Nasze projekty

1300 kleryków przeszło w procesji na Jasną Górę. Przyszli księża zawierzyli się Maryi

"W tym naszym przychodzeniu i przynoszeniu siebie na Jasną Górę przynosimy nie tylko radość spotkania z Matką, ale przynosimy ufną nadzieję w nas samych" - mówił abp Wacław Depo do uczestników pielgrzymki seminariów duchownych.

fot. JasnaGoraNews @JasnaGoraNews

Pod hasłem: „W duchu Chrystusa Sługi”, w święto Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana, w Częstochowie odbyła się VI Ogólnopolska Pielgrzymka Wyższych Seminariów Duchownych z udziałem kleryków seminariów diecezjalnych i zakonnych. W pielgrzymce uczestniczyli m.in.: prefekt watykańskiej Dykasterii ds. Duchowieństwa, kard. Lazarus you Heung-Sik oraz przewodniczący Komisji Duchowieństwa KEP, prymas Polski i metropolita gnieźnieński abp Wojciech Polak.

Pielgrzymowanie rozpoczęło się w archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie. Doświadczamy bowiem, że w tym naszym przychodzeniu i przynoszeniu siebie na Jasną Górę przynosimy nie tylko radość spotkania z Matką i wpatrywania się w Jej oblicze, ale przynosimy ufną nadzieję w nas samych rozlaną przez Ducha Świętego i to wszystko, co składa się na naszą codzienność, nasze teraz i na przyszłość – powiedział abp Depo witając uczestników pielgrzymki.

Metropolita częstochowski za papieżem Franciszkiem podkreślił, że „wierność łasce jest cechą wolnej, dojrzałej i odpowiedzialnej relacji wobec Boga i Kościoła we współczesnym świecie. Jest sposobem bycia i stylem życia wobec presji kultury tymczasowości”.

Reklama

Seminarzyści wysłuchali konferencji duchowej biskupa bydgoskiego Krzysztofa Włodarczyka, który za sługą Bożym ks. Franciszkiem Blachnickim wskazał na Chrystusa sługę.

Po konferencji klerycy modlili przed Najświętszym Sakramentem pod przewodnictwem biskupa pomocniczego archidiecezji częstochowskiej Andrzeja Przybylskiego. Rozważanie bp Przybylski oparł na tajemnicy umycia nóg uczniom przez Jezusa.

Reklama

Następnie blisko 1300 kleryków z modlitwą różańcową wyruszyło w uroczystej procesji Alejami NMP na Jasną Górę. Punktem kulminacyjnym pielgrzymki była msza św. w bazylice jasnogórskiej, której przewodniczył kard. Lazarus You Heung-Sik.

W Polsce jest ponad 300 seminariów diecezjalnych i zakonnych. Pielgrzymki Wyższych Seminariów Duchownych na Jasną Górę rozpoczęły się w 1999 r. Tradycyjnie, co 5 lat, klerycy i wychowawcy wszystkich seminariów diecezjalnych i zakonnych w Polsce spotykają się u Matki Bożej.

Reklama

kh, KAI/Stacja7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę