Nasze projekty

Duchowni w mediach społecznościowych. „Nikt nie jest sam sobie sterem, żeglarzem i okrętem”

„Tak jak znaki drogowe pomagają nam poruszać się po drodze, żeby nie dochodziło do kolizji i wypadków, tak wskazania, które są przemyślane przez ekspertów, którzy pracują i funkcjonują w mediach społecznościowych, na pewno będą dużą pomocą, szczególnie dla młodych kapłanów” – powiedziała w Rozmowach Stacji7.pl dr hab. Monika Przybysz, medioznawca i teolog z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

Reklama

Przypomnijmy, że polski Episkopat zamierza ustalić normy dla księży wypowiadających się mediach społecznościowych. Medioznawca zwróciła uwagę, że często odbiorcy mediów społecznościowych mają problem we właściwym rozróżnieniu, kto z wypowiadających się tam jest kapłanem. To kwestia stroju duchownego i przyznawania się do tego, że jest się księdzem w sieci.

Zwróciła też uwagę niektórzy kapłani mają tendencję do tego, żeby w mediach prezentować swoją interpretację danej kwestii, a nie nauczanie Kościoła. Szybkość mediów społecznościowych niestety nie pomaga w tym, żeby zapoznać się z nauczaniem Kościoła, natomiast wierni oczekują od kapłanów funkcjonujących w sieci, żeby ci czasem dosłownie zacytowali nauczanie Kościoła w danej kwestii. Są też wypowiedzi kapłanów, którzy mają zakaz wypowiadania się, czy są w ogóle poza Kościołem i te tematy są klikalne. Oni budują wokół siebie wspólnotę ludzi zaangażowanych i też swoich posłańców, bo często świeccy ludzie z takich wspólnot są aktywni – zaznaczyła.

Wiele lat temu toczyły się rozmowy na temat elektronicznego imprimatur, ale znając media społecznościowe i sam internet jest to niemożliwe, natomiast przypominanie i wskazywanie na to, kto w obrębie Kościoła ma uprawnienia do głoszenia jest na pewno pomocą – dodała.

Reklama

„To pokazuje zmiany w przeżywaniu wiary u młodych ludzi”

Kilka miesięcy temu na łamach Stacji7.pl redakcja Catolico przygotowała raport, który szczegółowo opisywał aktywność duchownych w sieci i tematy przez nich poruszane. Jednym z popularniejszych zagadnień były egzorcyzmy Kwestia egzorcyzmów zawsze budziła ciekawość ludzi. Wszystkie filmy, które dotyczyły tej kwestii zawsze były ciekawe, szczególnie dla młodzieży. Egzorcyzmy są rzeczywistością, która jest bardzo tajemnicza, niedostępna dla wielu, spektakularna w opisach – tłumaczyła dr hab. Przybysz.

Te tematy pokazują też zmiany w przeżywaniu wiary, szczególnie u ludzi młodych. Trzeba się im dokładnie przyjrzeć i przeanalizować, co z tej wiedzy możemy wykorzystać w praktyce duszpasterskiej. Jak prowadzić katechezę, żeby ona była atrakcyjna i żeby dotykała bliskich spraw młodym ludziom, a jednocześnie, żeby z tego wyłonił się obraz porządnej formacji młodego człowieka, żeby to nie było tylko „skakanie” po emocjonalno-tajemniczych tematach, ale żeby to była solidna formacja dla młodego człowieka – stwierdziła.

Reklama

Na pytanie jak powinny wyglądać zasady obejmujące aktywność księży w mediach społecznościowych, wymieniła kilka podstawowych kwestii. Dla odbiorców, musi być jasne, że kapłan, który jest obecny w mediach społecznościowych, jest kapłanem. To jest ważne, bo jeżeli ktoś wypowiada się pod swoim imieniem i nazwiskiem, funkcją, to zupełnie inaczej się wypowiada i zaciąga zupełnie inna odpowiedzialność. Nie może sobie pozwolić np. na hejterskie, czy złośliwe komentarze, tylko ciągnie za sobą pewną instytucję i to dla samego kapłana i instytucji może być zadzierzgnięcie pewnej odpowiedzialności – zwróciła uwagę.

Druga rzecz, to kwestia tematów. Kaplan powinien pamiętać, że w każdym swoim wpisie reprezentuje instytucję Kościoła. Tak jak wypowiadający się w mediach lekarz jest niewątpliwie utożsamiany ze wszystkimi lekarzami, tak jeden kapłan jest utożsamiany z nauczaniem Kościoła. To też jest coś bardzo ważnego, żeby zdawać sobie z tego świadomość. Do tego też dążymy, żeby formacja kapłanów dawała poczucie odpowiedzialności za wypowiadane słowo. Nie jest sam sobie żeglarzem i okrętem, tylko reprezentuje instytucję. Te zasady są punktem wyjścia – dodała.

Jak dobrze korzystać z mediów?

Reklama

Dr hab. Przybysz zwróciła też uwagę, że w dobrym korzystaniu z mediów ważne jest weryfikowanie źródeł.  Pamiętajmy o tym, że my często media społecznościowe tylko skanujemy wzrokiem a nie czytamy. To jest też jedno z największych zagrożeń. Przeglądając treści w mediach społecznościowych pamiętajmy o tym, że clickbaitowe tytuły, to nie jest wszystko. Bardzo często to, co jest w tytule, nie ma żadnego przełożenia na treści w samym artykule. Zawsze warto wejść w artykuł i zapoznać się z początkowymi fragmentami. Jeżeli wydaje nam się coś podejrzanego, to warto samemu zajrzeć do dokumentów Kościoła i to zweryfikować .Ważne też jest patrzenie na źródła informacji.

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę