Nasze projekty

3,6 mln pielgrzymów dotarło w minionym roku na Jasną Górę

W 2023 roku po raz pierwszy na Jasną Górę dotarły ogólnopolskie pielgrzymki: Kół Gospodyń Wiejskich, Drifterów i Straży Ochrony Kolei. Łącznie przybyło 3,6 mln pielgrzymów. To o 1,1 mln więcej niż w poprzednim roku.

fot. Jasna Góra News/Twitter.com

Modlitwę o pokój, nowe powołania kapłańskie i zakonne, pamięć o dziedzictwie św. Jana Pawła II przynosili przybywający latem na Jasną Górę pątnicy. Piesze pielgrzymowanie było w tym roku także wielkimi rekolekcjami o Kościele. Realizowano pogram roku duszpasterskiego w Polsce „Wierzę w Kościół Chrystusowy”. Piesza pielgrzymka pokazuje jak piękny jest Kościół, jak ważna jest wspólnota i jedność – podkreślali ci, którzy doświadczyli tych jedynych w swoim rodzaju rekolekcji w drodze.

Jak zauważali przewodnicy wielu grup, „pielgrzymki młodnieją”. Np. w jednej z najliczniejszych – pielgrzymce radomskiej, szacowano, że co piąty uczestnik, to dziecko, które nie ukończyło 13-14. roku życia. Piesze pielgrzymowanie ze względu na swoją skalę wciąż pozostaje światowym fenomenem – powiedział bp Krzysztof Zadarko, przewodniczący Rady ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek KEP. W 228 grupach przyszło 77,5 tys. pątników. W 200 grupach rowerowych dotarło 8,6 tys. osób, a w 17 pielgrzymkach biegowych 475 osób. Grupom ujętym w statystykach towarzyszyło w drodze tysiące tych, którzy z różnych względów nie zdecydowali się na pokonanie całej trasy pielgrzymki. Kolejne setki Polaków, poprzez swą gościnność, włączyły się w pielgrzymowanie.

ZOBACZ: „Polskie pielgrzymowanie fenomenem na skalę europejską”. Dlaczego pielgrzymujemy?

Reklama

Jak zauważył rzecznik Jasnej Góry o. Michał Bortnik, pielgrzymowanie na Jasną Górę, zwłaszcza to piesze, przeobraża się. Jednym z doświadczeń okresu pandemii, które zostało przeniesione było pielgrzymowanie przez określony odcinek trasy. Wiele osób wybrało się np. tylko na jeden dzień w drogę, dla niektórych było to pierwsze w życiu doświadczenie pielgrzymki. Ten nowy trend np. w Lubelskiej Pieszej Pielgrzymce nazwano „pielgrzymuj, ile możesz”.

Obok tych tradycyjnych pielgrzymek, na stałe wpisanych w jasnogórski kalendarz, nawet od kilku wieków, wciąż przybywają nowe. W tym roku po raz pierwszy odbyły się pielgrzymki: Kół Gospodyń Wiejskich, Drifterów i Straży Ochrony Kolei.

Z udziałem 1,4 tys. kleryków odbyła się 6. Ogólnopolska Pielgrzymka Wyższych Seminariów Duchownych. Tradycyjnie, co 5 lat, alumni i wychowawcy wszystkich seminariów diecezjalnych i zakonnych w Polsce spotykają się u Matki Bożej. Szczególnym gościem pielgrzymki był prefekt watykańskiej Dykasterii ds. Duchowieństwa kard. Lazarus You Heung-sik.

Reklama

Co jeszcze wydarzyło się w minionym roku na Jasnej Górze?

W drugim roku wojny w Ukrainie nie brakowało na Jasnej Górze modlitwy o pokój i różnego rodzaju form wsparcia dla wschodnich sąsiadów. Miłość i dobroć nie mogą nużyć, a zło nigdy nie odniesie ostatecznego zwycięstwa – przypomniano. Rozpoczęły się duchowe przygotowania do peregrynacji Obrazu Nawiedzenia w arch. częstochowskiej w 2024-2025r. 

Rok 2023 był też i na Jasnej Górze czasem przygotowania do wrześniowej beatyfikacji rodziny Ulmów oraz dziękczynienia za wyniesienie ich do chwały ołtarzy. Z modlitwą o miłosierne serca i dłonie wzorem Samarytan z Markowej docierały piesze pielgrzymki. Szczególny wymiar miała modlitwa za rodziny przy relikwiach nowych błogosławionych podczas wrześniowej Pielgrzymki Małżeństw i Rodzin. Od Jasnej Góry rozpoczęła się wówczas peregrynacja po Polsce relikwii męczenników. Odbyła się konferencja poświęcona „Polakom ratującym Żydów”. Odsłonięto dedykowaną im instalację, w którą wkomponowano cegłę z domu rodzinnego Józefa Ulmy.

ZOBACZ: Abp Szal do rodzin na Jasnej Górze: by były bogate w miłość jak rodzina bł. Ulmów

Reklama

W 2023 roku przypadła 70. rocznica rozpoczęcia Apelu Jasnogórskiego. O jego fenomenie, dziedzictwie i duszpasterskich szansach rozmawiano podczas konferencji naukowo-pastoralnej. Podkreślono m.in. wielki potencjał ewangelizacyjny i duszpasterski Apelu, który jest głęboko zakorzeniony w świadomości polskich katolików. Także w programach pieszych pielgrzymek nie zabrakło rozważań na temat istoty tej wieczornej modlitwy. Szczególny charakter miał Apel Jasnogórski 8 XIII 2023 r., dokładnie w 70. rocznicę jego powstania, który poprowadził Prymas Polski abp Wojciech Polak. Modlił się o jedność w rodzinach, wspólnotach, w Kościele i w Ojczyźnie. Uczestniczył w nim prezydent RP Andrzej Duda. Poczta Polska wprowadziła do emisji znaczek z wizerunkiem Matki Bożej Jasnogórskiej i słowami: „Jestem, Pamiętam, Czuwam”. Odbył się koncert zrealizowany przez Telewizję Polską: „Modlitwa Pokoleń”.

Rok 2023 to również w zakonie paulinów i w jego sercu, na Jasnej Górze, rok jubileuszowy poświęcony bohaterskiemu obrońcy przed „szwedzkim potopem” o. Augustynowi Kordeckiemu w 350. rocznicę śmierci i 420. jego urodzin. Odbyły się spotkania ukazujące życie i posługę wybitnego paulina oraz dzieje Jasnej Góry, wystawa plenerowa, a nawet pielgrzymka biegowo-rowerowa z Knurowa, szlakiem miejsc związanych z o. Kordeckim, czyli od Iwanowic, miejsca urodzenia, przez Wieruszów, gdzie mnich zmarł. Poczta Polska we współpracy z częstochowskim klasztorem wydała okolicznościowy znaczek. W hołdzie obrońcy Jasnej Góry odbyły się koncerty, zabrzmiały m.in. „Nieszpory o Matce Bożej Królowej Polski” Pawła Łukaszewskiego do tekstu Jerzego Wojtczaka-Szyszkowskiego.

Dla wiernych arch. częstochowskiej rozpoczął się czas bezpośredniego duchowego przygotowania do peregrynacji Obrazu Nawiedzenia w ich wspólnotach parafialnych i zakonnych. Od lipca trwa tzw. nowenna miesięcy przed peregrynacją. Wpisuje się ona w czuwania wiernych w każdą noc z 11 na 12 dzień miesiąca i jest duchowym przygotowaniem na to szczególne spotkanie z Maryją i Jej Synem. Ponadroczny czas nawiedzenia kopii Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej potrwa od 6 kwietnia 2024 r. do 3 maja 2025 r.

Sanktuarium wspierało wiele inicjatyw

Jasna Góra i w tym roku była mocno wpisana w modlitwę Kościoła powszechnego. Odpowiadając na prośbę papieża Franciszka w sanktuariach maryjnych na całym świecie 31 maja zanoszone były modlitwy w intencji trwającego Synodu Biskupów o synodalności. Tego dnia na Jasnej Górze Mszę św. w imieniu Konferencji Episkopatu Polski celebrował abp Marek Jędraszewski, zastępca przewodniczącego Episkopatu Polski. Jasna Góra włączyła się już kolejny raz także w kampanię Red Week organizowaną przez Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie, a w tym roku szczególnie w pomoc chrześcijanom w ramach kampanii „S.O.S dla Ziemi Świętej”. Wyrazem tego jest również szopka bożonarodzeniowa przywieziona z Betlejem, wyrzeźbiona w drzewie oliwnym przez tamtejszych chrześcijan. Znajduje się w Bastionie św. Barbary i jest znakiem pamięci o wyznawcach Chrystusa żyjących na terenach ogarniętych wojną czy zmagających się z materialnymi skutkami konfliktu.

ZOBACZ TEŻ: Na Jasnej Górze stanęła wyjątkowa szopka. Została wykonana przez chrześcijan w Ziemi Świętej

Apelem Jasnogórskim zainaugurowany został i w tym roku Dzień Modlitwy i Pomocy Materialnej Kościołowi na Wschodzie organizowany w drugą niedzielę Adwentu przez Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie KEP. Jasna Góra jest także miejscem modlitwy i spotkań środowisk misyjnych.

Jubileusz 40-lecia istnienia obchodził dwumiesięcznik „Jasna Góra”. Pismo dociera do rzeszy Polaków w kraju i zagranicą. 

Jasna Góra nagrodzona

W ramach obchodów 250. rocznicy utworzenia Komisji Edukacji Narodowej z udziałem przedstawicieli szkół należących do Delegatury w Częstochowie Kuratorium Oświaty w Katowicach, wśród wyróżnionych Medalem Komisji Edukacji Narodowej za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania znalazła się Jakże jasna Góra. To szczególne miejsce związane nie tylko z kultem religijnym, ale także z historią naszego narodu. To miejsce pamięci, odkrywania narodowej i chrześcijańskiej tożsamości, poczucia wspólnotowości. To także miejsce szeroko rozumianej działalności edukacyjnej, dydaktycznej, wychowawczej dzieci i młodzieży, ale także kształcenia i doskonalenia nauczycieli – uzasadniano. Na Jasnej Górze realizowanych jest wiele inicjatyw edukacyjnych, nie tylko o charakterze regionalnym, ale również ogólnopolskim.

Muzyka ze zbiorów Jasnej Góry z kompozycjami Marcina Józefa Żebrowskiego otrzymała FRYDERYKA, jedną z ważniejszych polskich nagród muzycznych za Album Roku „Vesperae in Visitatione Beatae Mariae Virginis” (nieszpory na święto Nawiedzenia NMP) w kategorii Muzyka Dawna. 

BP JasnaGóraNews, KAI/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę