Nasze projekty

Jak wygląda Twoja dusza? Niezwykła wystawa w Warszawie

Czy zastanawialiście się kiedyś jak wygląda wasza dusza? Artystyczne wyobrażenia chrześcijańskich twórców na ten temat można będzie od 2 maja podziwiać w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej na wystawie zatytułowanej "Anima MEA".

FOT. Grafika z wystawy Anima MEA

Anima MEA – to projekt skupiający chrześcijańskich twórców z Warszawy i okolic. Artyści od grudnia 2018 roku wspólnie podjęli refleksję nad zagadnieniami duszy ludzkiej, a w styczniu tego roku w ramach spotkań Wspólnoty Twórców Chrześcijańskich Vera Icon, uczestniczyli w wykładzie o. Wojciecha Czwichockiego OP na ten temat. Spotkania, wymiana doświadczeń i opinii na temat tworzonej sztuki, lektura książki „Ćwiczenia duszy, rozciąganie mózgu” autorstwa ks. Grzegorza Strzelczyka i Jerzego Vitulaniego, oraz film o. Adama Szustaka „Ludzka dusza”, towarzyszyły artystom w czasie zmagań z „materią duszy” wyrażanej poprzez sztukę.

Twórcy sięgnęli do różnych dyscyplin sztuki, technik i technologii. Zobaczymy obrazy olejne, akrylowe i akwarele – wśród nich malarstwo Marleny Wąsowskiej, Tomasza Bieńka, Agaty Kotlarczuk, Larysy Jaromskiej, w tym cykl prac Ann Kate: Piękno w ciemności świeci. Prezentowane będą grafiki o. Tomasza Biłki z Łodzi, linoryty Radosława Zaremby, monotypie Anny Foryckiej – Putiatyckiej, oraz grafiki Marka Jaromskiego. Przestrzenie muzeum wypełnią rzeźby Pawła Goliszka, Anny Katarzyny Kowal, s. Natanaeli Błażejczyk, instalacje Artura Wąsowskiego, sztuka nowych mediów Oli Tubielewicz, filmy Damiana Żurawskiego, Adama Buki i Bogny Podbielskiej. Ponadto posłuchamy muzyki Karola Dobrowolskiego i Valérie Sabbah, koncertujących w Paryżu oraz zobaczymy wiele innych nietypowych rozwiązań artystycznych.

Anima MEA – to szeroki projekt, a majowa wystawa w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej jest okazją do osobistej konfrontacji z „obrazem duszy”.

Reklama

W czasie trwania wystawy czyli w dniach 2-25 maj odbywać się będą oprowadzenia kuratorskie, zaś w soboty 4 i 11 maja będzie można spotkać się z artystami. Ponadto organizatorzy przygotowali też wydarzenia towarzyszące Nocy Muzeów 18 maja, m.in. wykład o.Tomasza Biłki, recitale „Muzyka Duszy” w wykonaniu Piotra Kochańskiego i Grzegorza Andruszkiewicza, pokaz fotografii Łukasza Dzięciołowskiego oraz spotkania z artystami.

Merytorycznie z twórcami wystawy współpracowali bp Michał Janocha, ks. Wojciech Drozdowicz i ks. Mirosław Nowak.

ad, materiały prasowe

Reklama

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Zatrudnij nas - StacjaKreacja