Nasze projekty

Bp Suski: św. Walenty był człowiekiem silnego charakteru i silnej wiary

św. Walenty był człowiekiem silnego charakteru i silnej wiary, a człowiek mocny to nie siła pięści, ale ten, który dźwignie swój krzyż i naśladuje Chrystusa – mówił bp Andrzej Suski podczas sumy odpustowej w konkatedrze Trójcy Świętej w Chełmży

W dzień św. Walentego już od wczesnych godzin rannych wierni obchodzą ze świecami ołtarz św. Walentego, odmawiając litanię do patrona chorych.

 

Sumie odpustowej w dzień św. Walentego w konkatedrze Świętej Trójcy w Chełmży przewodniczył bp Andrzej Suski. Koncelebransami byli członkowie Kapituły Chełmżyńskiej z ks. kan. Krzysztofem Badowskim, proboszczem chełmżyńskim.

Reklama

Św. Walenty od wieków wyprasza łaski w Chełmży. Podkreślił to bp Suski w czasie homilii. – Kult św. Walentego rozpowszechnił się z Rzymu do wielu krajów europejskich, a nawet na kontynent amerykański – mówił hierarcha.

Zaznaczył także, że św. Walenty był człowiekiem silnego charakteru i silnej wiary. – Człowiek mocny, to nie siła pięści, czy rozpychanie się łokciami. Według Ewangelii to ten, który dźwignie swój krzyż i naśladuje Chrystusa – mówił.

Biskup toruński dodał, że krzyż w życiu człowieka może mieć wiele imion. – Krzyż to cierpienie, choroba, kalectwo, brak zdolności, złe warunki materialne. Krzyżem mogą też być ludzie, których spotykamy w naszym życiu. Ludzie słabi łatwo kapitulują przed krzyżem. Niektórzy usiłują się tych kłopotów pozbyć. Przerzucają ten krzyż na inne osoby, rodzinę, sąsiadów. Uciekają w narkotyki, alkohol i swobodę obyczajów, ale czy jest im lżej? – pytał bp Suski.

Reklama

Pasterz toruński wskazał, że Chrystus chce uczyć nas mocy w przeciwnościach. Konieczne jest zatem, by odchodzić od tego co jest przyjemne, do tego co jest szlachetne. – My chrześcijanie chlubimy się tą mądrością. Święty Walenty jest wzorem ciągle żywym i aktualnym, byśmy brali krzyż na ramiona i naśladowali Chrystusa. Mógł Walenty, mogę i ja! – powiedział na zakończenie bp Suski.

Podczas Eucharystii modlono się również za zmarłych kanoników Kapituły Chełmżyńskiej, w intencji pielgrzymów oraz o nowe powołania kapłańskie i zakonne. Na zakończenie uroczystości przed wystawionym Najświętszym Sakramentem odmówiona została litania do św. Walentego.


ww, xpb / Chełmża

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite