Nasze projekty
Andrzej Mitek, Marcin Makowski

Popfiction S01E03: Brakująca legenda. Polska w grach komputerowych

Motywy z przebiegu II Wojny Światowej w Europie znamy nie z podręczników, lecz z kolejnych etapów gier komputerowych. Dlaczego nie ma wśród nich pięknych kart polskiej historii?

Reklama

Dzieje Polski obejmują okres ponad tysiąca lat. Jesteśmy z nich dumni, utożsamiamy się z nimi, a mimo to przegrywamy bitwę o polską historię. Przegrywamy ją w międzynarodowych mediach i w światowej polityce. Przegrywamy ją także w popkulturze, która ma ogromny wpływ na kształtowanie świadomości powszechnego odbiorcy.

 

Biało-czerwone kropelki

Przykład? Ileż motywów z przebiegu II Wojny Światowej znamy nie z podręcznika do historii, lecz z kolejnych etapów gier komputerowych. Ofensywa aliantów w Normandii. Obrona Stalingradu. Marsz na Berlin. Bitwa pancerna na Łuku Kurskim. Ze świecą szukać polskich bohaterów i wydarzeń, które dzięki popkulturze i scenariuszom gier komputerowych po pierwsze miałyby okazję przebić się do świadomości szerokiego (międzynarodowego) odbiorcy, a po drugie utrwaliłyby status ikony i legendy.

Reklama
Reklama

Co pewien czas pojawiają się newsy o „polskim akcencie” w tej czy innej produkcji na PC i konsole. Są to lepiej lub gorzej odwzorowane pojazdy, karabiny, mundury, swojsko brzmiące nazwiska czy rodzinne korzenie głównego bohatera. Tak czy owak to drobnostki, biało-czerwone kropelki w morzu mainstreamowego przekazu, który chłoną miliony graczy na całym świecie.   

 

Czołem, czołem, kromka z rosołem

Dlaczego tak jest? Czy faktycznie nie istnieją gry, w których możemy doszukać się obszerniejszych rozdziałów rodzimej historii? Czy kraj, w którym da się stworzyć monumentalnego „Wiedźmina”, nie może pozwolić sobie na grę o Rotmistrzu Pileckim czy płk Ryszardzie Kuklińskim?

Reklama
Reklama

Wszystkie te pytania stawiamy w najnowszym odcinku „Popfiction”, którego gościem specjalnym jest Jakub „Kromka” Górka, twórca jednego z najpopularniejszych polskich kanałów na YouTube o grach komputerowych. Autor znany z charakterystycznego „Czołem, czołem, kromka z rosołem!” dzieli się swoim podsumowaniem polskich akcentów w wysokobudżetowych produkcjach na komputery i konsole.


 

Reklama
Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite