Książka „Każde życie jest cudem” autorstwa Zbigniewa Kaliszuka zawiera prawdziwe historie życia i miłości, które niosą nadzieję i głęboko poruszają. "To przede wszystkim przepiękne świadectwa miłości" - podkreśla autor. Ta wyjątkowa cegiełka to owoc współpracy Fundacji Grupa Proelio i Stacji7.
Publikacja powstała z inicjatywy Fundacji Grupa Proelio, przy współpracy z portalem Stacja7. Pokazuje 33 poruszające historie osób, które urodziły się z różnymi wadami rozwojowymi, do niedawna jeszcze kwalifikowanymi w Polsce do aborcji: zespołem Downa, wodogłowiem, rozszczepem kręgosłupa, wadami serca, nie w pełni wykształconymi rękami, zespołem Turnera. W książce znalazły się też bardzo osobiste refleksje rodziców, których dziecko miało wadę letalną i zmarło wkrótce po porodzie.
Wierzę, że przedstawione historie, choć często dramatyczne i wiążące się z poważnymi trudnościami dla dzieci i rodziców, pomogą lepiej zrozumieć, że nikomu nie można odbierać szansy na życie. Niosą nadzieję i mogą być inspiracją niezależnie od tego, jakie ktoś ma zdanie na temat regulacji prawnej związanej z aborcją. Są to bowiem przede wszystkim przepiękne świadectwa miłości – podkreśla autor publikacji, Zbigniew Kaliszuk z Fundacji Proelio.
PRZECZYTAJ TEŻ: Zbigniew Kaliszuk: aborcja wyborem nie jest. Jest okrutnym eliminowaniem niechcianych skutków własnych wyborów
Poznaj wyjątkowe historie!
Gdy w ciąży dowiedzieliśmy się o wadzie genetycznej naszego synka, zespole Downa, najbardziej zabrakło nam osoby, która powiedziałaby: „Dacie radę, pomożemy wam!”. Zamiast tego wkoło słyszeliśmy: „Po co wam to?”. Do tego zaproponowano nam aborcję. Wbrew światu wybraliśmy jednak życie naszego dziecka. Głęboko w serce zapadło mi wówczas zdanie: „Dzieci są nam dane do kochania, a nie do spełniania ambicji” – opowiada pani Monika Niklas, mama ośmioletniego Krzysia, nazywanego przez rodziców „profesorem miłości”.
Pan doktor bez ogródek powiedział, że gdyby było to jego dziecko, to by je po prostu usunął. Poklepał mnie przy tym po ramieniu i powiedział: – Wszystko będzie dobrze, będziecie mieli jeszcze zdrowe dzieci. Aborcja była jedyną opcją, jaką mi zaoferowano – pisze w swojej historii Olga Dębowska, wspominając moment, gdy u jej synka zdiagnozowano wadę genetyczną. Chciałam mieć zdrowe dziecko, tak jak każdy, i przerażała mnie myśl, że do końca życia być może będę musiała się kimś zajmować. Dzisiaj, z perspektywy czasu, widzę, jak absurdalne były to myśli. Mając niepełnosprawnego synka, uczę się codziennie, czym jest miłość – dodaje. Trzyletni Franek jest niepełnosprawny, ale większość z przewidywań lekarzy się nie potwierdziła. Rodzice zgodnie podkreślają, że chłopiec odmienił ich życie. Franek jest dla nas olbrzymim Bożym błogosławieństwem.
„Działania pro-life stają się jeszcze bardziej potrzebne”
Uzupełnieniem z życia wziętych świadectw jest rozdział z konkretnymi argumentami, dlaczego aborcja na dzieciach z wadami rozwojowymi powinna być zakazana przez prawo.
Przeczytaj również
Książka „Każde życie jest cudem” jest elementem szerszej kampanii prowadzonej przez fundację Grupa Proelio. W jej ramach fundacja opublikowała 18 reportaży wideo i blisko 150 świadectw pisemnych w mediach społecznościowych. Reportaże od października emitowane są także co niedzielę o 12:45 na antenie TVP1.
Zmieniająca się rzeczywistość polityczna i społeczna w Polsce powoduje, że niestety, działania pro-life stają się jeszcze bardziej potrzebne, dlatego mamy zamiar kontynuować kampanię “Każde życie jest cudem”, a także podejmować nowe inicjatywy – zapowiadają założyciele Fundacji Grupa Proelio, zachęcając do wsparcia prowadzonej działalności.
ZOBACZ: Magdalena Korzekwa-Kaliszuk: Kwestia aborcji nie jest oderwana od innych sfer życia człowieka
„Książka, która może się przyczynić do zmiany podejścia”
Od lat niezmiennie wzrusza mnie, jak Pani Magda Korzekwa- Kaliszuk, obecnie wspólnie z mężem, walczy o dzieci nienarodzone, przedstawiając argumenty za życiem w sposób merytoryczny, spokojny, same fakty, bez oceniania, bez posługiwania się językiem, który w przestrzeni publicznej zdominował ten temat. Dlatego bardzo zależało mi, byśmy mogli jako Stacja7, w jakikolwiek sposób przyczynić się do dalszej pracy Fundacji Proelio. Warto przeczytać te wspaniałe historie i warto wspierać Fundację Proelio we wszystkich akcjach, które realizuje – zachęca Aneta Liberacka, redaktor naczelna portalu i wydawnictwa Stacja7, zaangażowanych w wydanie książki.
Książka – cegiełka “Każde życie jest cudem” może być wartościowym prezentem zarówno dla tych, którzy podzielają nasze wartości, jak i dla osób, które się gdzieś pogubiły, jeśli chodzi o podejście do tematu prawnej ochrony życia nienarodzonych dzieci – jako „kamyczek”, który może się przyczynić do zmiany podejścia przez nich. Sam popierałem tzw. “kompromis aborcyjny”. Nic nie dało mi do myślenia tak bardzo, jak świadomość, że popierałem prawo do zabijania konkretnych osób – przyznaje Zbigniew Kaliszuk.
Patronat medialny nad książką objęły Katolicka Agencja Informacyjna, Idziemy, Niedziela, Bliżej Życia z Wiarą, Niedziela. Magazyn, Tygodnik Solidarność oraz portal tysol.pl. Książkę „Każde życie jest cudem” można nabyć poprzez stronę internetową fundacji ksiazka.proelio.pl.
ihk/Stacja7