Nasze projekty

Dzwon Zygmunta. Od 500 lat oznajmia o radosnych i smutnych chwilach

Słyszały go puste krakowskie uliczki po wybuchu pandemii, przez godzinę brzmiał podczas pogrzebu marszałka Józefa Piłsudskiego. 13 lipca mija 500 lat od pierwszego uruchomienia Dzwonu Zygmunta.

fot. Barbara Maliszewska/ CC BY-SA 3.0

Nieprzerwanie od pół tysiąca lat dzwon ten oznajmia o radosnych i smutnych chwilach. Na wieży katedry na Wawelu umieszczono go 9 lipca 1521 rok, a pierwszy raz zabrzmiał kilka dni później, 13 lipca. W 500. rocznicę tego wydarzenia zostanie uruchomiony dwukrotnie o 17:15 przed mszą św. w katedrze wawelskiej oraz o 21:00. Wtedy odpowiedzą mu wszystkie dzwony w Krakowie – poinformował rzecznik krakowskiej kurii ks. Łukasz Michalczewski.

Dzwon Zygmunta, który ufundował król Zygmunt Stary, wykonał ludwisarz z Norymbergi, Hans Beham. Król Zygmunt Stary chciał, by Zygmunt był symbolem wielkości Rzeczpospolitej, ale też, by jednoczył Polaków w momentach dobrych i złych – mówił PAP Marcin Biborski, jeden z wawelskich dzwonników.

Do prawidłowego uruchomienia dzwonu potrzeba równoczesnej pracy 12 osób, które ciągną za liny. „Zygmunt” waży 13 ton, a jego dźwięk można usłyszeć aż do 30 km. Jest uruchamiany w czasie świąt liturgicznych oraz w ważnych dla Polaków chwilach.

Do uruchomienia dzwonu potrzeba 12 osób

Równocześnie dzwon musi napędzać dwunastu dzwonników. Sześcioro z jednej i sześcioro z drugiej strony. Zamiennie pociągają za liny, uruchomiając tego kolosa. Dzwon jest tak doskonale wyważony i tak ułożyskowany, że już po trzydziestu sekundach zaczyna wydawać pierwsze dźwięki – tłumaczył wywiadzie dla JP2TV Andrzej Bochniak, dzwonnik z katedry wawelskiej.

Ostatnio wyjątkowe uruchomienie dzwonu nastąpiło w marcu ubiegłego roku, kiedy cały świat zatrzymał się z powodu pandemii koronawirusa. Wówczas dźwięk „Zygmunta” słyszały puste krakowskie uliczki.

Reklama

kh/PAP/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę