Nasze projekty
Fot. diecezja-torun.pl

Bł. Maria Karłowska. Patronka osób zagubionych moralnie

Maria Karłowska poświęciła całe swoje życie pomocy dziewczynom i kobietom, które weszły na drogę prostytucji. Przy niej każdy chciał zmieniać się na lepsze. Pozostawiła po sobie 9 Domów Dobrego Pasterza i dwa szpitale dla kobiet wenerycznie chorych.

Reklama

Potrafiła cierpliwie słuchać, nigdy nie oceniała innych i stawiała wymagania na miarę indywidualnych możliwości. Była przekonana, że miłość wypływająca z miłości Chrystusa może wyrwać każdego człowieka nawet z największej nędzy moralnej. 

W ubogich dzielnicach

Kiedy miała 17 lat, na ręce swojego spowiednika złożyła prywatne śluby czystości. W tym samym roku, w odstępie zaledwie miesiąca, zmarli oboje jej rodzice. Na szczęście nie została sama, gdyż była najmłodszym, jedenastym dzieckiem w rodzinie. Za namową rodzeństwa wyjechała na rok do Berlina, aby uczyć się w szkole kroju i szycia. Po powrocie zaczęła pracować w warsztacie krawieckim swojej siostry Wandy, jako instruktorka zatrudnionych tam dziewcząt. Swoim podopiecznym przekazywała nie tylko umiejętności zawodowe, ale również Słowo Boże, którym żyła na co dzień. Po skończonej pracy chodziła do ubogich dzielnic Poznania, aby tam opiekować się chorymi i potrzebującymi, pomagać rodzinom wielodzietnym i rozbitym małżeństwom.

Ani mąż, ani zakon

Była pełną energii i pogody ducha piękną dziewczyną. Wokół niej zawsze było pełno ludzi. Każdego potrafiła obdarzyć dobrym słowem i serdecznym uśmiechem. Nic więc dziwnego, że szybko znalazło się kilku młodzieńców starających się o jej rękę. Konsekwentnie odrzucała ich oświadczyny.

Reklama

Rodzeństwo zaczęło więc doradzać, by wstąpiła do któregoś z żeńskich zgromadzeń. Ona jednak z zadziwiającym spokojem powtarzała, że to nie dla niej. Miała ogromną ufność w Bożą Opatrzność i czuła wewnętrznie, że powinna na coś poczekać. Przełom nastąpił, gdy spotkała na swojej drodzę Frankę – młodą prostytutkę. Poruszona historią jej życia, postanowiła pomóc dziewczynie zerwać z dotychczasowym życiem.

Dom Dobrego Pasterza

Bardzo szybko okazało się, że takich kobiet jak Franka jest więcej. Same zgłaszały się do Marii z prośbą o pomoc, a ona zaczęła dostrzegać w tym palec Boży. W miarę jak rosła liczba jej podopiecznych, pojawiały się problemy ze znalezieniem miejsca, gdzie mogłyby zamieszkać i pieniędzy na ich utrzymanie. Gorąco modliła się w tej intecji i niezachwianie wierzyła, że Bóg jej nie opuści. Któregoś dnia zobaczyła ją w kościele hrabianka Aniela Potulicka. Poruszona widokiem modlącej się dziewczyny, podeszła do niej. Gdy dowiedziała się o jej problemach, postanowiła pomóc. Zakupiła posiadłość we wsi Winiary pod Poznaniem.

Tak powstał pierwszy Dom Dobrego Pasterza, w którym Maria zamieszkała wraz ze swoimi podopiecznymi. Przygotowywała je do powrotu do normalnego życia nie tylko poprzez katechezę, która była istotnym punktem w resocjalizacji, ale przede wszystkim organizując różne warsztaty m.in. introligatorstwa, haftu, szycia, szewstwa, cukiernictwa, by mogły same zapracować na swoje utrzymanie.

Reklama

Nowe zgromadzenie

Nigdy wcześniej nie myślała, by założyć wspólnotę zakonną. Jednak kiedy zaczęły gromadzić się wokół niej kobiety, które nie tylko chciały pomagać w prowadzeniu dzieła, ale również naśladować jej życie Ewangelią, poczuła, że tego chce od niej Bóg. Regułę miała już prawie napisaną – zrobiła to w celu zorganizowania dnia codziennego dla pierwszych podopiecznych.

20 czerwca 1902 roku Maria ze swoimi pierwszymi siostrami złożyła śluby zakonne, dodając jako czwarty ślub poświęcenie się dla osób zagubionych moralnie. Zgromadzenie Sióstr Pasterek od Opatrzności Bożej zostało zatwierdzone na prawie diecezjalnym w roku 1909, a na prawie papieskim 24 maja 1967 r.

Maria Karłowska zmarła 27 kwietnia 1935 roku, pozostawiając 9 Domów Dobrego Pasterza i dwa szpitale dla kobiet wenerycznie chorych.

Reklama

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę