Nasze projekty

Argentyński biskup zrezygnował z urzędu miesiąc po nominacji. Są wobec niego oskarżenia

Papież Franciszek przyjął rezygnację bp. Gustavo Manuela Larrazábala z urzędu biskupa diecezjalnego Mar del Plata. Niedawno na łamach argentyńskiej prasy ujawniono, że wobec biskupa pojawiły się oskarżenia o molestowanie i nadużycie władzy.

Fot: Cathopic.com/Luis Ángel Espinosa

Ojciec Święty przyjął rezygnację bp. Gustavo Manuela Larrazábala na urząd biskupa Mar del Plata. Równocześnie mianował administratorem apostolskim tej diecezji bp. Ernesto Giobando SI , biskupa pomocniczego Buenos Aires.

Ponadto papież zarządził, aby bp. Gustavo Manuela Larrazábala był nadal biskupem pomocniczym San Juan de Cuyo, utrzymując stolicę tytularną Buslacena.

W ostatnich tygodniach na łamach argentyńskiej prasy pojawiły się informacje o tym, że jedna z kobiet oskarżyła biskupa o molestowanie i nadużycie władzy, których miał się dopuszczać w latach 2007–2013. Nuncjatura apostolska w Argentynie odniosła się do tych zarzutów w krótkim komunikacie, zapewniając, że „Ojciec Święty i Stolica Apostolska mają pełne zaufanie do Gustavo Manuela Larrazábala, biskupa-elekta Mar de Plata”. W komunikacie dodano, że nuncjatura „ubolewa nad krążącymi plotkami”, ponieważ „są bezpodstawne”.

Reklama

62-letni Gustavo Manuel Larrazabal  został mianowany przez papieża na biskupa Mar del Plata w grudniu 2023 roku, po tym bp Jose Maria Balina zrezygnował z objęcia rzędu z powody problemów zdrowotnych. Urząd miał objąć 20 stycznia.

Diecezja Mar del Plata leży we wschodniej części Argentyny. Większość, bo około trzy czwarte spośród ok. miliona mieszkańców, stanowią katolicy. Do lipca 2023 roku diecezją kierował 55-letni bp Gabriel Antonio Mestre, po czym został mianowany arcybiskupem metropolitą La Plata.

kh, pa, infovaticana.com, wikipedia.org, KAI/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę