Nasze projekty

640 nienarodzonych dzieci spoczęło na cmentarzu w Gończycach

640 ciał dzieci zmarłych przed urodzeniem - w wyniku aborcji albo naturalnych poronień - spoczęło na cmentarzu w Gończycach niedaleko Garwolina. W ostatniej drodze towarzyszył im biskup siedlecki Kazimierz Gurda.

Ciała dzieci zostały zawinięte w pieluszki i złożone w małych trumienkach, które wypełniły prawie cały gończycki kościół. Na każdej z 350 trumienek spoczęła biała lub czerwona róża. Całonocne czuwanie zakończyła Eucharystia, sprawowana przez biskupa siedleckiego Kazimierza Gurdę, po czym zmarłe dzieci spoczęły na parafialnym cmentarzu.

Kiedy dowiedziałem się, że poszukiwane jest miejsce pochówku dzieci, które zmarły przed narodzeniem, od razu zgodziłem się, żeby urządzić im mogiłę na naszym cmentarzu – mówi ks. Jan Spólny, proboszcz parafii św. Trójcy w Gończycach. Jestem przekonany, że taki grób na cmentarzu będzie łaską dla naszej parafii, bo będziemy mieli wstawienników w Niebie. 

Pochówek  zorganizowała Maria Bienkiewicz z Fundacji Nowy Nazaret, która od lat troszczy się o prawo do życia każdego człowieka i dba o godne pożegnanie dzieci zmarłych przed urodzeniem. Fundacja sfinansowała trumny a parafianie z Gończyc zadbali o wystrój kościoła i przygotowanie miejsca na cmentarzu. Całość przedsięwzięcia zrealizowano zaledwie w przeciągu tygodnia.

Reklama
Reklama

Reklama
Reklama

Dobrze, że coraz częściej mówi sie „dziecko martwo urodzone” zamiast „płód” – dzięki temu te dzieci są traktowane osobowo – mówi ks. Spólny. Ten pogrzeb ma nas skłonić do refleksji, że mała istotka to też wielki człowiek, a skoro jego życie zaistniało to Pan Bóg tego chciał. Dziś szczególnie trzeba przypominać, że kobieta w ciąży to są dwie osoby, dziecko pod jej sercem też ma swoje prawa. Chciałbym, aby to przekonanie weszło w polską mentalność.

ah, Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę