Nasze projekty

Kard. Nycz do konsekrowanych: jesteście znakiem, że są wartości dla których warto coś poświęcić

"Wasza procesja z kościoła sióstr wizytek, wasza obecność, jest znakiem dla ludzi (...) Jest znakiem tego, że są wartości, które przekraczają wymiar ziemski, dla których warto coś poświęcić, warto zrezygnować" - mówił kard. Kazimierz Nycz do osób konsekrowanych.

fot. Wojciech Łączyński/Archidiecezja Warszawska

Metropolita warszawski przewodniczył w Dniu Życia Konsekrowanego w archikatedrze warszawskiej mszy świętej, w której uczestniczyli siostry i braci zakonni, przedstawiciele instytutów świeckich, dziewice i wdowy konsekrowane. Eucharystię poprzedziła Koronka do Bożego Miłosierdzia w kościele sióstr wizytek, a następnie procesja do archikatedry.

Podczas liturgii ostatni raz w tym roku liturgicznym wybrzmiały kolędy. Na początku Mszy świętej odbył się obrzęd pobłogosławienia świec, związany ze świętem Ofiarowania Pańskiego.

W homilii metropolita warszawski, odnosząc się do tego obrzędu, przywołał refleksję, jaką Poul Ricoeur poświęcił idei symbolu – jako znaku dającego do myślenia, odsyłającego do rzeczywistości zakrytej. Hierarcha wskazał, że jak te świece odnoszą do Chrystusa – światła świata – i Jego Matki, tak znakiem mają być też osoby konsekrowane. Znakiem istotnym w każdym momencie życia, nie tylko w okoliczności gromów i burz, a przede wszystkim gdy człowiek kończy swoje życie na ziemi.

Reklama

„Wasza obecność jest znakiem dla ludzi”

Przywołując Jana Pawła II, który w 1997 r. ustanowił Dzień Życia Konserwowanego, wskazał, że po 25 latach świat i Kościół tym bardziej potrzebuje życia konsekrowanego jako istotnego znaku.

Wasza procesja z kościoła sióstr wizytek, wasza obecność, jest znakiem dla ludzi, przede wszystkim na tej głównej ulicy Warszawy jest może znakiem dla tych, którzy są z innych kultur, krajów. Daje im do myślenia. Jest znakiem tego, że skoro ci ludzie modlą się, śpiewają, rezygnują z wielu rzeczy, to znaczy, że są wartości, które przekraczają wymiar ziemski, dla których warto coś poświęcić, warto zrezygnować. Ten symbol powinien dawać światu do zrozumienia, że jest rzeczywistość, do której idziemy, dla której warto wiele poświęcić. To symbol i znak życia wierzącego – mówił kard. Nycz.

Doceniając poszczególne charyzmaty zakonne i posługi wskazał, że dziś, w szybko laicyzującym się świecie, najważniejsze może się okazać właśnie bycie znakiem wiary i życia wiecznego; wskazanie, że życie ludzkie nie kończy się w tym doczesnym wymiarze na ziemi, ale go przekracza.

Reklama

Za papieżem Franciszkiem podkreślił konieczność radosnego przeżywania powołania, by radość i pogoda wynikające z przepełnionego Bogiem wnętrza promieniowały i były światłem dla świata.

„Nie możemy się upodobnić do tego świata”

Metropolita warszawski poprosił także wszystkich konsekrowanych, by włączyli się w proces synodalny, bez obaw o to, co być może słyszą z różnych stron o jakichś niebezpieczeństwach. Nie bójcie się wejść na tę drogę, nawet jeśli słyszycie jakieś lękliwe głosy. Bądźcie na tej wspólnej drodze z biskupami, duchowieństwem i świeckimi. Tylko na tej drodze, wspólnie rozeznającej problemy świata i Kościoła, Kościół może znaleźć swoją przyszłość – powiedział, wzywając do zaufania papieżowi i rozpalania na nowo soborowego „aggiornamento”.

Reklama

Hierarcha wskazał, że świat się dynamicznie zmienia, jest ciągle nowy, i tym bardziej trzeba nieść mu światło Ewangelii, trzeba zakorzeniać w nim Kościół, rozszerzać na tę nowość świata rzeczywistość Kościoła. Wezwał do zaangażowania w nową ewangelizację i dawanie świadectwa życiem. Podkreślił, że Kościół powinien być otwarty, powinien być otwarty na świat. Ale nie możemy się z tym światem zlać, upodobnić do niego, przyjąć jego reguły – mamy głosić i dawać świadectwo, wtedy nie będzie podstaw do obaw o Kościół – mówił kard. Nycz.

„Nie próbujcie tworzyć gett”

Wezwał osoby konsekrowane do trwania w Kościele, którego są istotną częścią. Żaden zakon, żadna wspólnota nie możne być państwem w państwie. Jesteście zawsze w Kościele i jesteście zawsze dla Kościoła konieczni. Utrzymujcie więc związek z biskupem, z proboszczem, nie próbujcie tworzyć jakichś samodzielnych gett, bo w nich nie zrealizujemy, tego co nam powierzył Jezus – głoszenia Ewangelii – powiedział metropolita warszawski.

Przywołując dzisiejszą Ewangelię o ofiarowaniu Pana Jezusa w świątyni kard. Nycz podkreślił wagę życia od poczęcia do śmierci, bo zawsze jest ono darem i własnością Boga.

Przywołując postać Maryi i słowa Symeona o mieczu przenikającym duszę zauważył, że bez miłości, bez poświęcenia, bez trudu, nie ma życia chrześcijańskiego. A na pewno byłoby pozbawione sensu bez ofiary, czasem krzyża, życie konsekrowane – zakończył metropolita warszawski.

kh, KAI/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę