Nasze projekty

Dlaczego na ślubie nie będzie Alleluja ze „Shreka”?

Pod takim tytułem odbędzie się kolejna katecheza z cyklu "Kiedy Msza przestaje być nudna". Na potkanie zapraszają wspólnota Sala na Górze, Bazylika Mariacka i Fundacja Dominikański Ośrodek Liturgiczny.

Jak się ma współczesna muzyka kościelna? Jest z nią lepiej czy gorzej niż jeszcze kilka wieków temu? Podoba się nam czy nie? Wolimy stare, nabożne, choć nieco nieraz ckliwe pieśni czy może żywe utwory grane na gitarach i wyśpiewywane przez parafialne zespoły młodzieżowe? A może chorał gregoriański? Kolędy czy raczej kanony z Taize? I co na to Pan Bóg? Podobają Mu się te nasze psalmy i hymny? Śpiewamy dla siebie, by „lepiej nam się modliło” czy może – na Jego chwałę? 

Jak się okazuje – muzyka kościelna to nie taka prosta sprawa! Możemy się oburzać na nadużycia, mieć swoje upodobania, ale nie wolno nam zapominać, że również tę dziedzinę związaną z liturgią obowiązują pewne reguły.

O tym, dlaczego na ślubie nie będzie „Alleluja” ze „Shreka” i dlaczego wielu innych utworów organista po prostu grać nigdy nie powinien – opowie o. Grzegorz Doniec, dominikanin.

Reklama
Reklama

Ojciec Grzegorz przyjął święcenia prezbiteratu kilka miesięcy temu. Sam jest muzykiem-instrumentalistą oraz pasjonatem liturgii i muzyki liturgicznej. Ukończył Akademię Muzyczną w Krakowie w klasie klarnetu. Koncertował m.in. z Orkiestrą Państwowej Filharmonii. W Zakonie, jako wieloletni kantor, uczył śpiewu i był inicjatorem różnych inicjatyw muzycznych, związanych głównie z popularyzacją chorału gregoriańskiego. Swoją pracę magisterską z teologii poświęcił prezentacji muzyki liturgicznej w ujęciu Josepha Ratzingera – Benedykta XVI. Kontynuuje studia licencjacko-doktoranckie na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Papieskiego św. Jana Pawła II w Krakowie. W Szkole Kantorów przy Zakonie Dominikanów prowadzi zajęcia z teologii liturgii i doboru śpiewu liturgicznego.

Spotkanie odbędzie się 12 stycznia, w Bazylice Mariackiej. Na 18.30 organizatorzy zapraszają na Mszę św., a na 19.15 na konferencję i dyskusję

Reklama
Reklama

katecheza4-sty (1)

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite