Nasze projekty

Siostra Dolores Zok o kryzysie powołań: zachęca nas do większej ewangelizacji

"Kryzys powołań przynagla nas, aby ewangelizować i świadczyć o Jezusie. Wiele osób chce żyć bliżej Boga, dlatego szuka prawdziwych świadków Chrystusa" – mówi przewodnicząca Konferencji Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych s. Dolores Zok SSpS.

fot. Family News Service

Co przyciąga młode kobiety do wstąpienia do zakonu? Przede wszystkim potrzeba spotkania Boga. W tej chwili w mojej wspólnocie, w Zgromadzeniu Misyjnym Służebnic Ducha Świętego, mamy dwie młode postulantki. Jedna jest prawniczką, ma 30 lat. Druga zaś jest po stosunkach międzynarodowych. Chcą żyć bliżej Boga, chcą o Nim świadczyć, chcą wyjechać na misje do najbiedniejszych krajów świata – podkreśliła s. Zok. Dzisiejszy młody człowiek szuka prawdziwych świadków Chrystusa i sam chce takim być – dodała.

„Musimy czuć się młode, aby ewangelizować”

Obecnie, oprócz ponad 16 tys. sióstr zakonnych, w Polsce żyje ok. 11 tys. zakonników. Brak powołań to wyzwanie, z którym Kościół będzie mierzyć się jeszcze przez wiele lat. Mimo to, kryzys powołaniowy w Polsce i w innych krajach, jak podkreśla s. Zok, „zachęca nas do większej ewangelizacji”. Ten kryzys przynagla nas, ale jest dla nas zaproszeniem: niezależnie od wieku musimy czuć się młode, aby ewangelizować, by świadczyć o Jezusie – podkreśliła przewodnicząca Konferencji Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych.

Odradzają się indywidualne formy życia zakonnego

W Polsce żyje ok. 30 tys. osób konsekrowanych. Oprócz sióstr, braci i ojców zakonnych do tego grona zaliczani są członkowie instytutów świeckich oraz osoby, które wybrały indywidualną formę życia konsekrowanego, prowadząc normalne życie, pracując w różnych środowiskach i w różnych zawodach. Jak podają kościelne statystyki, można zauważyć pozytywny trend dotyczący indywidualnych form życia konsekrowanego. W Polsce taki styl życia wybrało już niemal 800 osób.

Reklama

Dzień Życia Konsekrowanego ustanowił w 1997 roku św. Jan Paweł II. Obchodzony jest 2 lutego, w święto Ofiarowania Pańskiego. Tego dnia w świątyniach jest także przeprowadzania zbiórka na potrzeby zakonów klauzurowych.

kh, Family News Service/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę