Św. Andrzej Kim i pierwsi koreańscy męczennicy

Nazywał się Andrzej Kim Tae-gŏn i był pierwszym pochodzącym z Korei księdzem katolickim. Podobnie jak 98 innych męczenników z Korei zginął podczas prześladowań, jakie wybuchły to wobec chrześcijan w połowie XIX w. Dziś wspominamy ich w liturgii.

Reklama

Andrzej urodził się w rodzinie katolików w 1821 r. i już w dzieciństwie wiedział, że w jego kraju wyznawanie wiary w Jezusa Chrystusa wiąże się z dużymi problemami. Jego pradziadek siedział za to 10 lat w więzieniu, zaś ojciec – przypłacił chrześcijaństwo życiem. Mimo to Andrzej nie bał się wierzyć i całkowicie zawierzyć Chrystusowi. Pojechał do Makau do Chin, gdzie znajdowało się najbliższe seminarium duchowne i tam 17 sierpnia 1845 r. przyjął święcenia kapłańskie. Tym samym stał się pierwszym w historii księdzem pochodzącym z Korei. 

Do ojczyzny wrócił razem z biskupem Farreolem i o. Daveluy. Był to czas, gdy wspólnoty chrześcijańskie w Korei zaczęli wspierać misjonarze z Francji. Młody ks. Andrzej wspierał to dzieło, współpracującem z biskupem Farreolem. Gdy 5 czerwca 1846 r. pojechał na wyspę Yeonpyeong aby przewieźć francuskich misjonarzy z Chin do Korei – został aresztowany. Trwały już kolejne krwawe prześladowania wszystkich wierzących w Chrystusa. Osadzono go w więzieniu w Seulu, gdzie najpierw torturowano, potem zaś ścięto. Wyrok został wykonany 16 września 1846 r. 

Andrzej nie był jedynym męczennikiem, który zginął w tamtym czasie. Ofiarą tortur i prześladowań padł także wybitny apostoł świecki Paweł Chong Hasang. Mordowano zarówno duchownych jak i świeckich, mężczyzn i kobiety. Większość zabitych stanowili zdecydowanie świeccy. Łącznie błogosławionymi i świętymi zostało 47 kobiet i 45 mężczyzn, prześladowanych w latach 1838-67. Wyniósł ich na ołtarze św. Jan Paweł II podczas swojej pielgrzymki do Korei w 1984 r. 

Reklama
Reklama

Wspominamy ich w liturgii 20 września.

MODLITWA

Boże, Stwórco i Zbawicielu wszystkich narodów, † Ty wezwałeś do wiary naród koreański i umocniłeś go przez chwalebne męczeństwo świętych Andrzeja, Pawła i Towarzyszy, * spraw, abyśmy za ich przykładem i wstawiennictwem aż do śmierci trwali w Twojej nauce. Amen

Reklama
Reklama

 

ad/Stacja7

Reklama

 

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę