Nasze projekty

Bł. Herman – święty na wózku inwalidzkim

Urodził się sparaliżowany, a gdy podrósł – poruszał się z ogromnym trudem, co w XI w. skazywało człowieka na całkowitą izolację. Zasłynął jednak z wielkiej pobożności, wiedzy i talentu muzycznego. 24 września Kościół wspomina w liturgii bł. Hermana Kalekę.

Reklama

Z pewnością ułatwieniem w jego od początku naznaczonym cierpieniem życiu był fakt, że urodził się w bogatej rodzinie niemieckiego hrabiego Wolfrada II z Altshausen. Był rok 1013. Herman urodził się sparaliżowany, nie wiemy jednak dokładnie, na jaką chorobę cierpiał. Wiemy, że nawet gdy stał się chłopcem z trudem mógł się w ogóle poruszać. Gdy miał 7 lat rodzice oddali go pod opiekę benedyktynom w Reichenau, którzy zajęli się kaleką wyłącznie z powodu zasług jego ojca dla opactwa. 

Bardzo szybko okazało się jednak, że Herman jest upośledzony wyłącznie fizycznie, intelekt zaś jego rekompensuje braki ciała. Unieruchomiony zupełnie chłopiec natychmiast oddał się nauce, całymi dniami czytając wszystko co znalazł w bibliotece zakonnej. To zaś sprawiło, że bardzo szybko wyprzedził wiedzą – zwłaszcza historyczną – innych mnichów. Zasłynął jako autor dzieł historycznych, zwłaszcza „Chronicon” – dokładnej kroniki zdarzeń od narodzin Jezusa  do współczesnych Hermanowi lat. Dzieło Hermana kontynuował jego uczeń, Bertold z Reichenau. 

Kaleki mnich oprócz historii świata i Kościoła zajmował się również innymi naukami: matematyką, geometrią, astronomią oraz teorią muzyki. Zdradzał talent muzyczny i komponował hymny kościelne, antyfony, sekwencje. Do dziś śpiewane jest w Kościele jego „Salve Regina”, Alma Redemptoris czy Veni Sancte Spiritus. Sam tworzył instrumenty muzyczne. Wszystko to w ciągu dość krótkiego, bo liczącego 41 lat, życia.

Reklama

Zmarł 24 września 1054 r. w opinii świętości. Jego kult jako świętego rozwinął się niemal od razu, ale został zatwierdzony oficjalnie dopiero 8 wieków później, przez papieża Piusa IX w 1863 r. 

 

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI


    Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/stacja7use/domains/stacja7.pl/public_html/wp-content/themes/st7/inc/template-functions.php on line 784

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite