creativecommons/Thomas Paal Photography

„Cicha Noc” – najpopularniejsza kolęda o niezwykłej historii

„Cicha noc, święta noc! Pokój niesie ludziom wszem” – nie ma chyba ani jednej osoby, która nie znałaby słów tej pięknej kolędy, rozbrzmiewającej w każde Boże Narodzenie. I choć od jej skomponowania minęło już 202 lata, nadal pozostaje najpopularniejszą kolędą, nie dając szans tak słynnym utworom, jak chociażby „Last Christmas” George’a Michaela. Jest śpiewana w co najmniej 300 językach, w tym po eskimosku i w suahili.

Reklama

Pierwsze wykonanie najpopularniejszej kolędy odbyło się w 1818 roku w niewielkim kościółku w Oberndorf koło Salzburga w dość nieoczekiwanych okolicznościach –  w ostatniej chwili przed rozpoczęciem pasterki organy odmówiły posłuszeństwa. Pozostawała więc jedynie możliwość „zastępczego” śpiewu z towarzyszeniem gitary. Wtedy to obaj autorzy zaśpiewali po raz pierwszy swoją kolędę, która bardzo spodobała się wiernym. Wkrótce obaj opuścili Oberndorf i długo tego utworu nie wykonywano.

Dopiero w 1822 r. „Cichą noc” usłyszał cesarz Franciszek I i goszczony przez niego na zamku Fügen car Aleksander I, natomiast 15 grudnia 1832 r. wykonano tę kolędę podczas koncertu w Lipsku. W wieczór wigilijny 1839 r. „Cichą noc” zaśpiewano po raz pierwszy w Nowym Jorku. Przed pomnikiem Aleksandra Hamiltona przy spalonym kościele Świętej Trójcy wykonali ją austriaccy piosenkarze z Tyrolu, którzy w tym czasie przebywali na tournée w USA.

Pierwsze tłumaczenie kolędy na język angielski powstało w latach 1855-1859. Dokonał go John Freeman Young, późniejszy biskup Kościoła episkopalnego na Florydzie. Jego wersja „Cichej Nocy” jest do dziś śpiewana w USA (Silent night, holy night. All is calm, all is bright.).

Reklama
Reklama

Każdego roku wokół „Kaplicy Cichej Nocy” w Oberndorf zbiera się ponad 6 tys. ludzi. – Każdy śpiewa kolędę we własnym języku przy tradycyjnym akompaniamencie gitar – powiedziała KAI Christine Deutinger, kierująca biurem turystycznym w Oberndorf. Ta niewielka wioska nad rzeką Salza zwykle przez cały grudzień przeżywa natłok pielgrzymów. Od 19 października br. czynne jest tam nowe Muzeum „Cichej nocy”.

Jak co roku, również 24 grudnia 2019 r. w wigilijne popołudnie na trasę Salzburg – Oberndorf – Salzburg wyjedzie specjalny stary pociąg z Betlejemskim Światłem Pokoju. Jego pasażerowie, w tym liczni śpiewacy, spotkają się ze św. Mikołajem, po czym z pochodniami udadzą się do kaplicy „Cichej nocy”, oddając hołd autorom najpopularniejszej kolędy świata.

„Cicha noc” została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO jako światowa pieśń pokoju oraz międzynarodowy skarb kultury i tradycji muzycznej.

Reklama
Reklama

PRZECZYTAJ: Kolędy jednoczą wierzących i niewierzących

np/KAI/Stacja7

Reklama
Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę