Nasze projekty
fot. Juan Pablo Arias/carhopic.com

Kiedy kończy się adwent, a zaczyna okres Bożego Narodzenia?

Adwent i okres Bożego Narodzenia to wyjątkowy czas radości z narodzenia Jezusa. Jednak czym różnią się te dwa momenty? Kiedy kończy się jeden, a zaczyna drugi? Sprawdź!

Reklama

Adwent oraz okres Bożego Narodzenia to dwa odrębne, ale ściśle ze sobą związane okresy w kościele katolickim. Oba nawiązują do narodzenia Jezusa Chrystusa.

Głównym celem adwentu jest przygotowanie wiernych na powtórne przyjście Chrystusa. Jest nie tyle czasem pokuty, co radosnego oczekiwania na przyjście Zbawiciela.

Adwent to czterotygodniowy czas przygotowania i radosnego oczekiwania na narodziny Jezusa Chrystusa. Rozpoczyna się zwykle pod koniec listopada lub w pierwszych dniach grudnia, zawsze w niedzielę poprzedzającą trzy kolejne niedziele przed Bożym Narodzeniem. Jego zakończenie przypada natomiast w Wigilię Bożego Narodzenia, czyli 24 grudnia.

Reklama

ZOBACZ TEŻ: Wigilia wypada w niedzielę. Czy wystarczy pójść na pasterkę?

Z kolei okres Bożego Narodzenia symbolizuje przyjście na świat Bożego Syna. To wtedy radośnie witamy narodzonego w żłóbku Jezusa Chrystusa. Choć Boże Narodzenie obchodzimy 25 grudnia, świętowanie rozpoczynamy w Wigilię 24 grudnia, czyli w wieczór poprzedzający uroczystość.

Przejście z okresu adwentu do czasu świętowania Bożego Narodzenia następuję płynnie. Adwent kończy się przed pierwszymi Nieszporami uroczystości Narodzenia Pańskiego. Boże Narodzenie natomiast rozpoczyna się o zmierzchu w Wigilię. Dlatego granica między adwentem a okresem Bożego Narodzenia wyznaczona jest momentem wigilijnego wieczoru, który jednocześnie kończy adwent i wprowadza w radosną atmosferę świątecznego obchodzenia narodzenia Jezusa.

Reklama

pa/Stacja7

Reklama
Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę