Nasze projekty
Alicja Samolewicz-Jeglicka

„Nergal” uniewinniony od zarzutu obrazy uczuć religijnych

Sąd Okręgowy w Gdańsku utrzymał w mocy wyrok sądu niższej instancji uniewinniający lidera blackmetalowej grupy Behemoth Adama Darskiego od zarzutu obrazy uczuć religijnych. Sąd uznał, że zachowanie "Nergala" było wulgarne i prostackie, ale to nie jest przestępstwo.

Reklama

© Corbis/FotoChannels

Jak powiedziała w uzasadnieniu wyroku przewodnicząca składu sędziowskiego Dagmara Daraszkiewicz "Adam Darski przedstawia się jako osoba wykształcona, inteligentna i dysponująca wiedzą historyczną. Mimo to jego zachowanie w klubie Ucho podczas koncertu w dniu 13 września 2007 r. przeczy takiej ocenie osoby oskarżonego. Jakkolwiek przyjmując, że oskarżony jest artystą, a jego występ był przejawem sztuki, to należy uznać, że jego zachowanie było wulgarne, prostackie i nielicujące z treściami, jakie winien ze sobą nieść przekaz artystyczny. Nie każde jednak takie zachowanie jest przestępstwem".

 

Reklama
Reklama

–  Sataniści i bluźniercy mogą podpalać Biblię, rwać inne księgi, podpalać krzyże i kościoły. Mają na to przyzwolenie, zapadł prawomocny wyrok naszego państwa. Ten wyrok, niestety już prawomocny, jest wyrokiem bardzo złym – powiedział PAP oskarżyciel posiłkowy Ryszard Nowak, przewodniczący Ogólnopolskiego Komitetu Obrony przed Sektami i Przemocą.

 

Moim zdaniem wyrok ten otwiera bardzo niebezpieczną furtkę – komentuje dla Stacji7 Waldemar Jaroszewicz, przewodniczący Civitas Christiana w Gdańsku, śledzący spawę od samego początku. –  Sąd ma pewien kopot i boi się wydać odważny wyrok. Tu nie chodzi tylko, że coś jest nie tylko wulgarne, ale jest również niezgodne z prawem, z paragrafem nt. obrazy uczuć religijnych – dodaje. Jego zdaniem "filmy obrażające uczucia religijne innych, propagujące skraje zakazane ideologie będą pojawiać sie częściej w internecie. I nic nie będzie można z tym zrobić. Sąd już tego typu wyrok wydał – uniewinniający. Moim zdaniem to podstawa do tego, by Prokurator generalny wniósł kasację tego wyroku".

Reklama
Reklama

 

W 2007 r. podczas koncertu w Gdyni muzyk podarł Biblię. Kartki "Nergal" rozrzucił wśród publiczności mówiąc m.in.: "Żryjcie to g…o!". Nazwał też Biblię "kłamliwą księgą", a Kościół katolicki – "największą zbrodniczą sektą". Prokuratura oskarżyła muzyka o obrazę uczuć religijnych w maju 2010 roku. W czerwcu ubiegłego roku Sąd Rejonowy w Gdyni uniewinnił Darskiego. Od tego wyroku odwołała się prokuratura oraz pełnomocnicy oskarżycieli posiłkowych.

Reklama
Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite