Nasze projekty

Abp Polak o Adwencie: Przed nami czas odpowiedzialności i wrażliwości

"Czuwając nie chcemy dać się opanować przez ospałość, zniechęcenie, brak nadziei czy rozczarowanie. Nie chcemy tkwić jedynie w lęku i niepewności" - mówi metropolita gnieźnieński abp Wojciech Polak w przesłaniu na tegoroczny Adwent.

Abp Wojciech Polak napisał do wiernych archidiecezji gnieźnieńskiej list na rozpoczynający się w niedzielę Adwent i nagrał swoje przesłanie w formie wideo. „Czas pandemii, czas trudnych dla nas ograniczeń, a także towarzyszące nam niepokoje społeczne, podziały i niezgoda – właśnie ten czas wzywa nas do konkretnych uczynków miłości, do jedności i do świadectwa” – napisał. „Czuwając nie chcemy dać się opanować przez ospałość, zniechęcenie, brak nadziei czy rozczarowanie. Nie chcemy tkwić jedynie w lęku i niepewności. Chcemy z ufnością i nadzieją pójść za Jego wezwaniem, odnajdując moc łaski i drogę, po której On sam będzie nas prowadził” – zachęca.

Odkryć na nowo znaczenie Eucharystii

Nawiązując do rozpoczynającego się nowego roku liturgicznego i duszpasterskiego, którego tematem przewodnim jest Eucharystia Prymas prosi, aby mimo pandemii nie zaniedbywać życia sakramentalnego. Wiemy i boleśnie doświadczamy, że z powodu koniecznych obostrzeń sanitarnych, nie wszyscy możemy brać udział w naszych kościołach w niedzielnej Eucharystii. Możemy jednak, a wręcz powinniśmy, korzystając z łączy telewizyjnych, radiowych czy internetowych, w ten właśnie możliwy dla nas sposób modlić się z Kościołem sprawującym Eucharystię – wskazuje abp Polak.

Prymas zwrócił się także do osób, które korzystają z dyspensy od uczestnictwa w niedzielnej Eucharystii. Przyjmijcie ten czas pandemii i związane z nim ograniczenia jako czas postu eucharystycznego, służący z pożytkiem temu, byśmy na nowo odkryli żywotne znaczenie, piękno i niezmierzoną wartość Eucharystii – zaapelował

Reklama
Reklama

Apel do kapłanów

Metropolita gnieźnieński zachęcił również do większej  wrażliwości na osoby starsze, chore i samotne, które potrzebują zarówno konkretnej pomocy, jak i zwykłej uwagi oraz zwrócił się do kapłanów, dziękując im za codzienną służbę i prosząc, by świętość i gorliwość była „odpowiedzią na dramaty i zranienia, które mają miejsce we wspólnocie Kościoła”.

Wiem, że z niepokojem stawiacie sobie wiele pytań, zwłaszcza o dzieci i młodzież. Wiem również, że w różnoraki sposób, także za pośrednictwem mediów społecznościowych, staracie się kontakt z młodymi podtrzymać. Pragnę Was w tym z całego serca wesprzeć i zachęcić. Bądźcie z nimi, gdyż niespokojny i pełen dylematów czas, który przeżywają domaga się Waszej obecności i waszego świadectwa – pisze abp Polak.

Reklama
Reklama

„Szukajcie pokoju”

Prymas poprosił także młodych, by byli wsparciem dla swoich kolegów i koleżanki „którzy w zawirowaniach współczesnego świata szukają autentycznych świadków Ewangelii”. Przełamujcie podziały, szukajcie pokoju i zgody, dając świadectwo Waszej wiary – zachęca abp Polak.

Na koniec swojego przesłania zapewnia o modlitwie za wszystkich – także za pracowników służb medycznych, wolontariuszy, sióstr zakonnych i wszystkich, którzy troszczą się o ubogich i bezdomnych, którzy czuwają przy łóżkach chorych. „Bogu dziękuję wciąż za was! Dziękuję za Wasz trud i gotowość w miłości” – pisze Prymas Polski.

ZOBACZ TAKŻE: Przyjdę niebawem

Reklama

os, KAI/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę