Nasze projekty

Na Jasnej Górze stanęła wyjątkowa szopka. Została wykonana przez chrześcijan w Ziemi Świętej

Wyjątkowo już od początku Adwentu w Bastionie św. Barbary na Jasnej Górze można nawiedzać szopkę bożonarodzeniową wyrzeźbioną w ponad 300-letnim drewnie oliwkowym przez chrześcijan z Betlejem.

fot. Jasna Góra News/Twitter.com

Szopka jest znakiem pamięci o chrześcijanach żyjących na terenach ogarniętych wojną czy zmagających się z materialnymi skutkami konfliktu. Odwiedzając Jasną Górę, można duchowo i materialnie włączyć się w akcję Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie – „S.O.S. dla Ziemi Świętej”.

Dziś podczas Apelu Jasnogórskiego zanoszona będzie szczególna modlitwa o pokój w regionie świata, który stał się kolebką chrześcijaństwa. Modlitwę poprowadzić ma ks. Waldemar Cisło, dyrektor polskiej Sekcji Pomoc Kościołowi w Potrzebie.

Michał Bortnik, rzecznik prasowy Jasnej Góry, zachęca, by pielęgnowany przez Polaków zwyczaj pustego miejsca przy wigilijnym stole dla potrzebującego wędrowca, stał się w tym roku okazją do szczególnego zaproszenia dla cierpiących chrześcijan. W tym roku tym przybyszem, który skorzysta z pustego miejsca, niech będzie chrześcijanin z Bliskiego Wschodu. Przez gest zakupu dekoracji świątecznej, owocu pracy jego rąk, będzie to zaproszenie konkretnej osoby do naszego stołu, by podzielić się z nią pokojem i radością z narodzin Jezusa Chrystusa – powiedział paulin.

Reklama

ZOBACZ: Modlitewnik adwentowy. „Marana tha” [EBOOK]

„Piękna, misterna praca i przesłanie”

Szopka, która znalazła się na Jasnej Górze, została wyrzeźbiona w trzystuletnim drewnie oliwnym nieopodal Betlejem, w miejscu nazywanym potocznie „Polem Pasterzy”. Wykonał ją jeden z największych rzeźbiarzy Monir Tueme z Bayt Sahur. Po ścięciu drzewo schło 2 lata zanim zaczął w nim rzeźbić.

Ta szopka jest piękna, skłania do modlitwy o pokój dla świata – powiedziała Barbara Rusek z Torunia, jedna z pierwszych oglądających szopkę z Betlejem w Bastionie św. Barbary. Podziwia kunszt jej wykonania. To drzewo, w którym jest szopka wykonana też jest niezwykle, rzadko u nas spotykane. Piękna, misterna praca i przesłanie. Przede wszystkim przesłanie pokoju, bo Boża Dziecina niesie nam miłość, zwłaszcza teraz, kiedy w Ziemi Świętej też się źle dzieje, i tutaj obok nas toczy się wojna, więc tym bardziej ważne jest to przesłanie z Betlejem dla samej Ziemi świętej, dla Ukrainy, dla całego świata – mówi Barbara Rusek.

Reklama

W ramach akcji „S.O.S dla Ziemi Świętej” można w Polsce kupić wyroby wykonywane z drewna oliwnego w Betlejem przez rodziny chrześcijańskie, m.in. szopki, ozdoby świąteczne, jak również różańce.

BP JasnaGóraNews, KAI/Stacja7

Reklama

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę