Nasze projekty

Muzyczne podsumowanie roku 2020

Mimo trudnego czasu artyści polskiej sceny chrześcijańskiej nie zrezygnowali ze swojej działalności. Niektórym udało się wydać nowe płyty, inni organizowali koncerty on line, mogliśmy też zobaczyć, jak bez wychodzenia z domu można zaśpiewać w kilkudziesięcio- a nawet kilkusetosobowym chórze.

Reklama

Jednym z pierwszych muzycznych wydarzeń w tym roku była premiera piosenki “Nie zastąpi Ciebie nikt”, która powstała z racji 100. rocznicy urodzin Jana Pawła II. Wojciech Cugowski, Kasia Moś, Marek Piekarczyk, Mateusz Ziółko to niektórzy artyści, którzy wzięli udział w wykonaniu tego utworu. Powstał on z inicjatywy Instytutu Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie.

Zaledwie miesiąc po premierze hymnu zmarł jego kompozytor, Romuald Lipko – “Nie zastąpi Ciebie nikt” był ostatnim skomponowanym przez niego utworem.

CZYTAJ WIĘCEJ: “Nie zastąpi Ciebie nikt”. Hymn na 100. urodziny Jana Pawła II

Reklama

Po tym, jak w marcu ogłoszono w naszym kraju stan epidemii, większość działań zawodowych i społecznych przeniosło się do internetu. Choć odwołano koncerty, artyści wykorzystali przestrzeń wirtualną do spotykania się ze swoimi fanami i wspólnej modlitwy na przeróżnych koncertach uwielbienia.

Tuż przed Wielkanocą na jeden z takich koncertów zaprosił zespół niemaGOtu. “Mimo pandemii jest nadzieja” – tak zatytułowano koncert, który zespół zagrał w Niedzielę Palmową. Można było go obejrzeć i wysłuchać na platformie Fabryka Koncertów, a dochód ze sprzedaży biletów przekazano na wsparcie zakonów kontemplacyjnych. Znamienny był także fakt, że koncert odbył się w Światowy Dzień Młodzieży, który obchodzony jest na całym świecie w Niedzielę Palmową, a to właśnie Światowe Dni Młodzieży były niejako punktem wyjściowym w historii zespołu – założyli go przyjaciele, którzy pracowali wspólnie nad Hymnem ŚDM 2016 “Błogosławieni miłosierni”.

Reklama

Pod koniec marca odbyły się Wirtualne Warsztaty Muzyczne, pionierskie, jeśli wziąć pod uwagę że były to warsztaty muzyki liturgicznej. Ich pomysłodawcą był Paweł Płoskoń. Warsztaty Muzyczne prowadzi od przeszło dwóch lat, jednak do zorganizowania ich w takiej formie zmusiła go niejako epidemia. Kilkudziesięciu śpiewaków i instrumentalistów wzięło udział w indywidualnych konsultacjach z prowadzącymi warsztaty, a następnie jako owoc pracy własnej nagrali w domu wybrany utwór – każdy swoją partię.

Owocem tych warsztatów był utwór „Chwała i cześć, o Królu Chryste”. Kompozycja ta miała zostać wykonana podczas archidiecezjalnej Dni Młodzieży w Niedzielę Palmową, jednak z racji epidemii uroczystość ta nie odbyła się stąd pomysł na organizację wirtualnych warsztatów i nagranie utworu. Kolejne edycje wirtualnych warsztatów odbyły się z okazji Wielkanocy i Uroczystości Zesłania Ducha Świętego. Wirtualna schola projektu antyfona nagrała również kolędę. 

CZYTAJ WIĘCEJ: Wirtualne Warsztaty Muzyczne. Tego jeszcze nie było

Reklama

100. rocznica urodzin Jana Pawła II była wydarzeniem, które zainspirowało wielu artystów do muzycznej aktywności. Wielu z nich włączyło się w projekt #barkachallenge. Tak powstała m.in. Barka zaśpiewana przez 150 górali z Małej Armii Janosika. To największa góralska kapela w Polsce – obecnie liczy 180 członków w wieku od 2 do 69 lat. Wspólnie wykonują muzykę ludową, folkową oraz muzykę rozrywkową.

W kwietniu tego roku ruszyła druga edycja akcji Hot16challenge. Polegała ona na nagraniu 16-wersowego utworu i nominowaniu do tego kolejnych osób, które na wykonanie zadania mają 72 godziny. Pierwsza edycja odbyła się 6 lat temu. Tym razem akcji towarzyszyła zbiórka środków na wsparcie lekarzy i szpitali w walce z koronawirusem.

W ramach #Hot16challenge powstało ponad 1300 utworów, a w ich nagraniu wzięło udział także kilkudziesięciu rapujących księży, kilkanaście zgromadzeń zakonnych czy seminariów duchownych, ale też schole młodzieżowe, chóry parafialne, ministrantów, misjonarzy z misji zagranicznych, animatorów oazowych oraz kilkanaście grup młodzieży z KSM. 

Swoje 16 wersów nagrali m.in. bp Adrian Galbas, o. Adam Szustak, siostry z Łagiewnik czy zespół Mocni w Duchu. Najpopularniejszym okazał się jednak zawodowy raper, ks. Jakub Bartczak – jego nagranie zdobyło ponad 2 mln wyświetleń.

CZYTAJ WIĘCEJ: Najpopularniejsze katolickie rapy w #hot16challenge2

Pod koniec maja miał miejsce koncert Pentecoste – ekumeniczne Uwielbienie w Uroczystość Zesłania Ducha, które poprowadzili Mate.O i zespół TU (Totalne Uwielbienie). Również w tym koncercie można było uczestniczyć za pośrednictwem Fabryki Koncertów. – “To szczególnie radosne święto i szczególny czas jedności chrześcijan, gdyż łączymy się w jednym ważnym celu: ze względu na chwałę Boga” napisał w zaproszeniu Mateusz Otremba. 

Kilka utworów wykonanych podczas tego uwielbienia pojawiło się na kanale Mate.O, udało się także wydać płytę z zapisem koncertu.

W tym roku nie zabrakło także tradycyjnego koncertu Jednego Serca Jednego Ducha w Rzeszowie. Nie tylko odbył się mimo pandemii, ale miał miejsce nawet dwa razy. W Boże Ciało muzycy Chóru i Orkiestry Jednego Ducha poprowadzili muzyczne uwielbienie online, a we wrześniu zaprosili do Rzeszowa na koncert na żywo. Ze względu na ogranicznia sanitarne mogło wziąć w nim udział tylko 5000 osób – tylko, bo zazwyczaj w Parku Sybiraków pojawia się ich dużo więcej, chociażby w 2019 roku było to ponad 50 tys. osób z całej Polski i nie tylko.

Tylko na kanale YouTube i na Facebooku koncert obejrzało ponad 130 tysięcy osób, a transmisję zapewniła również Telewizja Trwam a także Radio VIA i Radio Fara. Jednym z owoców tego koncertu jest piękne nagranie Litanii do Serca Jezusowego, którą w naszych parafiach odmawia się w czasie nabożeństw czerwcowych.

We wrześniu ruszył cykl muzyczny 7 Pereł Ducha Świętego. To część projektu “Nadzieja na Moście do nieba”, który zainicjowała Fundacja Aniołów Miłosierdzia. Fundacja ta podejmuje różne działania, by jak najszerzej nagłośnić powstanie pierwszego dziecięcego hospicjum na Litwie.

Tematem utworów i głównym źródłem inspiracji było 12 owoców Ducha Świętego, z których artyści wybrali: miłość, radość, cierpliwość, cichość, skromność, pokój i nadzieję. Projekt łączy pokolenia artystów – zarówno utalentowanych debiutantów, jak i tych z wieloletnim dorobkiem i laureatów Medalu Gloria Artis. W projekcie wzięło udział 7 poetów (np. Jacek Cygan czy Ernest Bryll), 7 kompozytorów (Mirek Kowalik czy Joachim Mencel), 9 piosenkarzy (np. Mietek Szcześniak, Antonina Krzysztoń czy Krzysztof Iwaneczko). Wszystkich utworów można posłuchać na kanale Most do nieba.

ZOBACZ WIĘCEJ: Sięgnij po 7 pereł Ducha Świętego. Rusza „Nadzieja na Moście do Nieba”.

Wyjątkową formę miał także Festiwal 7xGospel, który rokrocznie w Krakowie gromadzi na warsztatach i koncercie finałowym setki osób. Między 19 a 25 października w ramach Festiwalu odbył się wieczór uwielbienia, międzynarodowy koncert Gospel Around The World, można było także uczestniczyć w specjalnym spotkaniu z prowadzącymi warsztaty. W tym roku byli to Daniel Cebula-Orynicz i Volney Morgan z USA.

Ze względu na ograniczenia w warsztatach mogło wziąć udział tylko 100 osób, a koncert finałowy uczestnicy zaśpiewali w maseczkach i zachowując między sobą właściwy dystans. Widownią byli natomiast internauci, uczestniczący w koncercie za pomocą streamingu. Choć paradoksalnie obostrzenia nie pozwoliły spotkać się na dużą skalę, taka forma Festiwalu połączyła we wspólnym uwielbieniu kilkanaście tysięcy osób.

Październik to także finał projektu Czas to miłość. Był to projekt muzyczny, realizowany przez portal Stacja7 wspólnie z muzykiem Dariuszem Malejonkiem, przy wsparciu Narodowego Centrum Kultury. „Czas to miłość” to hołd złożony przez polskich artystów Prymasowi Tysiąclecia. 

W projekcie wzięli udział: Natalia Kawalec, Marika, Darek Malejonek, Kasia Malejonek, i Bovska. Każdy z artystów sam pisał tekst do swojej piosenki, dzięki czemu powstało 5 bardzo różnorodnych utworów, opowiadających o życiu i nauce Kardynała. 

ZOBACZ WIĘCEJ: Artyści dla Prymasa Wyszyńskiego. Te utwory trzeba poznać!


Święci” to kolejna płyta wydana przez Marcina Stycznia. Podobnie jak albumy „Zbieg”, „10/40” czy „Lubię gadać z Leonardem” tak i ten wydany został dzięki wsparciu finansowemu fanów. Na krążku znalazło się 14 utworów, każdy z nich opowiada o innym świętym, większość z nich to polscy święci i błogosławieni. Są to m.in. św. Brat Albert, św. Maksymilian Maria Kolbe, św. królowa Jadwiga oraz chociażby Sługa Boży kard. Stefan Wyszyński, na którego beatyfikację oczekujemy. Marcin Styczeń wyraził nadzieję, że nagrane przez niego utwory pomogą przetrwać trudny czas, będą chwilami wytchnienia oraz modlitwy.

2020 rok to także wyjątkowy rok dla fanów Arki Noego, którzy doczekali się piosenek zespołu na platofrmie Spotify. Na początku grudnia pojawiły się tu wszystkie płyty Arki Noego, które ukazały się na przestrzeni bagatela 20 (!) lat istnienia. Co niezbyt zaskakujące, w tych ostatnich tygodniach roku najpopularniejsze na tej platformie streamingowej okazały się oczywiście kolędy. Pojawienie się Arki Noego platformach streamingowych towarzyszy nowej odsłonie strony zespołu.

 

Nową płytę wydał w grudniu zespół TGD (Trzecia Godzina Dnia). „Twoje imię” to wyjątkowy zbiór kompozycji, które w ostatnich latach śpiewane były przez znanych muzyków chrześcijańskich na całym świecie. Wśród nich znalazło się aż 10 hitów muzyki Gospel i worship takich jak „Hosanna” Kirka Franklina czy „Mighty To Save” australijskiej grupy Hillsong, oczywiście przetłumaczonych na język polski. 

To już 12. krążek TGD, a sam zespół istnieje już prawie 40 lat. Nowa płyta utrzymana jest w klasycznym w brzmieniu, doskonale znanym słuchaczom TGD i zapewne przypadającym do gustu szerszej publiczności. Gościnnie na krążku występują wspaniali goście: Marika, Kasia Kurzawska, Kolah oraz Mate.O, Część materiału została zarejestrowana live podczas trasy koncertowej TGD.

4 grudnia ukazała się natomiast płyta GGDuo czyli Gabrieli i Wojciecha Gąsiorów. „Moja Cisza” to ich pierwszy i wyczekany przez wiele osób krążek, ponieważ dojrzewał aż 10 lat. Znalazło się na nim 15 autorskich kompozycji. Zarówno teksty jak i muzyka zostały skomponowane i zaaranżowane oraz w pełni wykonane przez GGDuo, a zdecydowana większość utworów została nagrana w ich domowym studio nagrań. Jak sami mówią, to płyta, która jest różnorodna – pojawia się na niej wiele fascynacji muzycznych artystów 

CZYTAJ WIĘCEJ: O małżeństwie w słowach i dźwiękach. Nowa płyta zespołu GGDuo

Na kilkanaście dni przed świętami swoją premierę miała płyta “Gaudete”, wydana przez Dominikański Ośrodek Liturgiczny. Jak opisali ją twórcy, znalazły się na niej “pieśni albo wprost adwentowe, a dokładniej: roratnie, albo mówiące o tęsknocie za Bogiem i Jego obecnością, z którą wiąże się zawsze Jego działanie”. Większość z nich to kompozycje znanej w dominikańskich kręgach muzycznych kompozytorki, Urszuli Rogali. Przyznała ona, że ogromne znaczenie ma dla niej fakt, że tekst nagranych pieśni zazwyczaj oparty jest na Słowie Bożym, które “wielokrotnie wyśpiewywane podczas liturgii, staje się dla śpiewających drogą życia”.

Choć nie jest to pierwsza adwentowa płyta wydana przez DOL, znalazły się na niej utwory mniej znaneo90, a także takie, których jeszcze nie było w sieci i zupełnie nowe pieśni. Łącznie to 22 nagrania, które – jak głosi opis płyty – zachęcają, by włączać się w oddawanie czci Panu Bogu. Jednym z nich jest pieśń z repertuaru Kapeli Brodów, “O Gospodzie uwielbiona”.

Kilka dni później ukazała się kolejna płyta polskiej muzyki chrześcijańskiej – ITO. To tytuł krążka nagranego przez zespół niemaGOtu. Oznacza on “idź” i pochodzi z rzymskiej maksymy si in ius vocat ito – jeśli wzywają na sąd, idź. Jak powiedział w jednym ze spotkań online lider zespołu, Kuba Blycharz, jest to płyta zwiastująca “Boga, który okazał swą sprawiedliwość, usprawiedliwiając wszystkich, którzy przyoblekli się w Pana – Jezusa Chrystusa”. 

Płyta ITO ukazała się 4 lata po pierwszym krążku niemaGOtu. Znalazły się na niej utwory zupełnie nowe, ale także takie, które już można było usłyszeć na koncertach zespołu oraz nowe wersje już publikowanych piosenek. Pierwszą z nich, promującą nowy album, była wielkanocna “Pieśń sprawiedliwości“. Jej teledysk wpisał się w nurt publikowanych w czasie epidemii nagrań w stylu kwarantannowym. Muzycy zespołu przygotowali swoje nagrania w domu, a następnie połączyli wszystkie filmy w jeden.

Muzyczne wydarzenia w 2020 roku zamyka natomiast internetowy koncert Betlejem w Polsce, który swoją premierę miał 25 grudnia. Dotychczas trasa koncertowa umożliwiała wzięcie udziału w tym niezwykłym świątecznym spotkaniu w kilkunastu miastach Polski. Dziś można obejrzeć transmisję tegorocznego (i nie tylko) koncertu i nabyć albumy, nagrane w czasie tych widowisk. Dochód z zakupu biletów i płyt przeznaczony będzie na pomoc potrzebującym. W nagraniach wzięło udział ponad 120 tys. chórzystów oraz 28 solistów i 6 zespołów muzycznych.

W tegorocznym koncercie, zatytułowanym “Pomoc z nieba” występują Roksana Węgiel, Kasia Moś, Andrzej Lampert, Gabi Gąsior, Kacper Bator, Anita Dudczak, Anna Gąsienica-Byrcyn, Luisa Kliś, Marta Król, Martyna Jelita, Beata Przybytek. “Już po raz siódmy spotkamy się na Betlejem w Polsce. Dziś możemy to zrobić tylko przez internet, ale to paradoksalnie pozwoli nam być razem, tak jakbyśmy wszyscy spotkali się w jednej ogromnej hali – na stadionie” – piszą w zaproszeniu organizatorzy koncertu.

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę