Nasze projekty

Rośnie liczba katolików na świecie: to już ponad 1,4 mld

Przybywa katolików na świecie. Największy rozkwit przeżywa obecnie Afryka, zaś z największymi wyzwaniami mierzy się Europa – wynika z opublikowanych najnowszych wydań Rocznika Statystycznego Kościoła oraz Rocznika Papieskiego.

fot EyeEm/freepik.com

Rocznik Statystyczny Kościoła (Annuarium Statisticum Ecclesiae 2023) oraz Rocznik Papieski (Annuario Pontificio 2025) publikują najnowsze dane dotyczące Kościoła katolickiego. Wynika z nich, że liczba katolików na świecie wzrosła z 1,39 mld do 1,406 mld, czyli o 1,15 proc., co jest kontynuacją wzrostowej tendencji z poprzednich lat.

Kościół liczniejszy w Afryce niż w Europie. Co 13 katolik to Brazylijczyk

Blisko połowa wszystkich katolików (47,8 proc.) zamieszkuje kontynenty obu Ameryk: 27,4 proc. Amerykę Południową, 13,8 proc. Amerykę Środkową i 6,6 proc. Amerykę Północną. Najwięcej katolików na świecie, bo aż 13 proc. to Brazylijczycy. W sumie żyje w Brazylii aż 182 mln katolików. W Argentynie, Kolumbii i Paragwaju odsetek członków Kościoła katolickiego na tle całej populacji wynosi ponad 90 proc. Liczba katolików wzrosła w obu Amerykach o 0,9 proc.

Na kontynencie azjatyckim liczba katolików wzrosła natomiast o 0,6 proc. i stanowi 11 proc. katolickiej społeczności na całym świecie. Kraje z największą liczbą katolików w Azji Południowo-Wschodniej, to Filipiny (93 mln) oraz Indie (23 mln) – w tych dwóch krajach mieszka łącznie 76,7 proc. katolików na kontynencie.

Reklama

Co piąty katolik na świecie mieszka w Afryce, a ich liczba wzrosła w 2023 r. o 9 mln, czyli o ponad 3,3 proc. w porównaniu z poprzednim rokiem i wynosi 281 mln. Najwięcej z nich, to mieszkańcy Demokratycznej Republiki Konga – 55 mln i Nigerii – 35 mln.

W Europie mieszka mniej katolików niż w Afryce. Stanowią oni 20,4 proc. wszystkich katolików na świecie. Najwolniej wzrasta też ich liczba – zaledwie o 0,2 proc. Niemniej jednak wzrósł ich odsetek na tle całej populacji kontynentu i wynosi 39,6 proc. Polska jest jednym z trzech krajów, oprócz Włoch i Hiszpanii, w którym katolicy stanowią ponad 90 proc. społeczeństwa.

W Europie największy ubytek księży i diakonów stałych

Liczba biskupów na świecie wzrosła z 5353 do 5430, a kapłanów jest obecnie blisko 407 tys. Ich liczba najliczniej wzrosła w Afryce i Azji (odpowiednio o 2,7 proc. i 1,6 proc.), zaś namocniej, bo aż o 1,6 proc. spadła w Europie, choć to właśnie na Starym Kontynencie posługuje aż 38 proc. z nich.

Reklama

ZOBACZ TEŻ: Nie żyje 33-letni ksiądz z diecezji kieleckiej. Zmarł nagle

Również Europa jest jedynym kontynentem, na którym spadła liczba diakonów stałych, choć nadal posługuje tu 31 proc. ze wszystkich 51 433 diakonów stałych na świecie. Więcej, bo 39 proc. z nich, posługuje w Ameryce Północnej.

Tylko w Afryce rośnie liczba zakonników

Coraz wolniej spada liczba zakonników i sióstr zakonnych na świecie, zwłaszcza w obu Amerykach. Afryka, jako jedyny kontynent zanotowała natomiast wzrost liczby braci i ojców zakonnych.

Reklama

Z kolei liczba sióstr zakonnych zmalała z 599,2 tys. do 589,2 tys. a spadek ten spowodowany jest w dużej mierze podeszłym wiekiem sióstr, a w mniejszym niż wcześniej stopniu odejściami z życia zakonnego. Najwięcej, bo 32 proc. sióstr, mieszka na terenie Europy, choć to właśnie na tym kontynencie ich liczba spadła najbardziej, bo aż o 3,8 proc., podczas gdy przybyło ich zarówno w Afryce (o 2,2 proc.) jak i w Azji Południowo-Wschodniej (o 0,1 proc.)

Coraz mniej seminarzystów

Nieprzerwanie od 2012 r. utrzymuje się spadek liczby seminarzystów, których, wg danych, jest 106 495. Spadek ten najszybciej postępuje w Europie (o 4,9 proc.). Z trendu wyłamuje się Afryka, gdzie liczba kandydatów do kapłaństwa wzrosła o 1,1 proc. W 2023 r. to właśnie z Afryki i Azji pochodziło ponad 61 proc. kleryków.

PRZECZYTAJ TEŻ: Spłonęła zabytkowa katedra. Była symbolem miasta

Dorota Abdelmoula-Viet, Vatican News PL, kh/Stacja7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Zatrudnij nas - StacjaKreacja