Nasze projekty
fot. Alaric Duan / Unsplash

Adwentowe Drzewo Jessego. Jak je zrobić? [OBRAZKI DO POBRANIA]

Wśród wielu pomysłów na rodzinne zaangażowanie w przeżywanie adwentu coraz popularniejsze staje się Drzewo Jessego. To praktyka, w której poznajemy biblijne zapowiedzi przyjścia Jezusa oraz historię jego rodu - korzenie Zbawiciela.

Reklama

Drzewo Jessego

Jesse był ojcem króla Dawida, najważniejszego króla w dziejach Izraela. Jesse to rzeczywiście korzeń tego, co w historii Izraela jest chwalebne, wielkie, wspaniałe. W czasach Izajasza drzewo Jessego – wspaniałe, życiodajne – przedstawiano jako zeschły pień. Nie ma nic, ani pół gałązki. Został suchy, martwy pniak. Tak Izajasz widział dynastię królewską, która miała być źródłem dla Mesjasza, dla potomka Dawida: wyschły pień, który nadaje się co najwyżej do pieca – wyjaśnił w jednej ze swoich homilii abp Grzegorz Ryś. 

Izajasz wierzył jednak, że z tego kawałka uschłego drewna Bóg może wyprowadzić nowe życie, że wyrośnie “różdżka z pnia Jessego”. Idea przygotowania ‘“Drzewa Jessego” nawiązuje do tego właśnie proroctwa Izajasza:

„I wyrośnie różdżka z pnia Jessego, wypuści się odrośl z jego korzeni” (Iz 1, 11)

Reklama

Prorok Izajasz, zapowiadając przyjście Mesjasza, porównał do “pnia Jessego” ród króla Dawida, a odrośl tego pnia – “różdżka z pnia Jessego” jest symbolem Jezusa Chrystusa, pochodzącego z pokolenia Judy i rodu króla Dawida.

Adwentowe oczekiwanie całą rodziną

Wśród wielu praktyk adwentowych coraz większą popularność zyskuje właśnie przygotowanie Drzewa Jessego. Praktyka ta ma na celu pokazać biblijne zapowiedzi przyjścia Mesjasza – Jezusa i fakt, jak wielu proroków czekało na Jego narodzenie, na narodzenie Zbawiciela. Ponadto poznajemy dzięki niej przodków Jezusa – Jego korzenie, Jego drzewo genealogiczne.

Drzewo Jessego, które przygotowuje się w rodzinnym domu, to szansa na codzienne spotkanie z fragmentem Pisma Świętego i artystyczne zaangażowanie dzieci. Rodzice dostosowują tę praktykę do możliwości dzieci, tak aby była ona przystępna i rzeczywiście była pomocą w zrozumieniu tego, czym właściwie jest adwent.

Reklama

To dobra okazja, by uświadomić sobie, jak ważne jest cierpliwe czekanie – zwłaszcza, że adwent tak łatwo przyćmić świątecznymi przygotowaniami w różnych kwestiach. Trudno nie wspomnieć także o tym, że Drzewo Jessego to znakomity pomysł na spędzenie czasu całą rodziną i umocnienie relacji – na Święta jak znalazł! Jest to także świadectwo dla osób, które odwiedzą nasz dom w tym adwentowym czasie.

ZOBACZ TEŻ: Prezenty świąteczne, na które nie wydasz ani złotówki

Jak zrobić Drzewo Jessego w domu?

Drzewo Jessego przygotować trzeba już w sobotę przed I niedzielą adwentu, kiedy to do wazonu z wodą wkłada się gałązki drzewa. Najlepiej, by było to drzewo owocowe, ponieważ istnieje duża szansa, że gałązki rzeczywiście zakwitną na Boże Narodzenie, naocznie pokazując, że z drzewa wyrasta “nowe życie”.

Reklama

Następnie przez cały adwent czyta się przeznaczony na dany dzień fragment Pisma Świętego, a na “Drzewie” wiesza się obrazek nawiązujący do tego tekstu. Wieszanie ilustracji zaczyna się od dolnych gałązek, by na koniec – na samej górze – znalazł się Pan Jezus, najważniejsza postać Drzewa i spełnienie naszego adwentowego oczekiwania.

Obrazki na Drzewo Jessego

Skąd wziąć takie obrazki? Można je narysować, namalować, wykleić lub zaproponować dzieciom gotowe do pokolorowania rysunki. Mogą być to także obrazki zupełnie symboliczne lub znalezione w sieci gotowe ilustracje. Najlepiej wybrać metodę, która będzie najbardziej przystępna dla konkretnej rodziny.

Ci, którzy nie odczytują w sobie zdolności artystycznych, mogą na nas liczyć! Oto PDF, w którym znajdziecie wszystkie fragmenty Pisma Świętego (pełne teksty) oraz obrazki do wydrukowania, ewentualnego kolorowania i powieszenia na drzewku. Jeśli nie planujecie ich kolorować, możecie wydrukować je na kolorowych kartkach i w ten sposób “ożywić” Drzewo.


POBIERZ PDF


Adwent z Drzewem Jessego

Adwent może trwać od 22 do 28 dni. W tym czasie warto każdego dnia przeczytać jeden fragment z Pisma Świętego, dotyczący historii przed Narodzinami Jezusa. Kolejne teksty opisują inne postaci biblijne i historie, w których można odczytać oczekiwanie całego świata na przyjście Zbawiciela.

Nie ma jednej oficjalnej reguły, mówiącej o wyborze fragmentów i o ilości czytań. 

W naszym PDFie zamieściliśmy wszystkie możliwe 28 tekstów (sigla biblijne) i propozycje obrazków. Adwent 2023 będzie wyjątkowo krótki, potrwa zaledwie 22 dni.

Liczbę fragmentów do odczytania zazwyczaj dostosowuje się do liczby dni adwentu. Jeśli Adwent jest dłuższy – można ich wykorzystać więcej. Można również, biorąc pod uwagę możliwości dzieci i rodzinną logistykę codzienności, wybrać tylko część historii. W pliku PDF podkreśliliśmy najważniejsze fragmenty z historii rodowodu Jezusa oraz zamieściliśmy planer z datami, by na spokojnie zaplanować sobie kolejne czytania na cały okres adwentu.


POBIERZ PDF Z PLANEREM, CZYTANIAMI I OBRAZKAMI


Prorok Izajasz

Prorok Izajasz, jak to określił święty Hieronim, stał się niejako ewangelistą Starego Testamentu. Opisał losy Jezusa jeszcze przed Jego narodzeniem – przed pierwszym w historii Bożym Narodzeniem. 

Izajasz głosił nie tylko z ust, ale i prosto z serca, ponieważ księga nazwana jego imieniem zawiera opis życia Jezusa, Syna Bożego, nie tylko metaforyczny, ale w dużej mierze także dosłowny. Sam Jezus zgodził się z tym, że Jego działania już wcześniej zaistniały w ustach Izajasza, gdy w synagodze w Nazarecie, cytując fragment jego proroctwa powiedział: Dziś spełniły się te słowa Pisma, któreście słyszeli (Łk 4, 21).

Spełnione proroctwa

Które z proroctw Izajasza o Jezusie spełniły się? Na przykład to, że Dziewica poczęła i porodziła Syna, a On stał się Emmanuelem, czyli Bogiem niezwykle bliskim człowiekowi (por. Iz 7, 14). Spełniły się także słowa o tym, że z rodu Jessego narodził się Ktoś, na kim całkowicie spoczął Duch Pana (por. Iz 11,1), a także o tym, że narodom kroczącym w ciemności zabłysło niekończące się Światło (por. 9,1).

Izajasz jako świetny kaznodzieja wiele mówił też obrazami i nieraz opowiadał o przepięknej Odrośli Pana, która stanie się ozdobą i chwałą Izraela (por. Iz 4,2). W jego tekstach co chwilę pojawia się jakieś drzewo, które wśród mnogich symbolicznych znaczeń, mimochodem łączy się w jeden obraz zawierający często sprzeczne (choć w zestawieniu z dziejami Jezusa jednak spójne) odsłony. 

CZYTAJ WIĘCEJ: Biblijni przewodnicy po Adwencie. Prorok Izajasz

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę