczym diecezji siedleckiej ze stolicą tytularną Fornos Minore. Sakrę biskupią otrzymał w bazylice św. Piotra w Rzymie 6 stycznia 1993 r. z rąk Ojca Świętego Jana Pawła II. 16 października 2009 r. papież Benedykt XVI mianował go biskupem diecezji radomskiej. Ingres do katedry radomskiej odbył się 14 listopada 2009 r.

kh/KAI/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę