Nasze projekty
fot. EAST NEWS / VIPHOTO

„Prawo i sprawiedliwość podstawą jego tronu”. Skąd taki Psalm na dzisiejszej Mszy?

Ten fragment Psalmu 97 pojawia się w dzisiejszych czytaniach mszalnych. Śpiewany był on również na Mszy w intencji ojczyzny, która odbywa się dzisiaj po zaprzysiężeniu zaprzysiężenia prezydenta Andrzeja Dudy przed Zgromadzeniem Narodowym. Wyjaśniamy, dlaczego właśnie ten Psalm słyszymy w Kościele 6 sierpnia.

Reklama

Ten sam Psalm pojawił się także 5 lat temu i w roku 2010, kiedy prezydentem wybrany został Bronisław Komorowski. On również składał swoje zaprzysiężenie 6 sierpnia, kiedy to w Kościele przeżywamy Święto Przemienienia Pańskiego. 

Oto pełny tekst tego Psalmu

Pan króluje, wesel się, ziemio, *
radujcie się, liczne wyspy!
Obłok i ciemność wokół Niego, *
prawo i sprawiedliwość podstawą Jego tronu.

Reklama

Góry jak wosk topnieją przed obliczem Pana, *
przed obliczem Władcy całej ziemi.
Jego sprawiedliwość rozgłaszają niebiosa *
i wszystkie ludy widzą Jego chwałę.

Ponad całą ziemią *
Ty jesteś wywyższony
i nieskończenie wyższy *
od wszystkich bogów.

Co ciekawe również w 2018 roku, przy okazji wyborów samorządowych – 21 października, w XXIX Niedzielę zwykłą roku B pojawił się Psalm 33, z podobnym wyrażeniem. Niektórzy komentatorzy twierdzili wówczas, że psalm łamie ciszę wyborczą. Ten Psalm pojawiłby się także 10 maja tego roku, w V Niedzielę wielkanocną roku A, kiedy planowo miały odbyć się wybory prezydenckie.

Reklama

Bo słowo Pana jest prawe, *
a każde Jego dzieło, godne zaufania.
On miłuje prawo i sprawiedliwość, *
ziemia jest pełna Jego łaski

Ps 33, 4-5

Psalm 97 śpiewany jest natomiast każdego roku w Święto Przemienienia Pańskiego. Kontrowersje wokół niego pojawiły się już 5 lat temu, podczas zaprzysiężenia prezydenta Andrzeja Dudy na I kadencję. Niektórzy dziennikarze i komentatorzy byli przekonani, że to wyraz poparcia Kościoła dla partii, z której wywodzi się urzędujący prezydent RP. Rzecznik archidiecezji warszawskiej, ks. Przemysław Śliwiński, uprzedził wtedy, że obecność tego psalmu podczas Mszy św. z udziałem głowy Państwa to nie celowy zabieg:

Reklama

Również w Psalmie 11 możemy przeczytać, że “Pan jest sprawiedliwy, kocha sprawiedliwość; ludzie prawi zobaczą Jego oblicze” a w 37, że “Pan miłuje sprawiedliwość i nie opuszcza swych świętych”. Zatem, nie mają racji ci, którzy widzą w śpiewanym psalmie nazwę własną jednej z partii politycznych. To wyrażenie idei biblijnej, częstej w Piśmie Świętym, która po łacinie brzmi: iustitia et iudicium.

6 sierpnia w kościołach odczytywana jest Ewangelia o Przemienieniu Pańskim. Ewangelista pisze o świetlanym obłoku, który osłonił uczestników wydarzeń na Górze Tabor, z którego odezwał się głos Boga. Ze względu na słowa o obłoku Pańskim występujące w psalmie 97, został on dobrany na stałe do Liturgii Przemienienia Pańskiego.

Czytania liturgii Mszy św. zostały ułożone w ramach liturgii posoborowej i obowiązują na całym świecie, z małymi zmianami, od lat 70 ubiegłego wieku. Oznacza to, że nieuprawnione są sugestie, iż organizatorzy liturgii świadomie dobierają psalm z wyrażeniem “prawo i sprawiedliwość” w dniu wyborów albo zaprzysiężenia. Z punktu widzenia przepisów liturgicznych nie wolno też zmieniać psalmu, bo dopiero taka zmiana sugerowałaby, że doraźna polityka zarządza liturgią.

ps, os/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę