Nasze projekty

Wielkopostne drogowskazy. Te materiały pomogą ci dobrze przeżyć Wielki Post

Wielkopostna spowiedź, udział w nabożeństwach drogi krzyżowej czy gorzkich żali, dobra lektura – skorzystaj z materiałów, które pomogą Ci w drodze do wielkopostnej, duchowej odnowy!

Reklama

1. Rozważania Drogi Krzyżowej

Podążamy szlakiem Chrystusowej Męki, patrząc na nasze życie z perspektywy 14 stacji. Te kilka propozycji pomoże odszukać w scenach naszego życia samego Chrystusa:

2. Gorzkie Żale

Gorzkie Żale są wyjątkowym nabożeństwem. W żadnym innym kraju pobożność nie wytworzyła i nie zachowała tej pięknej pasyjnej tradycji. W trzech częściach wspaniałej poezji wśpiewujemy emocje, pomagające wtopić się w misterium męki Chrystusa, towarzysząc Jego bolesnej Matce:

3. Video-rekolekcje wielkopostne

Przypominamy serie rekolekcji i materiałów video, które mogą być pomocne w duchowym przygotowaniu się do dobrego przeżycia Triduum, Wielkanocy i umocnienia swojej wiary.

Reklama
 • 40 DNI DO ZBAWIENIA
  Jaki jest pomysł Boga na nasze życie? To proste: zbawienie. Wielki cel, który realizuje się małymi krokami. Trudno wyobrazić sobie lepszy czas na wykonanie pierwszego kroku w kierunku zbawienia niż wielki post. Zacznij więc swoje 40 dni, które prowadzą do zbawienia.
 • OKRUCHY (cz. 1 i 2) 
  „Okruchy 2” są kontynuacją rekolekcji sprzed dwóch lat. Tytułowe “Okruchy” to propozycja 40 konkretnych zadań od o. Adama Szustaka do wykonania w czasie Wielkiego Postu. O. Adam zaprasza, by zrezygnować ze zbędnych czynności, którym poświęcamy większość naszego czasu, ale także zachęca do konkretnych uczynków i modlitwy, która powinna stanowić fundament naszego codziennego życia. Proponowane przez niego zadania nie są po to, by coś „odhaczyć”, lecz aby stworzyć wolną przestrzeń i czas do naprawienia relacji z Panem Jezusem i drugim człowiekiem, lub po prostu podarować komuś odrobinę dobra.
 • STRASZNE REKOLEKCJE (cz. 1 i 2)
  Gdy się wpisuje na YouTube hasło „Apokalipsa” lub „koniec świata”, można znaleźć miliard filmików, w których różni „mądrzy” opowiadają absurdy i głupoty. Dlatego w „Strasznych rekolekcjach” przeczytamy Apokalipsę po Bożemu, żebyśmy zobaczyli, po co Pan Bóg dał nam tę księgę. Te dwie serie rekolekcji umocnią Was w tym, co ważne!
 • OTO CZŁOWIEK
  Te rekolekcje to droga z jednego ogrodu do drugiego przez place i ulice Jerozolimy. Ojciec Adam już w styczniu 2014 roku wyjechał do Jerozolimy, żeby specjalnie przejść przez tą drogę i poprowadzić Was dzisiaj dokładnie tym samym szlakiem, którym kiedyś szedł Jezus. Bardzo Was zapraszamy abyście w tę drogę również wyruszyli!
 • DROGA MIŁOŚCI
  Tym razem o. Adam Szustak zaprasza na spotkanie z tradycyjnymi 14 stacjami Drogi Krzyżowej, począwszy od skazania Jezusa na śmierć.
 • OKRUCHY
  Czy naprawdę chcemy  rozpocząć radykalną zmianę naszego życia? Czy chcemy zacząć prawdziwą drogę do szczęścia? Jeśli tak, nie przegap tego. Pan Jezus zaprasza cię na czterdzieści dni autostradą do nieba. Nie zmarnuj tych 40 ważnych dni. „Okruchy” to seria rekolekcji, w których o. Adam Szustak zaprasza do realizacji 40 krótkich zadań na każdy dzień Wielkiego Postu.
 • W SIEDMIU KADRACH
  Seria filmowych rekolekcji wielkopostnych prowadzona przez ks. Grzegorza Ogorzałka. Siedem filmów, siedem fragmentów niedzielnej Ewangelii. Jeśli lubisz filmy i nie boisz się fundamentalnych pytań, seria „W siedmiu kadrach” jest właśnie dla ciebie.
 • PIERNIKOWE BAJKI
  Choć ta seria nie powstała z myślą o Wielkim Poście, może stać się świetną okazją, by wraz z najmłodszymi podyskutować o najważniejszych rzeczach. Wspólnie z siostrą Anną Walaszek zapraszamy do krainy, w której rządzi piękna opowieść i siła wyobraźni!
 • CZAS WALKI
  Przez cały Wielki Post, pod dowództwem księdza majora Maksymiliana Jezierskiego, podejmuj walkę – o lepszą wersję samego siebie i poprawę relacji z Bogiem i bliźnimi. Podczas ośmiu spotkań ksiądz major opowiada jak zawalczyć o życie, miłość, wierność, przebaczenie, pokorę, pokój, odwagę i jedność.

4. Duchowa lektura. Książki idealne na Wielki Post

W Wielkim Poście stawiamy sobie nowe wyzwania, odmawiamy słodyczy, rezygnujemy lub ograniczamy korzystanie z mediów społecznościowych. Zaoszczędzony czas warto przeznaczyć na lekturę, która pomoże nam w innym spojrzeniu na codzienne problemy i trudności. Proponujemy kilka tytułów, z którymi warto przeżyć ten Wielki Post:

 • „Droga. 28 kroków do Światła”
  Zdrada małżonka, choroba dziecka, macierzyńskie wypalenie, mierzenie się z własną przewlekłą chorobą – w te trudne sytuacje wchodzi Bóg, ze swoim miłosierdziem i siłą, by to z Nim, pomimo trudu, iść dalej. Wplatanie życia w kolejne stacje Biblijnej Drogi Krzyżowej i Drogi Światła pomaga przejść przez najtrudniejsze chwile i upadki. Te bardzo osobiste rozważania stanowią konkretny dowód, jak mocno Słowo Boże wiąże się z życiem i jak Ewangelia rozświetla codzienność tych, którzy wierzą w Dobrą Nowinę. Biblijną Drogę Krzyżową i Drogę Światła uzupełnia rozdział z modlitwami na adorację Krzyża, zapraszający do kontemplacji tajemnicy Odkupienia i Bożego Miłosierdzia.
 • Okruchy. 40 konkretów jak nawrócić własne serce – Adam Szustak OP
  W tej książce nie znajdziesz ani nauk rekolekcyjnych ani konferencji, ani też rozważań drogi krzyżowej, ale krótkie i konkretne ćwiczenia, które mają Cię skłonić do nawrócenia. Proponowane zadania mają wychowywać serce do miłości Boga i bliźniego, nauczyć wdzięczności. Mogą się wydawać pozornie nieistotne, właśnie jak okruchy: małe gesty życzliwości, chwila uwagi, uśmiech, drobne wyrzeczenie. – Wierzę, że z tych okruchów mogą zrodzić się w nas wielkie rzeczy, co potwierdził też Pan Jezus, mówiąc: Kto w drobnej rzeczy jest wierny, ten i w wielkiej będzie wierny (Łk 16,10) – podkreśla o. Adam Szustak.
 • 40 dni do zbawienia – ks. Kacper Nawrot
  Książka ks. Kacpra Nawrota “40 dni do zbawienia” to owoc czterdziestu wielkopostnych adoracji Krzyża świętego. Jest zaproszeniem do bardzo osobistego spotkania z Bogiem, skierowanym do tych, którzy czują pragnienie nawrócenia, chcą ożywić swoją relację z Panem i dojrzeć do dzielenia się doświadczeniem wiary z innymi.
 • Podwójne wychylenie. Adam Szustak OP
  Książka skierowana dla osób pragnących pogłębienia osobistej modlitwy i zbudowania trwałej relacji z Bogiem. Wychodząc od myśli, że „Bóg robi wszystko, co się tylko da, by być blisko nas”, o. Adam Szustak zaprasza do wejścia w świat modlitwy i spotkania z Bogiem w codzienności. Proponuje czytelnikowi „wychylenie ku Bogu”, podkreślając, że On zawsze jest skierowany ku nam. W kolejnych rozdziałach książki, noszących sugestywne tytuły „Czuwaj”, „Wołaj”, „Błagaj”, „Uwielbiaj” i „Trwaj”, autor zachęca do przyjęcia konkretnych postaw, które, jak dobrze dobrana „rozgrzewka”, przygotują serce do „wychylenia ku Bogu”.„Podwójne wychylenie” to poruszający przewodnik po świecie modlitwy osobistej, bogaty w przykłady z Pisma świętego i z codziennego życia. Chociaż książka zawiera głębokie refleksje, napisana jest lekko i z humorem, w najlepszym stylu charakterystycznym dla kaznodziejstwa o. Adama Szustaka.
 • Modlitewnik „Weź i się módl”
  W jakim wieku jesteś? A w jakim wieku jest Twoja modlitwa? Może nie zmieniła się od dzieciństwa, choć zmieniłeś się w każdej dziedzinie życia: inne są Twoje relacje, rozmowy, słownictwo, rozumienie świata, zainteresowania, a wciąż modlisz się tak, jak nauczyli Cię rodzice, gdy byłeś dzieckiem? Ten modlitewnik pogłębi Twoją modlitwę i znajomość języka wiary. Dzięki temu lepiej poznasz Boga takim, jakim jest On naprawdę.

5. Rachunek sumienia i spowiedź

Bez wątpienia pierwszym krokiem do zmiany jest sakrament spowiedzi. Jak i po co się do niej przygotować? W zrozumieniu tego sakramentu pomoże Ci ABC spowiedzi czy Spowiedziowe Q&A odpowiadające na najczęstsze pytania. Sakrament pokuty wymaga skupienia i modlitewnej refleksji. Dlatego warto sięgnąć także po 4 modlitwy, które pomogą ci dobrze przeżyć spowiedź.

Rachunek sumienia, to dla wielu prawdziwa zmora. Zwłaszcza wtedy, kiedy człowiek używa go niewłaściwie lub niewłaściwie go rozumie. Może warto przypomnieć kilka podstawowych spraw?

Reklama

Zachęcamy także do skorzystania z kilku propozycji rachunku sumienia:

6. Wielkopostne, modlitewne EBOOKI

 • Modlitewnik na Wielki Czwartek
  Jezus – jak wiemy z Ewangelii – w Ogrodzie Oliwnym pozostał w swoim cierpieniu zupełnie Sam, opuścili Go nawet Jego Uczniowie. Dziś pragniemy odpowiedzieć na wezwanie Chrystusa “Czuwajcie ze Mną”. Chcemy być przy Nim w każdej chwili Jego Męki. Pomocnym w czuwaniu będzie nasz modlitewnik, w którym znajdziesz modlitwy na cały Wielki Czwartek.
  W tym e-booku przygotowaliśmy dla Ciebie modlitwy, które możesz odmawiać podczas całego dnia Wielkiego Czwartku. Modlitwy w połączeniu z pieśniami podzielone są na cztery części.
 • Modlitwy przy Grobie Pańskim
  To modlitewnik, w którym można znaleźć wybrane modlitwy, które można odmawiać przy Grobie Chrystusowym. Na początku znajduje się tekst dwóch modlitw: Gorzkie Żale (często śpiewane przez wiernych po zakończeniu Liturgii Męki Pańskiej) oraz Godzinki o Grobie Chrystusowym. Dodatkowo „Godzinki…” podzielone są na części według różnych pór dnia, dzięki czemu przychodząc do kościoła w dowolnej chwili, można skorzystać z wybranej, przeznaczonej na tę porę Godziny.
 • Modlitwy na adorację krzyża
  To podręczny ebook, który jest zbiorem 30 modlitw pomocnych podczas adoracji Krzyża. Wśród nich są zarówno modlitwy krótkie jak i dłuższe, a także propozycje popularne jak i mniej znane modlitwy świętych, teksty z Liturgii Godzin oraz wybrane pieśni pasyjne.

Reklama
Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę