Nasze projekty

Kościoły w kolorze krwi. Trwa tegoroczny #RedWeek

Setki katedr, kościołów i budynków użyteczności publicznej w ramach akcji "Red Week" zostanie podświetlonych na czerwono. A to wszystko w geście solidarności z prześladowanymi. Już w sobotę także jasnogórska wieża będzie podświetlona na czerwono.

Biuro Prasowe PKWP Polska

Poprzez podświetlenie na czerwono Dworca Głównego PKP we Wrocławiu Polska oficjalnie dołączyła do tegorocznej inicjatywy „Red Week” Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie.

Z analizy, jaką co dwa lata przygotowuje Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie, wynika, że wolność religijna jest naruszana w co trzecim kraju na świecie.

W 61 krajach dochodzi do prześladowań i dyskryminacji. Krwawe prześladowania mamy w 28 krajach, z czego 13 jest w Afryce – zauważa ks. dr Andrzej Paś, dyrektor regionalnego biura PKWP we Wrocławiu.

Reklama

PRZECZYTAJ: „Jesteśmy na to gotowi”. Poruszające świadectwa 21 męczenników ściętych na plaży w Libii

Od 2021 roku w 40 krajach ludzie zostali zabici lub uprowadzeni z powodu swojej wiary. W 36 sprawcy rzadko lub nigdy nie byli ścigani przez wymiar sprawiedliwości. Raport pt. „Wolność religijna na świecie” jest dostępny >>>tutaj>>>.

W listopadzie, w ramach solidarności z prześladowanymi, Pomoc Kościołowi w Potrzebie podświetla na czerwono m.in. gmachy instytucji państwowych, miejsca ważne historycznie, a także liczne świątynie na całym świecie. Inicjatywie towarzyszy hasło „Red Week”, a jej kulminacyjnym momentem jest „Czerwona Środa”.

Reklama

Polska również bierze udział w akcji

Podświetlony został Dworzec Główny PKP we Wrocławiu, gdzie na co dzień mieści się regionalne biuro Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie – wyjaśnia ks. dr Andrzej Paś.

Sygnał solidarności z prześladowanymi wysłała również Parafia pw. św. Piotra z Alkantary i św. Antoniego z Padwy w Węgrowie. Na najbliższą sobotę planowane jest podświetlenie Jasnej Góry.

Są symbole w naszym narodzie, które przemawiają najbardziej do serc Polaków. Takim symbolem jest także wieża jasnogórska – zaznacza o. Michał Bortnik OSPPE, rzecznik prasowy Jasnej Góry. Wyjaśnia, że codzienna modlitwa w intencji Kościoła Cierpiącego jest podejmowana w Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej od wielu lat. O godz. 15.30, modląc się w intencji naszej Ojczyzny, pamiętamy również o prześladowanych chrześcijanach – podkreśla.

Reklama

ZOBACZ TEŻ: Dzieci z całego świata wspólnie modliły się w intencji pokoju. Rekordowa liczba uczestników akcji

Ks. prof. Waldemar Cisło, dyrektor sekcji polskiej PKWP, podziękował Jasnej Górze za włączenie się w tegoroczne obchody Dnia Solidarności z Kościołem Prześladowanym. W piątek, przed drugą niedzielą listopada, modliliśmy się za cierpiących w trakcie Apelu Jasnogórskiego. Ta intencja była ponownie podejmowana przed obliczem Matki Bożej w sobotę i niedzielę – tłumaczy wykładowca UKSW.

Na przestrzeni ostatnich lat do kampanii „Red Week” Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie dołączyły: Pałac Westminsterski w Londynie, Koloseum w Rzymie i figura Chrystusa w Rio de Janeiro.

Biuro Prasowe PKWP Polska/KAI

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę