Nasze projekty
fot. CC BY-SA 3.0/wikipedia.org

Św. Andrzej Dung-Lac i jego Towarzysze. Męczennicy wietnamscy, którzy zginęli za wiarę

Od początków ewangelizacji Wietnamu aż do połowy XIX wieku w krwawych prześladowaniach zginęło tam ponad 130 tys. wietnamskich katolików. Wśród nich było także 117 męczenników ze św. Andrzejem Dung-Lac, pierwszym katolickim księdzem w tym kraju na czele, których w 1988 roku Jan Paweł II wyniósł na ołtarze.

Reklama

Początki katolicyzmu na terenie dzisiejszego Wietnamu sięgają pierwszej połowy XVI wieku, gdy przybyli tu pierwsi wyznawcy Chrystusa z Europy i Indii jako kupcy i misjonarze. Jednak ich działalność nie spotkała się z przychylnością władz.

W 1659 Aleksander VII (1655-67) utworzył dwa wikariaty apostolskie: dla Północy i Południa i tę datę przyjmuje się za narodziny Kościoła w Wietnamie.

ZOBACZ: „Wiesz, czego jeszcze ci potrzeba…?” 7 bardzo osobistych i poruszających rozważań ks. Piotra Pawlukiewicza

Reklama

Prześladowania trwały tam aż 261 lat!

Jednak już kilka lat później doszło tam do wielkich prześladowań, które później jeszcze wielokrotnie powtarzały się w następnych wiekach. Według miejscowych historyków kościelnych, represje za wiarę trwały na tych ziemiach aż 261 lat – od 1625 do 1886.

W 1838 roku papież Grzegorz XVI udzielił nawet specjalnych odpustów dla tych wiernych, którzy modlili się za prześladowanych wietnamskich współwyznawców. W dwa lata później zwołał Kolegium Kardynalskie, na którym zarządził rozpoczęcie gromadzenia danych o męczennikach, aby w przyszłości móc wynieść ich na ołtarze. Najostrzejsze prześladowania trwały w ostatnich latach przed wprowadzeniem w kraju wolności wyznania i kosztowały życie ok. 60 tys. ludzi!

PRZECZYTAJ: Św. Andrzej Kim i pierwsi koreańscy męczennicy

Reklama

Ten bolesny okres, mający zresztą swe odpowiedniki w innych krajach azjatyckich, np. w Chinach, Korei i Japonii, na długi czas zahamował, ale nie powstrzymał, burzliwy rozwój wiary Chrystusowej na tych ziemiach i dał Kościołowi wielkie rzesze męczenników. Tylko na terenie dzisiejszego Wietnamu zginęło za wiarę co najmniej 130 tys. osób (niektóre szacunki mówią nawet o 300 tysiącach ofiar).

19 czerwca 1988 roku papież Jan Paweł II ogłosił świętymi 117 spośród tych męczenników (zamordowanych w latach 1745-1862), wśród których było 96 Wietnamczyków – duchownych i świeckich, oraz 11 Hiszpanów i 10 Francuzów. W tamtym czasie była to najliczniejsza grupa osób, wyniesionych jednorazowo na ołtarze.

PRZECZYTAJ: Franciszek a świat arabski. Dlaczego papież tak często odwiedza kraje muzułmańskie?

Reklama

Pierwszy wietnamski ksiądz

Wśród wyniesionych na ołtarze był także Andrzej Dung-Lac, pierwszy wietnamski ksiądz katolicki. Urodził się w biednej, pogańskiej rodzinie około 1795 roku. Kiedy skończył 12 lat wraz z bliskimi przeprowadził się do Hanoi. Tam poznał katechetę, który zapewnił mu jedzenie i schronienie. Dzięki niemu też przez 3 lata poznawał wiarę katolicką, co zaowocowało jego nawróceniem. Choć jego rodzina nie miała nic wspólnego z chrześcijaństwem, on sam zdecydował się przyjąć go w wieku 15 lat. Na chrzcie przyjął imię Andrzej.

Po 10 latach jako katecheta, a następnie 3 latach studiów przyjął święcenia kapłańskie. Jako kapłan także nieustannie głosił Słowo Boże, wiele czasu poświęcał również na modlitwę i post. Niestety w 1835 roku został aresztowany. Parafianie jednak wstawili się za swoim kapłanem. Zebrali pieniądze i zapłacili kaucję za jego uwolnienie.

Po zwolnieniu z więzienia zmienił swoje dane i miejsce działalności, aby utrudnić prześladowcom jego odnalezienie. Niestety cztery lata później, w 1839 roku ponownie został aresztowany, ale i tym razem go wykupiono. Jednak już kilkanaście dni później znowu go aresztowano. Po ciężkich torturach, 21 grudnia 1839 roku ścięto go mieczem. Jego działalność zaowocowała wieloma nawróceniami na terenach, na których ewangelizował.

KAI, wikipedia.org, brewiarz.pl/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę