Nasze projekty

Kobiety po chorobie nowotworowej piersi przyjadą na Jasną Górę. Pielgrzymka już w sobotę

Październik to od lat miesiąc walki z rakiem. Centralnym punktem 26. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Kobiet po Chorobie Nowotworowej Piersi będzie Msza Św. 7 października o godz. 11.00 na jasnogórskim Szczycie. Mottem pielgrzymki jest zapewnienie „Jestem tu dla Ciebie Maryjo!”.

fot. Anna Tarazevich/pexels.com/ANDRZEJ OTRĘBSKI - PRACA WŁASNA/CC BY-SA 4.0/WIKIPEDIA.ORG

Jasnogórskie spotkanie jest też zawsze wyrazem solidarności, czasem modlitwy w intencji wszystkich zmagających się z chorobami nowotworowymi. Po Mszy św., sprawowanej na jasnogórskim Szczycie, w Auli o. Kordeckiego odbędzie się konferencja „Tak dla zdrowia rodziny”.

Jak podkreśla Elżbieta Markowska, prezes częstochowskich Amazonek, choroba nowotworowa jest trudnym wyzwaniem dla całej rodziny, stąd ogromne znaczenie ma poradnictwo i opieka psychologiczna. Pamiętajmy, że to nie tylko kobiety chorują, ale choruje cała rodzina, choruje społeczeństwo. Ważna jest zarówno profilaktyka, ale także i psychika oraz własna duchowość. Swoim przykładem, pokazujemy, że nie tylko można pokonać raka, ale że życie po zabiegu może być wartościowe i inspirujące dla innych – powtarza z przekonaniem prezes częstochowskich Amazonek.

Tradycyjnie podczas jasnogórskiego spotkania zostanie przekazany symbol pielgrzymek – przechodnia statuetka im. Anny Stefańczyk, inicjatorki Ogólnopolskiej Pielgrzymki Amazonek na Jasną Górę. Statuetka ufundowana przez męża i synów Anny Stefańczyk została powierzona Stowarzyszeniu Częstochowskich Amazonek, które co roku przekazują statuetkę w opiekę innemu regionowi. Ważnym wymiarem pielgrzymki jest zawsze apel o profilaktykę i troskę o zdrowie.

Reklama

ZOBACZ: Św. Agata: patronka w pożarach i nowotworach piersi

Pomagać kobietą po i w trakcie leczenia nowotworów

Stowarzyszenie Amazonek jest organizacją samopomocową, działającą na rzecz kobiet dotkniętych rakiem piersi, skupia kobiety w trakcie i po leczeniu tego nowotworu, wspomagając ich rehabilitację fizyczno-psychologiczną. Amazonki działają w myśl zasady: „Pomagając innym, pomagasz sobie”.

Do najbardziej znanych akcji kobiet zmagających się z chorobami nowotworowymi należą: Marsze Życia i Nadziei czy Marsze Różowej Wstążki. Mają one uświadomić, że z tą chorobą można wygrać – pod warunkiem, że jest wcześnie wykryta. Podczas marszów, zarówno amazonki, jak i lekarze ginekolodzy czy onkolodzy odpowiadają na liczne pytania. Zachęcają panie do systematycznego samobadania piersi – najprostszej i bardzo skutecznej metody wykrywania nowotworu.

Reklama

Każdego roku w Polsce notuje się ponad 16 tys. nowych zachorowań na nowotwór piersi. Październik to od lat miesiąc walki z rakiem.

ZOBACZ: Małgorzata Pieńkowska: choroba zakomunikowała mi drukowanymi literami, że życie jest olbrzymim darem

KAI,pa/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę