Nasze projekty

„Jestem, pamiętam, czuwam”, które łączy miliony Polaków. Nieprzerwanie od 70 lat

Apel Jasnogórski po raz pierwszy odprawiono 8 grudnia 1953 roku z prośbą o uwolnienie więzionego wówczas kard. Stefana Wyszyńskiego i za zmagającą się z komunizmem Polskę.

fot. Episkopat News / Flickr

Apel Jasnogórski jako codzienna modlitwa wieczorna jednocząca także dzięki mediom, nawet kilka milionów wiernych, pozostaje fenomenem, jest najbardziej rozpoznawalną modlitwą w jasnogórskim sanktuarium – mówi przeor Jasnej Góry, o. Samuel Pacholski z okazji 70. rocznicy odprawienia pierwszego Apelu Jasnogórskiego.

Ponad 25 tysięcy razy wyznawane Maryi „Jestem, pamiętam czuwam” połączyło miliony Polaków czterech już pokoleń. Jako odrębne nabożeństwo maryjne po raz pierwszy odprawiono je o godzinie 21:00 8 grudnia 1953 roku z prośbą o uwolnienie więzionego wówczas kard. Stefana Wyszyńskiego i za zmagającą się z komunizmem Polskę.

Trzy kluczowe słowa

O. Pacholski podkreślił wielką rolę św. Jana Pawła II w „promocji” tego nabożeństwa. On ukazał jego najgłębszą treść ewangeliczną i zarazem narodową, zwłaszcza podczas swych pielgrzymek na Jasną Górę, ale i również spotkań z Polakami. Wielką zasługą Jana Pawła II jest to, że Apelowi VI Światowego Dnia Młodzieży nadał charakter uniwersalny i zarazem eklezjalny. W swym przemówieniu z 14 sierpnia 1991 r. zwrócił uwagę młodzieży na trzy słowa: jestem – pamiętam – czuwam. Są to kluczowe słowa Apelu, które papież pragnął uczynić programem życia dla młodego pokolenia całego świata.

Reklama

PRZECZYTAJ TEŻ: Cudowne uratowanie życia i nawrócenie… pilota! Niezwykła historia Apelu Jasnogórskiego

O. Pacholski przyznał, że i dla niego osobiście Apel Jasnogórski przeżyty z młodzieżą świata 14 sierpnia 1991 roku stał się ważny. Rozpocząłem klasę maturalną i zastanawiałem się co dalej zrobić ze swoim życiem, i wśród tej ponad milionowej rzeszy ludzi z Europy Wschodniej i Zachodniej, przy słowach papieża, który rozważał, co znaczy: „jestem, pamiętam, czuwam”, rzeczywiście ta modlitwa zaczęła być ważną, osobistą modlitwą w moim życiu – wspominał jasnogórski przeor.

Podkreślił, że słowa „jestem, pamiętam, czuwam” stały się i jego życiowym programem, drogą do świętości. Wyjaśniał, że oznaczają one gotowość przyjmowania woli Bożej na wzór Maryi. Przypominają, że żyjemy dzięki Bogu, który istnieje i jest zasadą każdego życia. Uwrażliwiają na rolę pamięci, bez której trudno mówić o wdzięczności wobec Boga, o dojrzewaniu do wiary. Wskazują na potrzebę „czuwania”, czyli kształtowania sumienia przeduczynkowego, dzięki temu człowiek wie, że różne jego wybory będą wiązały się z konsekwencjami.

Reklama

O. Pacholski zwrócił też uwagę na wspólnototwórczy wymiar Apelu Jasnogórskiego. Tu przez wstawiennictwo Matki Najświętszej polecane są sprawy Polaków, zarówno w wymiarze indywidualnym, jak i społecznym – mówił jasnogórski przeor.

Przypomniał, że choć geneza Apelu Jasnogórskiego sięga jeszcze okresu odzyskani przez Polskę niepodległości czy czasu okupacji niemieckiej, to najważniejszą częścią jego historii jest fakt aresztowania Prymasa Tysiąclecia – kard. Stefana Wyszyńskiego. Wtedy to właśnie rozpoczęto na Jasnej Górze intensywne modlitwy o jego uwolnienie. 8 grudnia 1953 roku wprowadzono codzienny Apel w intencji Kościoła w Polsce, doświadczającego prześladowań ze strony władz systemu totalitarnego. Przeor zwrócił też uwagę, że zbiegło się to z osobistym zawierzeniem Prymasa Maryi. Internowany w Stoczku Warmińskim kard. Wyszyński postanowił dokonać w dniu 8 grudnia 1953 r osobistego Aktu oddania się w niewolę miłości Matce Bożej, zawierzając Jej całkowicie swój los. W tym samym dniu rozpoczęto na Jasnej Górze wieczorową modlitwę, zwaną apelem, w jego intencji o godzinie 21.00.

Ta godzina stała się dzisiaj czasem, kiedy modlimy się dalej za Kościół, za naszą Ojczyznę, modlimy się o jedność. Jest to moment, kiedy, myślę, czujemy więź z Maryją, ale też więź miedzy nami, Polakami – powiedział o. Pacholski.

Reklama

Znani artyści na scenie jubileuszowego koncertu

W ramach jubileuszowych uroczystości, w Bazylice o godz. 20.30 odbędzie się koncert „Modlitwa pokoleń. 70 lat Apelu Jasnogórskiego” transmitowany przez TVP1. Wystąpią gwiazdy polskiej sceny muzycznej. Centralnym punktem będzie modlitwa apelowa z Kaplicy Matki Bożej z rozważaniami Prymasa Polski – abp. Wojciecha Polaka i abp. Wacława Depo, metropolity częstochowskiego.

ZOBACZ: Telewizja pokaże koncert z okazji 70. rocznicy Apelu Jasnogórskiego. Na scenie wystąpią znani artyści

Jubileusz modlitwy apelowej upamiętni także Poczta Polska. Wprowadzony zostanie do emisji znaczek z Wizerunkiem Matki Bożej Jasnogórskiej i apelowymi słowami: „jestem, pamiętam, czuwam”.

kh, KAI/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę