Nasze projekty
fot. sanktuarium.faralubawa.pl

Matka Boża Lipska. Patronka rolników i nienarodzonych dzieci

Matka Boża Lipska jest patronką rolników. Sanktuarium w Lipach staje się również sanktuarium życia poczętego.

Reklama

Kult Matki Bożej Lipskiej związany jest z legendą, opowiadającą o pięknym lipowym gaju, w którym XIII wieku pogańscy Prusowie składali ofiary, odbywali uczty i pogańskie igrzyska. To właśnie w tym lesie nad jednym z drzew lipowych zauważono wielką jasność, a w niej figurę Maryi z Dzieciątkiem na ręku. Figurę odnaleźli chrześcijanie, którzy zanieśli ją do kościoła farnego w Lubawie.

Tajemnicze zniknięcia figurki

Jednak figura… zniknęła w tajemniczych okolicznościach. Odnaleziona została w miejscu, w którym pierwotnie odnaleźli ją chrześcijanie. Tajemnicze zniknięcie figury powtórzyło się trzykrotnie, dlatego odczytano je jako znak – postanowiono wyciąć pogański gaj, a w miejscu znalezienia figury Matki Bożej wybudowano niewielką drewnianą kaplicę.

Do kaplicy zaczęli pielgrzymować chrześcijanie. Stała się ona także miejscem zamieszkania pustelnika, który jednocześnie strzegł figury. Z czasem zaczęto składać w kaplicy wota. Ze względu na ich bezpieczeństwo, jak też bezpieczeństwo figury została ona przeniesiona do kościoła farnego w Lubawie. Jedynie w dniu odpustu przypadającego w święto Nawiedzenia NMP urządzano uroczystą procesję do kapliczki w Lipach, w czasie której pielgrzymi mogli cieszyć się widokiem figury przez cały dzień.

Reklama

Pielgrzymujący do Matki Bożej Lipskiej doświadczali wielu cudów, co przyciągało tysiące ludzi na uroczystości odpustowe, które odbywały się 1 i 2 lipca. ,,W procesji bierze udział zazwyczaj tak wielka liczba wiernych, że podczas gdy pierwsi daleko są już za miastem, ostatni jeszcze z fary nie wyszli” – pisał w 1880 r. ks. Jakub Fankidejski. Po uroczystościach figurę odnoszono do Lubawy.

CZYTAJ: Figurka Maryi, którą… odnalazł w ziemi rolnik

Jedno z najstarszych sanktuariów maryjnych

Sanktuarium Maryjne w Lubawie to jedno z najstarszych miejsc kultu maryjnego w Polsce. Pierwsza historyczna wzmianka o ośrodku maryjnym w Lubawie pochodzi z akt procesu beatyfikacyjnego Doroty z Mątów z XIV wieku, aczkolwiek lokalne podanie mówi o objawieniach w Lipach, w pogańskim miejscu kultu, już w czasie działalności Christiana. To on – wedle legendy – miał zdecydować, że ukazująca się w Lipach figurka Matki Bożej została umieszczona w kościele w Lubawie i raz w roku przenoszona w uroczystej procesji do miejsca objawienia.

Reklama

Po przyjęciu chrześcijaństwa w 1216 i utworzeniu administracji kościelnej, Lubawa stała się siedzibą biskupów chełmińskich (aczkolwiek katedra znajdowała się w Chełmży, zaś stolica diecezji w Chełmnie) i pozostawała nią aż do XVIII wieku. W 1466 została włączona do Polski. Mieszkańcami zamku byli m. in. biskup i poeta Jan Dantyszek, Stanisław Hozjusz, przyszli arcybiskupi krakowscy i prymasi. 

Do klasztoru franciszkanów w Lubawie został sprowadzony – w niewyjaśniony dotąd sposób – jedyny polski egzemplarz Biblii Gutenberga, pierwszej drukowanej książki, który teraz znajduje się w muzeum diecezjalnym w Pelplinie. Latem 1539 roku na zamku biskupim doszło do spotkania Mikołaja Kopernika i Joachima Retyka, podczas którego biskup Tiedeman Giese i genialny niemiecki matematyk przekonali Kopernika do ogłoszenia teorii heliocentrycznej.

ZOBACZ: Sanktuarium Matki Bożej… Dobrego Zdrowia! O wyjątkowym miejscu opowiada o. Adam Szustak

Reklama

Wyjątkowa procesja

W corocznym odpuście Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny 1 i 2 lipca uczestniczą mieszkańcy Lubawy, Ziemi Lubawskiej oraz pielgrzymi, którzy – głównie pieszo – przybywają z ponad 50 miast i miejscowości.

Matka Boża Lipska jest patronką rolników. Sanktuarium w Lipach staje się również sanktuarium życia poczętego, gdyż Nawiedzenie Najświętszej Maryi Panny to – jak mówi Ewangelia Łukasza – nie tylko spotkanie Maryi i św. Elżbiety, ale również spotkanie Jezusa i św. Jana Chrzciciela, w łonach swoich matek.

sanktuarium.faralubawa.pl/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę