Nasze projekty
Reklama
wykorzystane

4 pomysły na ślub z myślą o gościach

W przygotowaniach ślubu warto pomyśleć o tym, że goście, którzy na niego przyjdą, powinni także godnie i świadomie przeżyć Eucharystię.

Jest wiele sprawdzonych pomysłów, które pomogą gościom ślubnym dobrze przeżyć Mszę, a oni sami z pewnością to docenią. Są to propozycje do zrealizowania raczej w każdej parafii, nie wymagają praktycznie nakładu kosztów, ale trzeba im poświęcić czas i uwagę, a przede wszystkim mieć odwagę i szczere pragnienie, by nie stracić z oczu Tego, co najważniejsze w ślubie kościelnym – Pana Boga.

1. Spowiedź przed Mszą

Reklama

Spójrzmy prawdzie w oczy – z tą bywa różnie. Goście przybywają z daleka, a być może ślub będzie dla nich jedną z niewielu okazji uczestnictwa w Mszy. Jeśli narzeczeni decydują się na ślub kościelny, jest to znakiem, że Pan Bóg jest dla nich ważny i to z Nim chcą rozpocząć swoją małżeńską przygodę. Idąc krok dalej – powinno być ważne dla nich także to, by goście, których zapraszają do udziału w ślubie, mogli się za nich modlić z czystym sercem i w pełni uczestnicząc we Mszy, czyli z możliwością przyjęcia Komunii w intencji nowożeńców. Ksiądz nie powinien robić kłopotu, gdy poprosi się go, by na pół godziny przed ślubem usiadł w konfesjonale.

Warto także o możliwości spowiedzi powiadomić wcześniej gości, czy to przy zaproszeniach, czy przed Mszą.

Reklama

2. Znane pieśni

Temat śpiewów na ślubach jest o tyleż dyskusyjny, co szalenie prosty. Jeśli decydujemy się na ślub kościelny, respektujemy zasady, jakimi rządzi się liturgia, a zatem wybieramy na ślub pieśni liturgiczne, ponieważ muzyka jest integralną jej częścią, a nie dodatkiem. Kilkadziesiąt propozycji pieśni możecie znaleźć tutaj razem z playlistą.

Jest ogrom pieśni liturgicznych o miłości, które pięknie wykonane mogą wzruszyć tak samo jak słynne “Alleluja” Cohena czy “Twoja miłość jak ciepły deszcz”. Wybór znanych pieśni, a takimi będą popularne pieśni kościelne, to także ukłon w stronę gości, którzy chętniej włączą się w psalmowe “Skosztujcie i zobaczcie” niż nawet najbardziej pięknie i koncertowo wykonane “Gdy drogi pomyli los zły”. Przy wyborze pieśni najlepiej kierować się tematem Mszy i czytaniami, jakie zostały wybrane przez nowożeńców.

Reklama

3. Śpiewniki

Ten pomysł wiąże się z poprzednim. Nawet najbardziej znane pieśni nie są znane w całości, a Wasi goście – przynajmniej w części – chętnie je zaśpiewają. Warto więc pomyśleć o wykorzystaniu kościelnego rzutnika lub przygotowaniu śpiewnika. O tę kwestię można śmiało poprosić organistę lub zespół, który będzie dbał o śpiewy. Śpiewniki można rozłożyć na ławkach – nie zapomnijcie poprosić kogoś ze znajomych o pomoc w zebraniu ich po ślubie!

Warto też pamiętać, że jeśli samemu się w scholi nie śpiewa i żadnych znajomych w scholi się nie ma, to jeszcze nie znaczy, że trzeba koniecznie wynająć zespół lub profesjonalnych śpiewaków. Można zapytać o zaśpiewanie scholę z parafii, schole z kościołów akademickich podejmą się z radością takiej posługi – a Wy będziecie spokojni, że zrobią to ze smakiem i pięknie.

4. Dekoracja z umiarem

Absolutnie nie chodzi o to, żeby zrezygnować z marzeń o pięknym wystroju. Podczas Mszy goście powinni mieć możliwość skupienia się na… Mszy – na tym, co się dzieje na ołtarzu. Warto więc umożliwić im to poprzez dekorację, która nie będzie ich rozpraszać i nie zmieni ślubu w festyn. Bywały już i takie sytuacje, że w czasie Mszy niektóre panie ukradkiem ściągały z butów płatki róż, które w szaszłykowym stylu znalazły się na obcasach, gdy ich właścicielki kroczyły po puszystym dywanie obsypanym kwiatami. Są też goście wywracający się o piękne, białe szarfy, którymi opleciono ławki. Ryzykowne mogą też okazać się świeczniki, o które ludzie nierzadko potykają się, tłukąc ich szklane ścianki lub, co gorsza, rozlewając gorący wosk po posadzce i po kreacjach innych osób.

Dobrze jest i pod kątem takich ewentualności przemyśleć planowaną dekorację kościoła. Niech będzie ona piękna, niech odpowiada gustom młodych, ale niech też nie przeszkadza w przeżywaniu Eucharystii.

 

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę