„Czas rachunku sumienia dla kierowców”. Rozpoczął się Tydzień św. Krzysztofa

Czas modlitwy za kierowców, okazja do rachunku sumienia i wsparcie dla misjonarzy. To najważniejsze elementy Ogólnopolskiego Tygodnia św. Krzysztofa, który rozpoczął się w niedzielę. Poprzedza on wspomnienie tego świętego, które przypada 25 lipca. W tym roku Tydzień ten odbywa się pod hasłem "W drogę do źródła życia".

fot. JE Shoots / Pexels

Ogólnopolski Tydzień św. Krzysztofa to coroczna inicjatywa, która przypomina o potrzebie zachowania bezpieczeństwa na drodze i połączona jest z apelem o wsparcie misjonarzy w zakupie środków transportu potrzebnych do ich pracy. Tegoroczna, XXII edycja Tygodnia, przebiegać będzie pod hasłem „W drogę do Źródła Życia”.

„Czy jako kierowcy niesiemy Jezusa?”

W apelu skierowanym do wszystkich użytkowników ruchu drogowego krajowy duszpasterz kierowców ks. dr Marian Midura podkreślił, że św. Krzysztof, patron podróżujących i kierowców, „wzywa nas do rachunku sumienia”, stawiając pytanie „jakimi jesteśmy ludźmi, jako użytkownicy dróg?”.

„Przykład św. Krzysztofa wzywa nas do tego, by popatrzeć na nasze życie, czy my również, także na drodze, innym niesiemy Jezusa, czy niesiemy dobro innym ludziom. Czas zadać sobie pytanie: w jaki sposób kierujemy pojazdem, jak traktujemy innych uczestników ruchu drogowego” – wskazuje w apelu krajowy duszpasterz kierowców.

Reklama
Reklama

10 proc. wypadków powodują pijani kierowcy

Ks. Midura przypomniał także o tym, do jakiego dramatu prowadzi jazda po alkoholu. Przywołał jeden z ostatnich, tragiczny w skutkach wypadek, do jakiego doszło pod Stalową Wolą. W wyniku czołowego zderzenia, spowodowanego przez pijanego kierowcę, zginęło małżeństwo, które osierociło trzech kilkuletnich synów – jeden z nich przeżył wypadek.

Według policyjnych statystyk około 10 procent wypadków śmiertelnych powodują kierowcy pod wpływem alkoholu. W czasie konferencji przed Tygodniem św. Krzysztofa duszpasterz kierowców zaapelował, by wobec takich osób nie pozostawać obojętnymi.

Pijani kierowcy wiozą śmierć. Nigdy nie wolno nam się zgodzić na to, by ktokolwiek usiadł za kierownicą po spożyciu nawet najmniejszych ilości alkoholu. Widząc taką osobę, musimy ją powstrzymać, musimy zareagować – zaalarmował ks. Midura. Jego zdaniem bierność osób widzących pijanego, gdy wsiada do samochodu, może mieć również konsekwencje jako współuczestnictwo w dokonaniu przestępczego czynu.

Reklama
Reklama

1 grosz za 1 kilometr na transport dla misjonarzy

Ogólnopolski Tydzień św. Krzysztofa ma także co roku wymiar misyjny. Jest on organizowany przez misyjne stowarzyszenie MIVA Polska, zajmujące się pomocą misjonarzom w zdobywaniu środków transportu i odbywa się pod patronatem Komisji Episkopatu Polski ds. Misji.

Przewodniczący tej Komisji, bp Jerzy Mazur, zaapelował do wszystkich użytkowników dróg o włączenie się w akcję „1 grosz za 1 kilometr”. Jest to wsparcie misjonarzy w zakupie środków transportu poprzez przeznaczenie na ten cel 1 grosza za każdy przejechany kilometr. Akcja ta to zaproszenie dla kierowców, by w ten sposób podziękowali za szczęśliwe przejechane kilometry i przy okazji wsparli finansowo zakup pojazdów misyjnych.

Ks. Jerzy Kraśnicki, dyrektor MIVA Polska, organizacji kościelnej koordynującej pomoc dla polskich misjonarzy w zakupie środków transportu, poinformował m.in. o ubiegłorocznej akcji wsparcia.

Reklama

W ubiegłym roku dzięki zbiórce koordynowanej przez MIVA Polska udało się zakupić 137 różnych pojazdów w 26 krajach świata. Wśród nich były 52 samochody, 2 ambulanse, 4 busy, 24 motocykle, 51 rowerów dla katechistów, 2 traktory i 1 koń z wozem. Łączna suma przekazanej pomocy wynioła wyniosła 3 mln 711 tys. 370 zł.

Średnio 65 wypadków dziennie

Jak wskazują dane Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji, w 2020 r. miało miejsce aż 23 540 wypadków drogowych (średnio 65 dziennie), w wyniku których 2491 osób zginęło a 26 463 osoby zostały ranne. 90 proc. z tych wypadków wydarzyło się z winy kierujących.

W tym roku, tylko od 1 lipca na drogach zginęło 135 osób.

W odniesieniu do ogólnej liczby wypadków sprawcy pod wpływem alkoholu stanowili 7,9 proc. Wciąż główną przyczyną wypadków z ofiarami śmiertelnymi jest nadmierna prędkość.

Zmiany w prawie drogowym

13 lipca rząd zapowiedział wprowadzenie zmian w prawie drogowym. Mają one zapobiec rosnącej liczbie wypadków drogowych, w tym tych ze skutkiem śmiertelnym i spowodowanych jazdą po alkoholu.

W planach są wyższe kary pieniężne za szczególnie niebezpieczne wykroczenia, podwyższenie maksymalnej grzywny z 5 tys. zł do 30 tys. zł za wykroczenia drogowe czy podwyższenie mandatu do 5 tys. zł za przekroczenie dopuszczalnej prędkość jazdy o ponad 30 km/h. Ponadto pojawiła się propozycja powiązania stawki obowiązkowego ubezpieczenia OC z liczbą punktów karnych oraz popełnionych wykroczeń drogowych.

os, KAI/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę