Nasze projekty

Abp Ryś do pielgrzymów: W Kościele wszyscy jesteśmy równi godnością

"Będąc ochrzczonym noszę w sobie obraz Bożego Syna i to sprawia, że wszyscy w Kościele jesteśmy sobie równi. Jesteśmy dla siebie siostrami i braćmi" - powiedział abp Grzegorz Ryś. W sobotę przewodniczył on Mszy na rozpoczęcie Pieszej Pielgrzymki Łódzkiej.

fot. Archidiecezja Łódzka / YouTube

Wszyscy w Kościele jesteśmy sobie równi

W homilii na Mszy rozpoczynającej pielgrzymkę abp Grzegorz Ryś mówił o dobrych nowinach zawartych w przeczytanej właśnie Liturgii Słowa. Pierwszą z nich jest świadomość, że Pan Bóg kocha i potrzebuje każdego z nas.

Bóg każdego potrzebuje, nikogo nie wyklucza, każdego zaprasza – powiedział abp Ryś przywołując przykład moabitki Rut. Podkreślił, że dobra nowina to pewność, że każdy człowiek nosi w sobie godność Jedynego Bożego Syna – mimo grzechów i niedoskonałości. 

Abp Ryś zwrócił także uwagę na dobrą nowinę zawartą w ewangelii, mówiącą o godności każdego z nas, godności Bożego Syna. Godność bierze się stąd, że każdy z nas jest ochrzczony. Będąc ochrzczonym noszę w sobie obraz Bożego Syna i to sprawia, że wszyscy w Kościele jesteśmy sobie równi. Jesteśmy dla siebie siostrami i braćmi – podkreślał duszpasterz.

Reklama

Podkreślił, że w Kościele wszyscy jesteśmy dla siebie równi, niezależnie od funkcji, jaką pełnimy.

Być Kościołem to być wspólnotą

Metropolita Łódzki powiedział, że Pielgrzymka to wydarzenie, które uczy, jak być Kościołem. Uczymy się bycia Kościołem, będąc na wspólnej drodze. Po pierwsze jesteśmy w drodze, a po drugie jesteśmy wspólnie w tej drodze – wyjaśnił.

Reklama

Być Kościołem to znaczy niezgoda na to, że ktoś musiałby iść sam. To jest niezgoda na to, że ktoś jest wyizolowany, samotny, odrzucony. Kościół znaczy: wspólnie i w drodze – tłumaczył Ksiądz Arcybiskup.

Na zakończenie Metropolita Łódzki powiedział, że jeśli znamy swój cel, to wiemy, że jesteśmy w drodze i nie zatrzymujemy się. Nieustannie Pan Bóg wyznacza nam nowe drogi, do Niego, do świata, do ludzi. Pielgrzymka stanowi znak dla tych, którzy stoją z boku. To przejmujący obraz. Pielgrzymka jest też dla nas znakiem, byśmy się uczyli, czym jest Kościół. Pielgrzymując, uczymy się wspólnoty w drodze – tłumaczył i  zachęcał, aby pielgrzymkowe doświadczenie Kościoła przenosić do codzienności.

Pielgrzymka jest po to, żeby odrzucić ten karykaturalny obraz ludu, a uczyć się tego, który jest zadany przez Pana – podsumował łódzki duszpasterz.

Reklama

Jezus jest nadzieją

Mszą Świętą w Kościele Matki Boskiej Zwycięskiej w Łodzi rozpoczęło się 21 sierpnia łódzkie pielgrzymowanie na Jasną Górę. To już 96. Pielgrzymka Łódzka. Na Jasną Górę pątnicy dotrą na Uroczystość NMP Częstochowskiej, 26 sierpnia. W tym roku pielgrzymują pod hasłem „Jezus nadzieją Kościoła łódzkiego”.

os, archidiecezja.lodz.pl / Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę