Nasze projekty

Kraków: konkurs filmowy dokumentujący wydarzenia ŚDM

Wyjazd na Światowe Dni Młodzieży do Panamy oraz indeks na studia w Instytucie Dziennikarstwa Uniwersytetu Jana Pawła II w Krakowie - to niektóre z nagród w konkursie filmowym pt. „Moje ŚDM”, który ogłoszono 30 listopada w krakowskiej kurii metropolitalnej

Reklama

Celem konkursu jest zaprezentowanie autorskich materiałów filmowych, dokumentujących wydarzenia z tegorocznych ŚDM, które odbyły się w Polsce.
„Przeżyciami Światowych Dni Młodzieży ciągle żyje cały świat. Może nawet pielgrzymi z zagranicy żyją tym bardziej niż my w Krakowie, bo oni – oprócz przeżyć duchowych – mają też w pamięci doświadczenia kulturalne, spotkania z ciekawymi ludźmi i tymi wszystkimi, którzy przyjęli ich pod swoim dachem – mówił kard. Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski podczas konferencji prasowej, na której ogłoszono konkurs.

Zdaniem hierarchy konkurs ten upamiętni lipcowe dni, zarówno te przeżyte w Krakowie, jak i w całej Polsce oraz przygotowania do ŚDM, które trwały aż 3 lata. „Dzięki konkursowi zobaczymy co zostało w sercach i sumieniach uczestników ŚDM” – powiedział kard. Dziwisz.

Reklama
Reklama

Z kolei Piotr Legutko, dyrektor TVP Kraków, podkreślił, że jury oceniając prace konkursowe weźmie pod uwagę walory nadesłanych filmów, ale najważniejsze będzie wychwycenie w nich tego, co jest niedostrzegalne dla profesjonalnego dziennikarza czy kamerzysty.

„Są rzeczy, które nie są ważne dla zawodowców, a dla osób, które robią film amatorsko, w dobrym tego słowa znaczeniu, czyli sercem i emocjami, są one najważniejsze” – mówił dyrektor TVP Kraków.

Wyjaśnił także, że tytuł konkursu „Moje ŚDM” sugeruje, że organizatorzy będą oceniać bardzo osobiste spojrzenia na to wydarzenie. „Chodzi o pokazanie tego wszystkiego, co działo się w miejscach, do których nie docierały kamery telewizyjne, więc także w domach, w których mieszkali pielgrzymi – wyjaśniał Piotr Legutko.

Reklama
Reklama

Dyrektor podzielił się także własnymi wspomnieniami z pracy telewizyjnej podczas ŚDM. „Uważam, że to było wydarzenie absolutnie bez precedensu, ponieważ nigdy wcześniej nie zdarzyło się w Polsce, by przez cały tydzień pokazywać w telewizji jedno wydarzenie” – mówił Legutko. „Uświadomiliśmy sobie również wtedy, że do tej pory nigdy, tak wiele osób nie nadawało i nie transmitowało wydarzeń na kanałach medialnych również swoich prywatnych, takich jak youtube czy Facebook” – mówił. Dlatego, zdaniem dyrektora TVP Kraków, konkurs ten pomoże zebrać jak najwięcej takich relacji i zobaczyć ŚDM z nowej, innej perspektywy.

Reklama

Prace na konkurs ”Moje ŚDM” można nadsyłać do 24 grudnia. Główną nagrodą w konkursie jest wyjazd do Panamy na kolejne ŚDM. Laureat jednej z nagród będzie mógł też zrobić profesjonalny film, który zostanie wyemitowany na antenie TVP Kraków. Jedną z nagród specjalnych będzie indeks na studia w Instytucie Dziennikarstwa Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.

„Nasi studenci, czujący i rozumiejący sens ŚDM, zaangażowali się w ich relacjonowanie, współpracując z TVP Kraków. Ta współpraca była dla nich swoistym parasolem i czerpali z niej ogromne doświadczenie” – mówił ks. dr hab. Michał Drożdż, dyrektor Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej UPJPII. „Z efektów pracy studentów jesteśmy dumni, a teraz uniwersytet chce również zaangażować się w organizację konkursu „Moje ŚDM” – dodał.

Regulamin konkursu, formularz zgłoszeniowy oraz wszystkie potrzebne informacje można znaleźć na stronach: www.krakow2016.com oraz www.krakow.tvp.pl. Ogłoszenie wyników konkursu zaplanowano na 6 stycznia 2017 r.
Patronat honorowy nad konkursem objęli: premier RP Beata Szydło, kard. Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski. Partnerem konkursu jest Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie.


led / Kraków

Katolicka Agencja Informacyjna

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite