Nasze projekty

Adwent. Bóg chce wrócić do domu

"Adwent oznacza, że Pan Bóg chce wrócić do domu. Mimo, że został wygnany precz, i może nawet część sług nie chce Go w tym domu, to On wraca" – mówił o. Adam Szustak podczas Mszy świętej rozpoczynającej rekolekcje adwentowe online, które potrwają do 2 grudnia.

Reklama

W jednym domu z Bogiem

Podczas kazania, ojciec Adam Szustak wprowadził w kontekst fragmentu Ewangelii św. Marka przypadającego na I niedzielę Adwentu przypominając, że była to rozmowa, jaką Jezus odbył z uczniami zaraz przed Jego Paschą. Na Górze Oliwnej jeden z uczniów zachwycił się wspaniałym widokiem Jerozolimy. U źródła przypowieści Jezusa jest podobny w charakterze obraz – jest dom, w którym mieszkał pan i jego słudzy, czyli domownicy – mówił o. Adam.

Podkreślił, że opowieść Pana Jezusa jest o tym, że nasz świat kiedyś tak wyglądał – byliśmy w jednym domu z Panem Bogiem, każdy był na zaszczytnym miejscu i miał w domu miał swoją rolę i zadania. Pan Jezus z uczniami, kiedy patrzą na Jerozolimę czują, że jest dobrze i tak jak powinno być. Ale uwaga – jak wszyscy wiemy, to się popsuło. Pan Jezus mówi, że przyjdzie taki czas, kiedy nie zostanie kamień na kamieniu. To wszystko się zburzy. Zburzył się także nasz dom z Panem Bogiem – przypominał.

ZOBACZ: Odzyskaj duchową siłę! Adwentowe propozycje Stacji7

Reklama

Musimy poczuć Tego, który przychodzi

O. Szustak przypominał, że to nie oznacza, że Pan Jezus nas opuścił. – To my precz Go stamtąd wyrzuciliśmy. Adwent oznacza, że Pan Bóg chce wrócić do domu. Mimo, że został wygnany precz, i może nawet część sług nie chce Go w tym domu, to On wraca. Co roku przypominamy sobie, że On już wrócił, ale On chce przyjść konkretnie do każdego.

Podkreślał, że aby ten powrót był możliwy, należy poczuć tego, który przychodzi. Pan Bóg nie wraca po to, żeby nas ukarać. Wraca, żeby stanąć u drzwi i zapytać się nas czy przyjmiemy Go z powrotem do Jego domu – wyjaśniał.

Przywołując fragment z Księgi Izajasza (Iz 50, 2) o. Adam zwrócił uwagę, że Bóg przychodząc do świata, do ludzkości, woła, krzyczy, lecz nie otrzymuje odpowiedzi. Pan Bóg nie oskarża ludzi, ale Pan Bóg zadaje pytanie sobie: „Może ja coś za mało zrobiłem?”. Kiedy staje przed człowiekiem, który Go nie chce, wtedy Bóg patrzy na siebie i pyta co zrobił za mało. W takiej sytuacji, trzeba jak odźwierny stanąć w drzwiach i chcieć czuć Pana Boga.

Reklama

Trzy rodzaje czucia

Co to znaczy czuć? To znaczy stanąć prawdziwie w modlitwie. Nie chodzi o emocje, ale nasze wyczucie Pana Boga. Ojciec Adam podkreślił, że sposoby na spotkanie z Panem w modlitwie będą tematem konferencji kolejnych trzech dni rekolekcji adwentowych. Chciałbym Was przeprowadzić przez te trzy dni przez trzy rodzaje „czucia” – trzy rodzaje takiego stawania przed Bogiem i wytężania serca ku Niemu, które rzeczywiście sprawią, że ta ręka nas dosięgnie, że Jego moc nas „dołapie” – wyjaśniał ojciec Adam. Bóg na początku Adwentu przychodzi i mówi: to może byśmy znów zamieszkali razem, może wpuścicie mnie i razem zrobimy tak, jak było kiedyś. Tego poszukamy podczas naszych rekolekcji adwentowych.

Reklama

ZOBACZ: Transmisja konferencji [PONIEDZIAŁEK 30 LISTOPADA]

Rekolekcje adwentowe Stacji7 z o. Adamem Szustakiem  potrwają 4 dni – od niedzieli 29 listopada do środy 2 grudnia. Spotkania będą transmitowane o godz. 20.00 na kanale YouTube Langusta na palmie oraz na portalu Stacja7.pl. Tematem poszczególnych konferencji rekolekcji adwentowych online będzie modlitwa błagalna, przebłagalna i modlitwa uwielbienia. Te trzy rodzaje modlitwy mają pomóc nam nauczyć się prawdziwie spotykać się z Bogiem. 

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę