Nasze projekty
Anna Druś

Bp Solarczyk: Młodzież pyta jak i dla kogo żyć

Bogactwo i owoce tego czasu poznamy dopiero wtedy, gdy będziemy w stanie coś z refleksjami synodu zrobić - mówi biskup Marek Solarczyk, jeden z czterech biskupów reprezentujących Kościół w Polsce na Synodzie o młodzieży.

Reklama

Czym ten synod będzie się różnił od innych?

Tym, że ja na nim będę (śmiech). To oczywiście żart, ale rzeczywiście dla mnie będzie to nowe doświadczenie. Będzie to oczywiście bardzo ważne spotkanie i ważny temat. Będziemy rozmawiać o sprawach młodzieży, jej wiary, jej obecności w Kościele. Po to by we wspólnocie Kościoła jak najlepiej odpowiedzieć na potrzeby młodych i lepiej rozwijać dar, jakim jest ich obecność.

Jest ksiądz biskup blisko związany z młodymi, często się spotyka z młodzieżą, choćby przy okazji prowadzonych lekcji religii. Jakie ksiądz obserwuje problemy, z którymi ci obecni młodzi najczęściej się zmagają?

Reklama
Reklama

To te same problemy, z jakimi młodzi zmagają się zawsze, w każdym czasie. Szukają odpowiedzi na pytania: Po co żyć? Jak żyć? Z kim żyć? Dla kogo żyć? Widzę te pytania wyraźnie nie tylko w moich wcześniejszych spotkaniach z młodymi, ale także w tych ludziach, których ostatnio Pan Bóg stawiał na mojej drodze.
Konsekwencje odpowiedzi na te pytania są widoczne w całym naszym późniejszym życiu. I wokół odpowiedzi na te pytania wszystko się obraca zarówno w młodości, jak i potem. Bo one nie znikają. Na każdym etapie życia je zadajemy.

Czyli sprawy fundamentalne…

Oczywiście. Zresztą, tych problemów do poruszenia na synodzie będzie tak wiele, że nie sposób krótko je wymienić. Ważne jest jednak nie tylko to, o czym będziemy tam rozmawiać, ale przede wszystkim to, jak ten synod przełoży się potem na praktykę, na obecność młodych w Kościele, na wiarę w ich życiu. Bogactwo i owoce tego czasu poznamy dopiero wtedy, gdy będziemy w stanie coś z refleksjami synodu zrobić, na ile będziemy umieli zastosować je w konkretnych sytuacjach.

Reklama
Reklama

Rozmawiała Anna Druś

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite