Bp Piotrowski: Życie konsekrowane to cenny dar

- Życie konsekrowane nie tylko w przeszłości było pomocą dla Kościoła, ale stanowi cenny dar także obecnie, dla przyszłości ludu Bożego, ponieważ jest głęboko zespolone z jego życiem, jego świętością i misją – mówił w sobotę bp Jan Piotrowski w bazylice katedralnej w Kielcach z okazji diecezjalnych obchodów Dnia Życia Konsekrowanego.

W homilii biskup nawiązał do zadań apostolskich wynikających z obecnego roku duszpasterskiego i jego hasła „Jesteśmy napełnieni Duchem Świętym”, jako „szczególnego zadania osób konsekrowanych”.

Zaapelował również o pielęgnowanie wskazań płynących z rad ewangelicznych. – Z duchowości zbudowanej na takim ewangelicznym materiale musi wypłynąć strumień gorliwej pracy apostolskiej, która nigdy nie wątpi w sens rad ewangelicznych, największego trudu i niespodziewanej ofiary – podkreślał.

Mszę św. w bazylice poprzedziło spotkanie osób konsekrowanych w Wyższym Seminarium Duchowym. Była jutrznia, medytacja, rozważanie.

Reklama
Reklama

W diecezji kieleckiej posługuje 9 zakonów i zgromadzeń męskich, 28 żeńskich, w tym 4 klauzurowe (karmelitanki w Kielcach, bernardynki w św. Katarzynie, norbertanki w Imbramowicach, bernardynki w Chęcinach), 3 stowarzyszenia życia apostolskiego (salezjanie, pallotyni, Koinonia św. Pawła), dwa instytuty świeckie (Instytut Świecki Chrystusa Króla, Instytut Świecki Ochotniczki Księdza Bosko).

Intensywnie rozwijają się w ostatnich latach indywidualne formy życia konsekrowanego. – Obecnie w diecezji kieleckiej żyje i posługuje sześć dziewic konsekrowanych, dziewięć wdów, jeden wdowiec, a jedenaście wdów przygotowuje się do konsekracji. W minionym 2017 r. przybyły dwie kandydatki – mówi ks. prałat Tomasz Rusiecki – wikariusz biskupi ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego. Wyjaśnia, że jest to zjawisko charakterystyczne dla ostatnich ponad 20 lat, od momentu, gdy Jan Paweł II w 1996 r. ogłosił encyklikę „Vita Consecrata”.

Światowy Dzień Życia Konsekrowanego został wprowadzony w 1997 r. przez św. Jana Pawła II. Jest obchodzony 2 lutego w święto Ofiarowania Pańskiego.

Reklama
Reklama

Osoby konsekrowane w diecezji kieleckiej realizują różne charyzmaty; posługują w szpitalach, hospicjach, domach opieki społecznej, katechizują.


(KAI) dziar / Kielce

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę