Bp Janocha: doświadczenie ofiarowania jest wartością dla wielu niezrozumiałą

"Dzisiejsze święto uczy nas, że największa wolność jest w ofiarowaniu" – powiedział bp Michał Janocha, który przewodniczył mszy św. z okazji Dnia Życia Konsekrowanego w Archikatedrze Warszawskiej. Podczas uroczystej Eucharystii osoby konsekrowane odnowiły swoje śluby i przyrzeczenia.

Bp Janocha na wstępie zauważył, że słowa takie jak „poświęcenie” czy też „ofiarowanie” dla wielu ludzi, tracących Boży horyzont, brzmią dziś zupełnie obco lub wręcz egzotycznie.

Komu się poświęcać? Po co się ofiarowywać? To ja jestem w centrum, chodzi o moją samorealizację, samozaspokojenie, przewagę – wyliczał kapłan, podkreślając, że tak myśli świat, który traci Boga i tym samym traci więzi międzyludzkie. Pozostaje klatka własnego „ja” tym bardziej tragiczna i mniej uświadamiana – dodał.

Duchowny zauważył, że maleńki Jezus na rękach Maryi i Józefa, który jest przez rodziców ofiarowany Najwyższemu, to wyraz największej zależności człowieka od Boga. Skoro on mi dał wszystko to moją odpowiedzią jest oddać mu siebie. Zostało to objawione w tajemnicy Paschy, którą dzisiejsze święto zapowiada – wyjaśnił.

Reklama
Reklama

Biskup nauczał, że oddanie Bogu tego co otrzymaliśmy jest naszym życiowym powołaniem, niezależnie od tego czy jest się osobą świecką czy duchowną. Każde życie jest bowiem naznaczone cierpieniem, różnimy się jedynie w sposobie wyrażania ofiarowania Bogu, które, jak podkreślił, rodzi się z miłości.

„Doświadczenie ofiarowania jest dziś niezrozumiałe”

Kapłan przypomniał, że dziś wspominamy ofiarowanie, tych którzy odczytali to powołanie na drodze życia konsekrowanego. Zachęcił osoby duchowne do wspomnienia pierwszego dnia swojej posługi.

To było szczere i warto do tego wracać, jak do wspomnienia pierwszej miłości, również po to by poczynić refleksję, czy przypadkiem z tego wielkodusznego ofiarowania siebie, nie kradnę czego Pana Bogu. Nie zatrzymuję czegoś dla siebie z Jego chwały, Jego wielkości, Jego mądrości. Jest to tym bardziej groźne dla życia duchowego, im mniej jesteśmy tego świadomi, dlatego dobrze, że ponawiamy te śluby, by raz w roku powiedzieć „weź Panie to co ja ci zabrałem, to wszystko co chcesz bym ci oddał, a trzymam w swoich rękach” – powiedział.

Reklama
Reklama

Biskup podkreślił również że cichym bohaterem tego dnia jest Maryja, która nie wypowiada w przytoczonej scenie ani jednego słowa, natomiast w jej życiu idealnie wypełnia się ofiarowanie.

Doświadczenie ofiarowania jest dziś wartością dla wielu niezrozumiałą. Z kolei wolność to coś co porusza wszystkich. Dzisiejsze święto uczy nas, że największa wolność jest w ofiarowaniu. Życie zakonne wyraża największy aspekt ludzkiego powołania, zapowiadając rzeczywistość po drugiej stronie – podsumował biskup.

Dzień Życia Konsekrowanego

2 lutego przypada w Kościele katolickim także Dzień Życia Konsekrowanego, który ustanowił w 1997 roku święty papież Jan Paweł II, stwarzając okazję do głębszej refleksji całego Kościoła nad darem życia poświęconego Bogu. Siostry i bracia zakonni, a także członkowie instytutów świeckich, stowarzyszeń życia apostolskiego, pustelnicy, dziewice i wdowy podobnie jak Jezus w świątyni Jerozolimskiej, ofiarowują swoje życie na wyłączną służbę Bogu.

Reklama

ZOBACZ TEŻ: Na całym świecie jest ponad 820 tys. osób konsekrowanych

kh/KAI/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę