EKOświęci
Zakochani w przyrodzie, zwierzętach i roślinach. Patroni pszczelarzy, ogrodników oraz zwierząt domowych!
Patronem ekologów jest Św. Franciszek, a przyrodników – Św. Hildegarda. Mniej popularnymi, ale równie mocno kochającymi przyrodę byli Św. Sylwester, Św. Pankracy, Św. Dorota, a także Św. Ambroży.
Św. Pankracy – patron ogrodników. Opiekun młodych sadzonek oraz roślin ogrodowych.
Pankracy urodził się pod koniec II wieku. Po śmierci rodziców udał się razem ze swoim wujkiem do Rzymu. Tam przyjął chrzest z rąk papieża Marcelina. Właśnie w tym czasie został ogłoszony dekret cesarza Dioklecjana. Zabraniał on praktykowania religii chrześcijańskiej. Dekret ten rozpoczął poważne prześladowania chrześcijan.
Pankracy zginął na rzymskiej arenie jako kilkunastoletni chłopiec. Został ścięty mieczem. W ludowej tradycji Święty Pankracy jest jednym z tzw. zimnych ogrodników. On, Św. Serwacy oraz Św. Bonifacy – obchodzący kolejno swoje wspomnienia, 12, 13 i 14 maja – to czas ostatnich wiosennych przymrozków. Kolejne nie powinny już szkodzić roślinom.
Wspomnienie liturgiczne obchodzone 12 maja .
Przeczytaj również
Św. Sylwester – patron zwierząt domowych.
Sylwester był z pochodzenia Rzymianinem. Mało co wiadomo o jego dzieciństwie i młodości. Kiedy prześladowania chrześcijan z powodu dekretu dioklecjańskiego przybrało na sile to ze szczególną wrogością odnosiło się do ksiąg świętych w Kościele. Nakazano je po prostu niszczyć. Św. Sylwester był jednym z tych, którzy przechowywali w tajemnicy księgi liturgiczne i Pismo święte.
Sylwester w styczniu 314 roku został Papieżem. Bardzo nim bardo długo – przez 21 lat. Został patronem zwierząt domowych. Z tego też powodu to właśnie do niego kierowano modlitwy z prośbą o dobry zbiór paszy dla bydła. Dzień Św. Sylwestra jest ostatnim dniem w roku kalendarzowym.
Św. Dorota – patronka botaników i ogrodników.
Żyła prawdopodobne pod koniec III wieku. Podczas prześladowań zmarła śmiercią męczeńską około 303 roku. Wg legendy prowadzona na śmierć spotkała poganina Teofila. Szydząc z niej zapytał czemu jej tak śpieszno do śmierci. W odpowiedzi usłyszał jak Dorota się modliła: „Dzięki Ci składam, Przyjacielu dusz, że raczyłeś mnie powołać do swojego raju, do Twoich ogrodów niebieskich”. Mężczyzna zakpił z niej twierdząc, że gdyby z tych ogrodów dostał kwiaty lub owoce to by uwierzył. I tak też się stało. Nagle pojawiło się dziecko z koszem pięknych kwiatów i owoców. Teofil nawrócił się i po wielu męczarniach został wraz ze Św. Dorotą ścięty mieczem. Wspomnienie Św. Doroty obchodzone jest 6 lutego.
Św. Ambroży – patron pszczelarzy.
Patron pszczelarzy urodził się między 340 a 345. Pochodził z bogatej rodziny i miał bardzo dobre wykształcenie. Ludzie mieli do niego ogromny szacunek. Wyróżniał się silną wolą oraz wrażliwością na ludzką krzywdę. Z wielkim zaangażowaniem i przekonaniem głosił słowo Boże. Miał wielu słuchaczy, a pod wspływem jego słów nawrócił się św. Augustyn.
Według legendy kiedy Ambroży był dzieckiem jego kołyskę osiadł rój pszczół. Inna legenda głosi, że pszczoły siadały mu na ustach. Opiekunki próbowały odpędzić owady, jednak nie zgodził się na to jego ojciec. Twierdził on, że to znak – przepowiednia. Jeśli dziecku się nic nie stanie – będzie kimś wielkim. I tak też się stało. To między innymi dzięki legendzie, a także przytaczanych w swoich wystąpieniach przykładach – pochodzących z życia pszczelej rodziny – Ambroży został patronem pszczelarzy. Jego wspomnienie obchodzone jest 7 grudnia .