
Szkoła św. Tomasza. 5 prostych wskazówek, które mogą zmienić Twój dzień
Nie takie średniowiecze złe, jak je malują. Zwłaszcza jeśli wziąć pod uwagę niesamowite dziedzictwo, jakie dali nam żyjący w tym okresie święci. Jednym z nich jest św. Tomasz z Akwinu. Zobaczcie, jak jego XIII-wieczne wskazówki można wykorzystać dzisiaj!
Św. Tomasz z Akwinu został kiedyś poproszony przez jednego z nowicjuszy o rady, jak dobrze studiować teologię. W liście św. Tomasz przekazał mu 14 wskazówek, które – choć mają dziś niemal 800 lat – nie straciły na aktualności. Co więcej – wiele z nich można wykorzystać nie tylko w czasie nauki w ogóle, ale nawet nie będąc uczniem czy studentem.
ZOBACZ WSZYSTKIE WSKAZÓWKI SZKOŁY ŚW. TOMASZA
Oto 5 wskazówek, które daje św. Tomasz. Przy każdej z nich znajdziecie kilka pomysłów, jak w praktyce można je wykorzystać, by zmienić na lepsze coś w swoich codziennych czynnościach. Poprzedzają je pytania do krótkiego przemyślenia. Z tych porad św. Tomasza można skorzystać jednego dnia lub stopniowo próbować kolejnych zadań. Sprawdź, co się zmieni!
PYTANIA DO PRZEMYŚLENIA
Przeczytaj również
Jaką pokutę otrzymałeś podczas ostatniej spowiedzi? Czy pamiętasz, jak wyglądał wczoraj Twój dzień? Co uwieczniłeś na zdjęciach, instastories?
ZADANIE
Spędź jeden dzień nie robiąc zdjęć wszystkiemu, czemu chciałbyś zrobić zdjęcie. Cokolwiek przykuje Twoją uwagę – niech zostanie w Twojej pamięci.
PYTANIA DO PRZEMYŚLENIA
Jak wygląda Twój rachunek sumienia? Co ostatnio „wypomniało” Ci Twoje sumienie?
ZADANIE
Zrób dziś pogłębiony rachunek sumienia. Poświęć na niego przynajmniej kwadrans. Możesz skorzystać z tych propozycji ► KLIKNIJ.
PYTANIA DO PRZEMYŚLENIA
Komu ufasz tak bardzo, że cokolwiek powie, jesteś w stanie mu uwierzyć? Do czyich słów zawsze się dystansujesz?
ZADANIE
Przypomnij sobie wszystkie dobre informacje, dobre słowa, jakie ostatnio usłyszałeś – niezależnie od tego, kto Ci je przekazał.
PYTANIA DO PRZEMYŚLENIA
Kto jest dla Ciebie autorytetem? Jak chciałbyś naśladować tę osobę? Kto inspiruje Cię do robienia dobrych rzeczy?
ZADANIE
Wypisz na kartce imiona 3 osób (jeśli nie znajdziesz – jednej, dwóch), które są dla Ciebie inspirujące. Obok każdej z nich drukowanymi literami wypisz jedną cechę/postawę, którą chciałbyś naśladować. Połóż tę kartkę w widocznym dla siebie miejscu (możesz zrobić zdjęcie kartki i ustawić je tymczasowo na tapecie swojego telefonu) i tego dnia skup się w swojej pracy, w swoich zadaniach na tych właśnie cechach. Wieczorem zweryfikuj, jak poszło Ci to zadanie i pomódl się za osoby, których imiona są na kartce.
PYTANIA DO PRZEMYŚLENIA
Jak wygląda Twój dzień? Czy wystarcza Ci czasu na wszystko, co chciałbyś w nim zmieścić? Modlitwa, relacje, praca, pasje, odpoczynek… Czy przypadkiem nie bierzesz na siebie za dużo?
ZADANIE
Zapisz na kartce jedno zadanie, z którym się obecnie zmagasz i czujesz, że wykracza ono poza Twoje możliwości. Spróbuj rozłożyć to wielkie zadanie na małe kroki, które możesz realizować jeden po drugim. Kiedy już stworzysz plan, zapisz przy każdym punkcie, co możesz zrobić samodzielnie, a w czym będziesz potrzebować pomocy (możesz np. zapisać osobę, którą poprosisz o pomoc). Zobaczysz, że zadanie, które Cię przerasta, jest możliwe do wykonania z pomocą innych. Nie musisz wszystkiego umieć, wszystkiego wiedzieć, być samowystarczalny. Plan gotowy? Do dzieła!
Rady św. Tomasza przetłumaczył dr Michał Wilk z portalu orygenes.pl