Nasze projekty

Oddał swoje życie za zakładników podczas napaści dżihadystów. Ks. Rhoel Gallardo – proboszcz, dyrektor szkoły, misjonarz

Mógł wybrać ucieczkę w czasie napaści dżihadystów, ale tego nie zrobił i wraz z zakładnikami odmawiał różaniec. Postanowił cierpieć z nimi. "Cierpiał bardzo, ale jako dyrektor szkoły, nawet w niewoli, troszczył się przede wszystkim o powierzonych mu nauczycieli i dzieci. Ofiarował swoje życie za osoby, które były z nim"

Reklama

Zamordowany za zakładników

20 marca 2000 roku grupa terrorystów zaatakowała i spaliła katolicką szkołę podstawową, prowadzoną przez zakonników oraz wzięła jako zakładników ks. Rhoela Gallardo i 52 inne osoby, w tym nauczycieli i uczniów. Wkrótce po napaści dżihadyści z muzułmańskiego ugrupowania Abu Sayyaf zwolnili kilkoro zakładników, zatrzymali jednak innych, m.in. proboszcza, gdyż widzieli w nim jeńca „dużej wartości”. Zamordowali go jednak, gdy siły rządowe rozpoczęły działania mające na celu uwolnienie porwanych. Nastąpiło to 3 maja 2000 w czasie strzelaniny między napastnikami a wojskiem, w której zginęło trzech nauczycieli i pięcioro dzieci. W chwili śmierci kapłan miał 33 lata.

Powołując się na naocznych świadków azjatycka agencja katolicka UCA News podała, że „ks. Gallardo próbował bronić innych zakładników, a nawet zapobiegł zgwałceniu niektórych kobiet przez porywaczy. Zapewniał także kierownictwo duchowe i zachęcał innych, aby nie tracili nadziei”. Według agencji badanie jego ciała ujawniło, że napastnicy znęcali się nad nim, zanim zabili go kilkoma strzałami.

Męczennik i bohater

Zakonny współbrat zamordowanego, ks. Ángel Clavo, popierający dialog chrześcijańsko-muzułmański na Mindanao, powiedział agencji Asian News, że ks. Gallardo “był pierwszym porwanym kapłanem, którego zamordowano w Basilanie”. Zaznaczył, że wcześniej uprowadzano innych księży i siostry zakonne, nieraz ich bito, ostatecznie jednak wszyscy oni odzyskiwali wolność.

Reklama

Zakonnik podkreślił, że ks. Gallardo jest wspominany na Filipinach jako męczennik i bohater, który oddał swe życie za Chrystusa i za Jego wiernych od samego początku, gdy tylko przyjechał na tę misję aż do ostatniego tchnienia. “Inni zakładnicy mówili, że nie chciał oddać krzyża i różańca, jak domagali się tego bojownicy, dlatego torturowali go, wyrywając mu paznokcie. Cierpiał bardzo, ale jako dyrektor szkoły, nawet w niewoli, troszczył się przede wszystkim o powierzonych mu nauczycieli i dzieci. Ofiarował swoje życie za osoby, które były z nim” – powiedział ks. Calvo.

Zamiast ucieczki wybrał cierpienie

Katolicy na Filipinach podziwiają i darzą kapłana-męczennika wielką miłością i ufają, że wkrótce zostanie on wyniesiony na ołtarze.

Frances Arnaiz, parafianka z regionu Mindanao, powiedziała UCA News, że ich proboszcz „mógł wybrać ucieczkę, ale tego nie zrobił i wraz z towarzyszami niedoli odmawiał różaniec. Postanowił cierpieć z nimi„.

Reklama

Grupa Abu Sayyaf (lub Abu Sajjafa), której członkowie dopuścili się zbrodni na kapłanie i zakładnikach, jest islamską organizacją terrorystyczną, która w 1991 wyłoniła się z Narodowego Frontu Wyzwolenia Moro (powstałego w 1969). Od początku działa głównie na południowofilipińskiej wyspie Mindanao, dążąc od oderwania jej od reszty kraju i utworzenia tam własnego państwa. Od kilku lat jest związana z Państwem Islamskim i obecnie mówi, że jej celem jest powstanie kalifatu w tym regionie Filipin i Azji. Jest znana ze szczególnego okrucieństwa, porwań i zabijania zakładników.

Biskup prałatury terytorialnej Isabela na filipińskiej wyspie Mindanao – Leo Magdugo Dalmao ogłosił, że miejscowy Kościół otwiera proces beatyfikacyjny ks. Rhoela Gallardo. W 21. rocznicę tej zbrodni hierarcha przewodniczył Mszy św. w parafii św. Wincentego Ferrera w mieście Sumisip, w której posługiwał zabity zakonnik-klaretyn. Uczestniczyło w niej kilku księży oraz jego liczni parafianie i przyjaciele.

kg (KAI/ACI Prensa) / Basilan, zś/Stacja7
fot. YouTube/ ABS-CBN News

Reklama
Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę