Nasze projekty

Kard. Nycz: uchodźcom najbardziej pomogli ludzie, którzy przyjęli ich do swoich domów

W czasie spotkania z samorządowcami kard. Kazimierz Nycz prosił, aby nie sprzeczać się o to, kto zrobił najwięcej w czasie pomocy uchodźcom - rząd, samorząd, czy parafie. "Najbardziej pomogli ludzie, którzy przyjęli ich do swoich domów" - podkreśli metropolita warszawski.

fot. Konferencja Episkopatu Polski/Flickr

O wspólnej pomocy uchodźcom z Ukrainy mówił kard. Kazimierz Nycz w czasie noworocznego spotkania z samorządowcami w Domu Arcybiskupów Warszawskich. W spotkaniu wzięli udział m.in. Michał Olszewski, zastępca prezydenta miasta stołecznego Warszawy oraz przedstawiciele samorządów lokalnych.

Spotkanie z samorządowcami odbyło się po przerwie spowodowanej pandemią. Brakowało nam przez ostatnie dwa lata takich spotkań i dlatego tym bardziej się cieszę, że was mogę zobaczyć – powiedział kard. Nycz.

Jak zauważył, obecnie samorządy mierzą m.in. się ze skutkami pandemii, wojny w Ukrainie oraz inflacji. Zdaje sobie sprawę z rangi trudnych spraw. Na czas pandemii nałożył się czas wojny w Ukrainie – powiedział.

Reklama

„Najbardziej pomogli ludzie, którzy przyjęli ich do swoich domów”

Metropolita warszawski podziękował za dobrą współpracę samorządów z parafiami archidiecezji warszawskiej, zwłaszcza jeśli chodzi o pomoc uchodźcom w ostatnich miesiącach. Kard. Nycz zaapelował, aby nie „sprzeczać się o to, kto zrobił najwięcej – rząd, samorząd czy parafie”.

W rozmowie z księżmi zawsze powtarzam, że instytucje Kościoła zrobiły swoje, ale tak naprawdę największą pomoc dali ludzie, którzy przyjęli uchodźców do swoich domów – podkreślił metropolita warszawski. Kwestia rządu i samorządu dotyczyła dobrej organizacji wobec wyzwania, które spotkało nas w lutym ubiegłego roku, czyli kilka milionów uchodźców z Ukrainy. I powiedzmy sobie szczerze – zdaliśmy egzamin, także ze współpracy między sobą. Tam gdzie ta współpraca między parafią i samorządem była dobra czy bardzo dobra, tam sprawa poszła lepiej – dodał kard. Nycz.

Jako przykład metropolita warszawski podał „20-tysięczną parafię, które potrafiła przyjąć na swoim terenie nawet 2 tysiące uchodźców”. W dolnym kościele zorganizowano magazyn ubrań i żywności, który pomagał rodzinom przyjmującym uchodźców. I to jest godne podziwu i świadczy o tym, jak współpraca Kościoła z samorządem jest ważna – mówił.

Reklama

Następnie wykład wprowadzający wygłosił prof. Andrzej Gołaś, prezydent Krakowa w latach 1998-2002.

kh, archwwa.pl/Stacja7

Reklama
Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę